Motocyklistko, zatkaj uszy! Unikniesz problemów
Nie chodzi o kolejne muzyczne koszmary, jakimi ostatnio katują nas media, ale o badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Bath. Według naukowców okazało się, że użytkownicy jednośladów, mimo uzbrojenia w kask, mogą mieć problemy ze słuchem.
Lepiej zadbaj wcześniej o swój słuch, potem może być już za późno… |
![]() |
Specjaliści z Uniwersytetu w Bath, w swoim artykule na temat aerodynamiki i źródeł dźwięku w kaskach motocyklowych opisują pewien prosty eksperyment. W tunelu aerodynamicznym umieścili oni manekina z kaskiem na głowie, przyczepiając jednocześnie na zewnątrz i w środku kasku kilka mikrofonów. Okazało się, że najbardziej drażniącym ludzkie ucho źródłem dźwięku jest część kasku chroniąca podbródek, czyli mniej więcej w rejonie naszych ust. Podobnie jazda z uchyloną szybką gwarantuje eksplozję hałasu. W przypadku długotrwałego narażenia na taki szum istnieje realne zagrożenie trwałego uszkodzenia słuchu, nawet jeśli jeździmy z przepisowymi prędkościami.
Naukowcy zachęcają zatem do używania specjalnych zatyczek do uszu, które eliminują dźwięki dochodzące z zewnątrz oraz szum opływającego kask powietrza, jednocześnie nie wyciszając słuchu na tyle, żeby nie usłyszeć np. karetki, czy brzmienia ruchu ulicznego. Być może w przyszłości producenci zwrócą większą uwagę na wytłumienie hałasu wewnątrz kasku i jego konstrukcję pod tym względem. A póki co, zatykajmy uszy jeżdząc zwłaszcza jednośladami, których wysokoobrotowe jednostki wibrują w naszych uszach na dalekich dystansach. Podobnie jest z maszynami, które maja tuningowane końcówki wydechów – nikt przecież nie robi badań na szkodliwość tego typu dźwięków (choć miłych dla ucha, jednak na krótko) podczas długiego maltretowania naszego zmysłu słuchu. Pamiętajmy o zatyczkach, a być może uchronią nas przed głuchotą na starość.
Warto robić sobie przystanki w podróży, aby nasz słuch odpoczął od ciągłego szumu. |
![]() |
fot. Motocaina.pl
|
Najnowsze
-
Kto może żądać badania trzeźwości kierowcy autokaru? Oto jak wygląda bezpieczeństwo dzieci jadących autobusem na ferie
Na trwających feriach zimowych wg. MEN przebywa obecnie 957 tys. dzieci. To czas, kiedy najmłodsi często korzystają z transportu autobusowego, podróżując na zimowiska czy obozy. To także czas wzmożonej aktywności nietrzeźwych kierowców na drogach. -
Cena paliwa spadnie? Do końca ferii czekają nas zmiany na stacjach
-
Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?
-
Elektroniczne winiety Węgry – co warto wiedzieć o węgierskim systemie opłat drogowych?
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Zostaw komentarz: