Na co warto zwrócić uwagę kupując motocykl? Nie tylko liczą się umiejętności
Zakup motocykla często wiąże się z dużymi emocjami. Dla wielu kierowców jest to spełnienie marzeń o maszynie, która daje radość z jazdy, nieporównywalną z podróżą samochodem.
Nowe jednoślady z oferty dealerów kuszą gwarancją oraz szerokim spektrum modeli. Ceny zaczynają się już od kilku tysięcy złotych, dzięki czemu pojazdy te są dostępne dla szerokiego grona zmotoryzowanych.
Liczą się umiejętności i bezpieczeństwo
Osiągnięcie wysokich umiejętności w jeździe motocyklem to proces wymagający wielu lat doświadczenia na drodze i treningów w obiektach szkoleniowych. Przed zakupem nowej maszyny powinniśmy zweryfikować nasze przygotowanie i wybrać model, który będziemy w stanie opanować. Jest to kluczowa kwestia, ponieważ dzięki niskiej masie własnej, jednoślady nie potrzebują silników o dużych mocach, aby w krótkim czasie rozwijać wysokie prędkości. W przeciwieństwie do kierujących autami, motocykliści są też bardziej narażeni na obrażenia podczas wypadków. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o zakupie powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i wybrać maszynę, która zapewni nam jak największe poczucie bezpieczeństwa. Obecnie funkcjonujące przepisy pozwalają na prowadzenie motocykla z silnikiem do pojemności 125 cm3 z najbardziej popularną kategorią prawa jazdy B. Mniej doświadczeni powinni zacząć od niższej mocy, aby w miarę rozwoju umiejętności, zdać egzamin na kategorię A i móc przesiąść się na mocniejsze maszyny.
Czytaj: Na co zwrócić uwagę przy kupnie motocykla? Poradnik
– W Polsce świadomość kierowców, że droga nie jest zarezerwowana tylko dla samochodów rośnie. Coraz bezpieczniej na drodze mogą się przez to czuć motocykliści. To sprawia, że rynek zarezerwowany do tej pory wyłącznie dla pasjonatów, staje się otwarty na nowych użytkowników – mówi Rafał Biegański z Santander Consumer Multirent.
Krótkie wypady czy długie podróże?
Przed zakupem warto rozważyć również sposób, w jaki planujemy użytkować naszą przyszłą maszynę. Zależy nam na zwinności podczas krótkich dojazdów do pracy w mieście, czy bardziej na komforcie w trakcie dłuższych, weekendowych tras? Po jakiej nawierzchni zamierzamy najczęściej jeździć? Dealerzy oferują wiele rodzajów motocykli dostosowanych do różnych warunków, od skuterów, przez turystyczne jednoślady, enduro, aż po kilkusetkonne ścigacze. W mieście najlepiej sprawdzą się skutery lub tzw. „naked”, natomiast do dłuższych wypraw warto wybrać choppery lub cruisery. Z kolei na lekkim terenie najlepiej radzą sobie enduro, a na torach wyścigowych motocykle sportowe. Nie dajmy się skusić na atrakcyjny wygląd maszyny, czy towarzyszące jej wyposażenie dodatkowe. Motocykl musi przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania pod względem sposobu użytkowania. Jednym z najważniejszych etapów procesu kupna jest jazda próbna. Po wyborze upragnionego modelu i jego konfiguracji, każdy kierowca powinien osobiście przetestować maszynę w ruchu ulicznym.
Sprawdź: Co należy sprawdzić w motocyklu przed dłuższym wypadem?
Pamiętajmy o kosztach
Korzystna cena zakupu motocykla to nie wszystko. Nawet jeśli stać nas na maszynę prestiżowej marki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sztuką jest jej odpowiednie serwisowanie, aby nie utraciła swojej jakości i charakteru. Przed zakupem powinniśmy przeanalizować koszty podstawowych i zaawansowanych prac serwisowych oraz części zamiennych. Nie zaszkodzi także zweryfikować, czy nasz lokalny dealer zapewnia obsługę serwisową na odpowiednim poziomie, żebyśmy mogli w razie usterki sprawnie naprawić motocykl.
{{ gallery(3164) }}
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: