Kierowcy mają szyfr, pozwalający im się porozumiewać. Niestety zna go też policja
Jak wysłać innemu kierowcy prosty komunikat? CB Radia dziś nikt (w osobówkach) nie wozi, a machanie ręką przez szybę zwykle jest mało widoczne. Pozostaje inny rodzaj sygnałów - taki który każdy może wysłać i inni łatwo go zauważyć. Ale trzeba być ostrożnym
Spis treści
- Jak rozumieć pojedyncze mrugnięcie światłami z naprzeciwka?
- Co znaczą dwa mrugnięcia światłami długimi?
- Jak rozumieć kilka mrugnięć światłami drogowymi lub ciągłe świecenie?
- Co oznaczają światła awaryjne?
- Czy policja wystawia mandaty za wysyłanie sygnałów światłami?
Jak rozumieć pojedyncze mrugnięcie światłami z naprzeciwka?
Jeżeli pojazd zbliżający się z naprzeciwka mrugnie raz długimi światłami, to zgodnie z kodem kierowców, może znaczyć to kilka rzeczy. Wszystkie związane z naszymi światłami.
Co do zasady chodzi o problem z reflektorami. Możemy jechać bez włączonych świateł mijania, a mrugnięcie to przyjacielskie przypomnienie. Jeżeli światła są włączone, może być z nimi jakiś problem, na przykład przepaliła się żarówka.
Co znaczą dwa mrugnięcia światłami długimi?
Jeżeli kierowca z naprzeciwka zna dobrze obowiązujące kody, to dwa mrugnięcia światłami drogowymi, oznaczają jedno. W pobliżu znajduje się patrol policji, kontrolujący prędkość. Upewnijcie się wtedy, czy jedziecie przepisowo.
Jak rozumieć kilka mrugnięć światłami drogowymi lub ciągłe świecenie?
Taki rodzaj kodu używają zwykle kierowcy jadący za nami. Kilkukrotne mrugnięcie, stosowane jest zwykle, by przyciągnąć naszą uwagę i zwrócić uwagę na problem. Zwykle to, że zajmujemy bez potrzeby lewy pas, a drugi kierowca chce pojechać szybciej.
Wiedziałeś, że pasy bezpieczeństwa mają specjalny guzik? Przydaje się na co dzień
Natomiast długie świecenie to zwykle rodzaj reprymendy, pokazania przez drugiego kierowcę, że zrobiliśmy coś nie tak. Stosowane na przykład w sytuacjach wymuszania pierwszeństwa.
Co oznaczają światła awaryjne?
Włączenie świateł awaryjnych to uniwersalny znak podziękowania. Na przykład, jeśli jakiś kierowca ułatwi nam wyjechanie z parkingu lub drogi podporządkowanej. Możemy podziękować mu gestem uniesionej ręki, ale jeśli nie mamy jak go wykonać lub jest noc i nie zauważyłby go, używa się w tym celu świateł awaryjnych.
Inne ich znaczenie, to gest przeprosin. Jeśli na przykład nie zauważyliśmy kogoś i wymusiliśmy na nim pierwszeństwo, to kultura nakazuje przeprosić go za to.
Czy policja wystawia mandaty za wysyłanie sygnałów światłami?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby kierowcom stosować powyższe przykłady komunikacyjnego kodu. Funkcjonariusze nie mogą więc nam za to nic zrobić.
Taryfikator mandatów przewiduje za to grzywnę w wysokości 200 zł za niewłaściwe używanie oświetlenia. Nie jest więc tak, że policja niczego nie może nam zrobić.
Jedyne, na co możemy liczyć, to wyrozumiałość funkcjonariuszy. Jeśli rzeczywiście mrugnęliśmy raz, bo ktoś zapomniał włączyć świateł i chcieliśmy mu to uświadomić, policjant może pochwalić taką postawę. Ale jeśli chodziło o ostrzeganie przed patrolem, to nie ma co liczyć na taryfę ulgową.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze: