MotoGP: Jak się przygotować do wyścigu

Co robią zawodnicy MotoGP w trakcie sezonu? Czy po zakończonym wyścigu w pokoju hotelowym czekają na nich atrakcyjne hostessy z szampanem i cygarami? To nie do końca tak. Przygotowanie zawodnika w sezonie to bardzo intensywny proces.

Zapewne nie raz zastanawiałyście się, jak wygląda praca zawodników pomiędzy kolejnymi rundami MotoGP. W oczach wielu wygląda to tak, że zawodnik przybywa na trening, następnie bierze udział w kwalifikacjach, a udany występ w niedzielnej rywalizacji pozwala na tydzień dobrej zabawy na Majorce. Cóż, to wydaje się jednak zbyt proste.

Dani Pedrosa i Jorge Lorenzo
fot. motomondiale.tumblr.com

Właściwie plan pracy każdego z zawodników dzieli się na cztery etapy: przygotowania przed sezonem, okres właściwej rywalizacji, przerwę letnią oraz zakończenie sezonu. Pozwólcie, że krótko scharakteryzuję każdy z nich.

fot. motomondiale.tumblr.com

Przygotowania przedsezonowe rozpoczynają się już w listopadzie i polegają przede wszystkim na pracach nad wytrzymałością. W tym czasie każdy zawodnik ćwiczy sześć razy w tygodniu po sześć godzin dziennie. Jedynie niedziela jest dniem przeznaczonym na odpoczynek.  Sesje treningowe podzielone są na dwie dyscypliny: zajęcia na basenie i jazdę na rowerze.

Czas rywalizacji, czyli momenty wykorzystywane pomiędzy kolejnymi rundami, zależy przede wszystkim od tego, z jaką częstotliwością odbywają się wyścigi. Jeśli pomiędzy kolejnymi rundami przewidziany jest jeden wolny weekend – wtedy praca fizyczna zawodnika skupiona jest przede wszystkim na zwiększeniu wytrzymałości mięśni. Jeśli zaś wyścigi odbywają się tydzień po tygodniu, ćwiczenia przeprowadzane są rzadziej, jednak z większą intensywnością.

Podczas letniej przerwy zajęcia dostosowane są do indywidualnych potrzeb – zawodnik może określić, czy wymagane są ćwiczenia do wzmocnienia wszystkich partii ciała, czy też jedynie konkretnych części.

Pod koniec sezonu następuje miesięczna przerwa. Oczywiście nie oznacza to całkowitego odpoczynku. W tym czasie zawodnik wybiera sobie wedle własnego upodobania aktywności, które poprawią jego refleks (najbardziej popularnymi są koszykówka i badminton).

Nicky Hayden i Valentino Rossi
fot. motomondiale.tumblr.com

ETAPY PRZYGOTOWAŃ

1. Sercowo-oddechowy. Ten trening ma na celu poprawienie siły i wytrzymałości. Szkolenia opierają się przede wszystkim na jeździe na rowerze i zajęciach na basenie. Panowie podczas ćwiczeń przejeżdżają na rowerach setki kilometrów, a także biorą udział w symulacjach wspinaczki górskiej. W zimie natomiast jeżdżą na nartach.

2. Anerobic. To trening specjalnie stworzony do poprawy wytrzymałości górnych partii ciała, a przede wszystkim mięśni obojczykowo-mostkowych, kości czworobocznej, bicepsów i tricepsów oraz ramion. Głównym założeniem jest osiągnięcie pożądanych rezultatów przy minimalnym wysiłku.

3. Trening przygotowujący zawodnika do warunków, głównie atmosferycznych, panujących w kraju, w którym odbywa się runda. Celem jest jak najlepsze przystosowanie do zmian klimatycznych – wyścigi często odbywają się na zmianę w Europie, Stanach Zjednoczonych, Azji, a nawet w Australii.

4. Dieta. Codzienne menu nie zawiera szczególnych obostrzeń, jednak dietetycy zwracają szczególną uwagę na śniadania złożone z wysokokalorycznych produktów, które spalane są podczas sesji treningowych i wyścigów, a ponadto – zapewniają dużo potrzebnej energii. Na lunch serwowane są potrawy bogate w proteiny, jak ryby i mięso, zaś wieczorem zawodnicy spożywają produkty pełne węglowodanów.

5. Płyny. Podczas wyścigu zawodnik traci od 1,5 do 2 kilogramów płynów, głównie ze względu na wysoką temperaturę powietrza i stres, dlatego odpowiednie nawodnienie organizmu jest priorytetem. Podczas wyścigów, treningów i sesji kwalifikacyjnych każdy ze startujących panów wyposażony jest w dwie niezbędne butelki pełne izotonicznego mixu.

6. Odpoczynek to obowiązkowy krok po wykonaniu wszystkich powyższych czynności. Team zapewnia zawodnikowi 8-godzinny sen, co jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania. W przypadku dużego zmęczenia, team w swoim programie przewiduje również popołudniowe drzemki, które pozwalają na chwilowy relaks ciała i umysłu.

[fot. motomondiale.tumblr.com

Wszystko wydaje się takie proste, czyż nie? Racja – wydaje się. Choć zawodnicy pracują pod okiem czujnych profesjonalistów, to ich wysiłek jest naprawdę ogromny. A hostessy? To już raczej na emeryturze…

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze