Motocyklistki – jest nas coraz więcej!
Nadal jesteście przyzwyczajeni do postrzegania motocykla jako pojazdu typowo męskiego? Twarde dane świadczą o tym, że proporcje zmieniają się z każdym rokiem. Coraz więcej kobiet przesiada się na jednoślady i czerpie z tego niekłamaną przyjemność.
Wedle danych amerykańskiego Motorcycle Industry Council, w Stanach na motocyklu jeździ 4,5 miliona kobiet – co oznacza, że użytkowniczką jednego na dziesięć motocykli jest kobieta. Z kolei wedle danych zebranych przez Departament Transportu Ohio, procentowy wzrost liczby przedstawicielek płci pięknej korzystających z jednośladów jest w skali roku większy, niż przedstawicieli płci brzydszej – odpowiednio 28% i 7%.
Jeśli szukać początków tej podróży, trzeba chyba sięgnąć do pierwszej dekady XX wieku. W 1916 roku siostry Adeline i Augusta Van Buren, podjęły walkę ze stereotypami i stały się pierwszymi kobietami, które samotnie przemierzyły Stany na motocyklu od wybrzeża do wybrzeża. Ich wyprawa z Nowego Jorku do Kalifornii przeszła do historii i wyznaczyła szlak dla kolejnych pasjonatek motoryzacji.
Adeline i Augusta Van Buren – od nich wszystko się zaczęło |
![]() |
fot. gather.com
|
Dorothy „Dot” Robinson |
![]() |
fot. cyclematters.com
|
Takicj jak Dorothy „Dot” Robinson, zwana również „Pierwszą Damą Motocyklową”, która wraz z podzielającą jej zainteresowania Lindą Dugeau powołała w 1940 roku organizację pod nazwą „Motor Maids”, zrzeszającą motocyklistki. Dot nie tylko zachęciła wiele kobiet do zainteresowania się motocyklami jako takimi, ale również stała się pionierką kobiecego sportu motorowego.
Pionierką w więcej niż jednym wymiarze była również Bessie Stringfield – nie dość, że kobieta, to jeszcze czarnoskóra. Zmagała się z uprzedzeniami dotyczącymi zarówno płci, jak i rasy. Nie przeszkodziło jej to jednak ukończyć ośmiu samotnych wypraw przez Stany i służyć w charakterze gońca w armii amerykańskiej – dodajmy, że na Południu.
Bessie Stringfield |
![]() |
fot. motorcyclemuseum.org
|
Dzisiejszy wizerunek kobiety-motocyklistki znacznie odbiega od stereotypowego wyobrażenia blond laleczki uwieszonej w charakterze plecaczka na ramieniu mężczyzny. Z każdym rokiem kobiety są coraz bardziej świadomymi, odpowiedzialnymi i wyedukowanymi użytkowniczkami jednośladów. Wedle dalszych danych wspomnianego już Motorcycle Industry Council, więcej niż jedna trzecia obecnego pokolenia motocyklistek ma wykształcenie wyższe i w porównaniu do mężczyzn-motocyklistów częściej pracuje na kierowniczym stanowisku. Kobiety są również bardzo czułe na punkcie bezpieczeństwa i doskonale wiedzą, na czym jeżdżą i dlaczego. Przykład dają również panie z pierwszych stron gazet, które chętnie mówią o swojej pasji, wśród nich m.in. Cher, Alanis Morissette, Courtney Cox, Queen Latifah, Charlize Theron, Angelina Jolie, Pink, Joan Jett, KD Lang czy Lauren Hutton.
Alanis Morissette |
![]() |
fot. alanis-morissette.thecandidphotos.com
|
Można z powodzeniem przypuszczać, że ten znaczący przyrost liczby motocyklistek podziała ożywczo na branżę motocyklową jako taką. W odpowiedzi na ciągle zwiększający się popyt, będziemy mogły liczyć na rozszerzenie oferty rynkowej o akcesoria i produkty stworzone z myślą o potrzebach pań. Na to przynajmniej liczymy.
Najnowsze
-
Kto może żądać badania trzeźwości kierowcy autokaru? Oto jak wygląda bezpieczeństwo dzieci jadących autobusem na ferie
Na trwających feriach zimowych wg. MEN przebywa obecnie 957 tys. dzieci. To czas, kiedy najmłodsi często korzystają z transportu autobusowego, podróżując na zimowiska czy obozy. To także czas wzmożonej aktywności nietrzeźwych kierowców na drogach. -
Cena paliwa spadnie? Do końca ferii czekają nas zmiany na stacjach
-
Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?
-
Elektroniczne winiety Węgry – co warto wiedzieć o węgierskim systemie opłat drogowych?
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Zostaw komentarz: