Muzeum Alfy Romeo wznawia działalność! Z tej okazji przygotowano dla fanów marki niespodziankę
Muzeum postanowiło uczcić dwanaście ważnych kart w długiej i chlubnej historii Alfy Romeo.
Muzeum Alfy Romeo w Arese koło Mediolanu wznawia działalność, na razie wirtualnie, z kalendarzem comiesięcznych spotkań upamiętniających dwanaście kluczowych momentów w historii marki: 110. rocznicę urodzin Juana Manuela Fangio oraz pierwszego wyścigu, w którym wzięła udział ALFA, 70. rocznicę zdobycia przez markę drugiego tytułu mistrza świata Formuły 1, 50 lat od prezentacji jednego z najpopularniejszych modeli z logo węża Alfasud, i wiele innych.
Muzeum postanowiło uczcić dwanaście ważnych kart w długiej i chlubnej historii Alfy Romeo, dając w prezencie wszystkim fanom marki specjalny kalendarz, który można pobrać w formacie PDF na stronie museoalfaromeo.com.
{{ image(33862) }}
Od ludzi, poprzez zwycięstwa i samochody, aż po obiekty – poświęconych im dwanaście konferencji, co miesiąc jedna – będzie charakteryzowało działalność Muzeum Alfy Romeo przez cały rok 2021, czyli cyklu comiesięcznych spotkań odbywających się w ramach Backstage, skierowanych do miłośników marki, by zgłębić nieznane lub mniej znane karty historii marki Alfa Romeo.
W tym czasie, gdy przemieszczanie się jest mocno ograniczone, konferencje Backstage będą transmitowane na żywo na profilu facebookowym @museoalfaromeo. Kiedy muzeum ponownie otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, spotkania będą również odbywały się na żywo, aby Fani w sowich samochodach Alfy Romeo mogli bezpośrednio brać udział w wydarzeniach, jak tradycyjna parada na wewnętrznym torze muzeum.
Pierwsza konferencja Backstage zostanie transmitowana na żywo już w tę niedzielę, 31 stycznia, o godinie .15.00 (po włosku) i o godz.18.00 (wersja angielska) i będzie poświęcona 50. rocznicy zwycięstwa, które stało się legendą: triumfowi Alfy Romeo w Targa Florio w 1971 roku, w którym zwyciężyli Nino Vaccarella-Toine Hezemans, a za nimi De Adamich-Van Lennep, również za kierownicą 33/3.
Oprócz rzadkich lub niepublikowanych dotąd dokumentów, przechowywanych obecnie w Centrum Dokumentacji Alfy Romeo, publiczność będzie mogła wysłuchać świadectwa Toine Hezemansa oraz pełnej pasji historii Andrei De Adamich, który po konferencji odpowie na pytania słuchaczy.
Następne spotkanie zaplanowano na 28 lutego br. podczas konferencji przygotowanej z okazji 110. rocznicy urodzin Juana Manuela Fangio, który w 1951 roku za kierownicą Tipo 159 Alfetta zdobył dla Alfy Romeo drugi tytuł mistrza świata Formuły 1.
Natomiast 28 marca br. w centrum uwagi znajdzie się Vittorio Jano, „ojciec” P2, urodzony w 1891 roku.
Kolejną ważną rocznicą, o której będzie mowa podczas konferencji 18 kwietnia br., jest rozpoczęcie, w 1961 roku, budowy Balocco Proving Ground, centrum testowego Alfy Romeo składającego się początkowo z jednego głównego toru testowego i kilku mniejszych torów do jazd próbnych samochodów osobowych i wyścigowych produkowanych przez mediolańską markę. Oprócz działalności ściśle związanej z produkcją seryjną, dla której specjalnie zaprojektowano i zbudowano tor, z obiektu korzystał zakład Autodelta, przygotowujący swoje samochody wyścigowe w Balocco.
Następnie przejdzie się do 20. rocznicy zdobycia prestiżowego tytułu „Samochodu Roku”, uzyskanego przez Alfę 147 w 2001 roku. Sportowy model Alfy Romeo znajdzie się w centrum uwagi podczas imprezy Backstage zaplanowanej na niedzielę 30 maja, natomiast 27 czerwca br. na wybiegu pojawi się Alfa 4C Concept, zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2011 roku i przechowywana w zbiorach muzealnego magazynu, który po wcześniejszej renowacji jest teraz dostępny dla zwiedzających.
W niedzielę, 25 lipca br. podczas konferencji Backstage, zostanie złożony należny hołd pamięci Giuseppe Luraghiego, prezesa Alfy Romeo, w 30. rocznicę jego śmierci, opowiadając o jego życiu i działalności.
Już 110 lat dzieli nas od pierwszych zawodów ALFY, w których uczestniczył model wyprodukowany w fabryce w Portello: w 1911 roku Nino Franchini i Giuseppe Campari za kierownicą ALFY 12 HP zwyciężyli w Modena Regularity Race, pierwszym w historii marki Alfa Romeo. O tym właśnie będzie się rozmawiać podczas Backstage w niedzielę 29 sierpnia br.
W 2021 roku przypada również 70. rocznica powstania AR 51, lepiej znanej pod nieoficjalną nazwą „Matta” (szalona), terenowej wersji produkowanej przez Alfę Romeo od 1951 roku i przeznaczonej głównie dla Sił Zbrojnych: to będzie temat Backstage w niedzielę 12 września br., natomiast 10 października br. w wielkim stylu zostaną uczczone 50. urodziny Alfasud, będącej nie tylko najlepiej sprzedawaną Alfą w historii, ale także jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodów tamtego okresu.
Ostatnie dwie konferencje Backstage zaplanowane na 14 listopada i 12 grudnia br. będą poświęcone odpowiednio samochodowi koncepcyjnemu 164 Protéo – zaprezentowanemu podczas Salonu Samochodowego w Genewie w 1991 roku, futurystycznemu kabrioletowi z nadwoziem coupé zaprojektowanemu przez Centrum Stylu na platformie modelu 164, oraz 8C 2300, autentycznej ikonie marki, która zadebiutowała w 1931 roku, w tym samym roku, w którym Nuvolari zwyciężył w Targa Florio, a Howe-Birkin w 24h Le Mans.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: