
Motocyklistki w kampanii przeciw przemocy domowej wobec kobiet w Afganistanie
10 młodych motocyklistek dołączyło do kampanii, która ma zwrócić uwagę na kwestię praw kobiet w Afganistanie.
Afgańskie kobiety zorganizowały 16-dniową kampanię uświadamiającą, mającą na celu zwalczanie wszelkich form przemocy domowej. Start kampanii przypadł na 25 listopada, który jest Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. W tym patriarchalnym kraju, w przeciągu ostatnich 10 miesięcy, zgłoszono 3888 przypadków przemocy domowej, a jest to tylko ułamek faktycznej ich liczby, która wciąż rośnie.
Według urzędników AIHRC (Niezależna Komisja Praw Człowieka w Afganistanie) przestępstwa stają się też coraz bardziej brutalne, a 35 % zarejestrowanych przypadków obejmuje fizyczne znęcanie się, takie jak: morderstwo, napaść, okaleczenie lub zmuszanie do pracy.
Około 60 lat temu ONZ ogłosiła 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Co roku organizowane są akcje, mające na celu tworzenie lepszego świata dla kobiet, które zwykle trwają przez kolejne 16 „Dni Praw Człowieka”. Te skoordynowane kampanie koncentrują się na rozwiązywaniu min. takich problemów, jak przemoc w rodzinie.
Do ostatniej edycji kampanii w Afganistanie dołączyły motocyklistki, które nadal w większości kraju postrzegane są negatywnie. Kobiety na skuterach i motocyklach akceptowane są jedynie tam, gdzie trudno dotrzeć, czyli w górskich i odludnych częściach Afganistanu.
https://www.youtube.com/watch?v=NCKuuZFvuuU
Dlatego motocyklistki z prowincji Daykundi zaapelowały do innych rodzin o umożliwienie matkom i córkom korzystania na co dzień z motocykli i skuterów. Zdecydowanie miałoby to pozytywny wpływ na ich możliwości przemieszczania się, podjęcia nauki i pracy:
– To wydarzenie zostało zorganizowane, aby pokazać, że jazda motocyklem to normalna czynność, a kobiety mają prawo do codziennego życia otwartego, bezpiecznego i w lepszym środowisku – mówi Marzieh Hamdard, dyrektor Biura ds. Kobiet w prowincji Daykundi.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: