Muzyka za kierownicą – dobrze czy źle?
Czy muzyka sprzyja koncentracji podczas jazdy? Z eksperymentu przeprowadzonego przez psycholog Aycę Berfu Unal z uniwersytetu Groningen wynika, że owszem, tak. Można mieć jednak pewne wątpliwości co do uniwersalizmu jej wniosków.
Dla potrzeb badania Ayca Berfu Unal zwerbowała 47 studentów w wieku od 19 do 25 lat. Wszyscy mieli prawo jazdy i przeciętnie ok. 2 i pół roku doświadczenia za kierownicą. Studenci zostali poproszeni o stworzenie indywidualnej muzycznej playlisty, a następnie umieszczeni w symulatorze jazdy. Badano ich reakcje na trzy rodzaje warunków: z muzyką nastawioną głośno, na przeciętnym poziomie głośności oraz w zupełnej ciszy. Psycholog obserwowała wykresy pracy serca badanych i zadawała im pytania dotyczące nastroju – czy czują się pełni energii, znużeni, a może śpiący?
Nie tylko badania wykazały, że muzyka nie ma szkodliwego wpływu na koncentrację, ale co więcej, ci, którzy jej słuchali, wykazywali się szybszą reakcją na warunki w symulatorze niż ci „podróżujący” w ciszy. Co więcej, najszybsze reakcje zanotowano u badanych słuchających muzyki głośno.
fot. materiały prasowe
|
Istnieją jednak pewne wątpliwości. Po pierwsze, grupa badanych była niewystarczająco obszerna, a po drugie – składała się wyłącznie z ludzi młodych. Nie ma zatem podstaw do oceny, jak zachowaliby się kierowcy w starszym wieku. Przeprowadzenie badania w symulatorze również zaburza wyniki, bowiem reakcja na prawdziwe sytuacje na drodze mogłaby się okazać odmienna. I wreszcie, badanie skupiło się wyłącznie na słuchaniu muzyki – nie wiemy zatem, jak na koncentrację kierowcy wpływa nucenie, śpiewanie czy kołysanie się do rytmu.
Sama badaczka jest świadoma tych uchybień i ma nadzieję w przyszłości przeprowadzić eksperyment o szerszym zasięgu i bardziej szczegółowych założeniach.
Najnowsze
-
Nowa Toyota Land Cruiser. Ewolucja ikony samochodów terenowych
• Nowa Toyota Land Cruiser to wciąż niezawodny i trwały prawdziwy samochód terenowy • Stylistyka, która nawiązuje do legendarnych poprzedników • Zupełnie nowa konstrukcja ramowa na platformie GA-F o zwiększonej sztywności, lepszych właściwościach jezdnych oraz pewniejszym prowadzeniu na drodze i w terenie • Pierwszy Land Cruiser z elektrycznym wspomaganiem kierownicy oraz systemem rozłączania przedniego stabilizatora • Udoskonalony silnik 2,8 l i nowa skrzynia automatyczna o ośmiu przełożeniach • Land Cruiser z układem mild hybrid 48V dołączy do gamy pod koniec 2025 r. -
Nowa Škoda Elroq już w polskim cenniku i konfiguratorze
-
MOTORYZACYJNE MUZEA NA TRASACH SLOW ROAD
-
Elektryczny SUV Cadillac Vistiq wjedzie do salonów w 2025 roku
-
Alfa Romeo Junior jednym z finalistów konkursu „Car of the Year”
Zostaw komentarz: