Ewa Kania

Motocykliści myślą, że sprytnie oszukują system. Grożą im ogromne kary, a nawet odsiadka

Jazda motocyklem to ogromna frajda, o czym wiele osób przekonuje się zaczynając od maszyn z niedużymi silnikami. Często chęć podkręcenia emocji łączy się z pokusą pójścia na skróty, ale z pozoru niewinne oszukanie systemu, może mieć poważne konsekwencje.

Spis treści

Jakimi motocyklami można jeździć z prawem jazdy kategorii B?

Motocykle nieodłącznie kojarzą się z prawem jazdy kategorii A, ale nie wszystkie wymagają posiadania takich uprawnień. Od wielu już lat polskie przepisy pozwalają kierowcom z prawem jazdy kategorii B prowadzić także:

  • motorowerem z silnikiem o pojemności 50 cm3 (lub elektrycznym) o mocy do 4 kW i mającym prędkość maksymalną 45 km/h
  • czterokołowcem lekkim (quadem) o masie do 350 kg i z prędkością maksymalną 45 km/h

Ponadto, jeśli prawo jazdy kategorii B posiadamy przynajmniej 3 lata, możemy także kierować:

  • motocyklem z silnikiem 125 ccm (lub elektrycznym) o mocy do 11 kW
  • motocyklem trójkołowym z homologacją L5e

Czy można kupić motocykl z zaniżoną pojemnością silnika?

Wiele osób, które po raz pierwszy spróbowały magii dwóch kółek, dzięki możliwości jazdy 125 na kategorię B, po jakimś czasie zaczyna czuć pewien niedosyt. Skutery z takimi silnikami nieźle sprawdzają się w mieście, ale poza nim zwykle mają problem, by nadążyć za samochodami, a żyłowanie ich silników jest mało przyjemne. Z kolei motocykle z manualną skrzynią biegów bywają irytujące, kiedy trzeba przerzucić się przez sześć przełożeń, aby osiągnąć prędkość maksymalną 110 km/h.

Pojawia się wtedy pokusa, by przesiąść się na coś trochę mocniejszego. Żadną „sześćsetkę”, ale chociaż na 250, pozwalającą na znacznie większą przyjemność i bezpieczeństwo jazdy. To wymaga jednak prawa jazdy kategorii A, czyli zrobienia kursu, zdania egzaminu… a przecież na obecnej 125 radzimy sobie świetnie, a przepisy znamy.

Koniec The Grand Tour. Clarkson, Hammond i May zamknęli firmę. Ale mają pożegnalny prezent

W takich przypadkach rodzi się pokusa, żeby kupić model, który występował w różnych wersjach silnikowych i ma trochę „zmienione” papiery. W serwisach ogłoszeniowych bez problemu można znaleźć jednoślady z silnikami 250 czy 300 cm3, których sprzedający nie kryją się nawet, że pojazd zarejestrowany jest jako 125. Takie maszyny daje się wiec bez problemu kupić.

Co grozi za jazdę motocyklem z zaniżoną pojemnością silnika?

Kupując skuter zarejestrowany jako 125, ale mający większy silnik, ryzyko wpadki macie niewielkie. Skutery zwykle mają zabudowane jednostki napędowe, więc jeśli tylko wasz model występował z różnymi silnikami, to diagnosta podczas przeglądu tego nie zauważy. Trzeba tylko serwisować pojazdu u „zaufanego” mechanika.

Gorzej jest w przypadku motocykli z odsłoniętymi silnikami, ale i tutaj jeśli ktoś nie zna się dobrze na jednośladach, może nie być problemu. Problemy pojawią się w innej sytuacji.

Na przykład podczas wypadku drogowego. Przy kolizji obecność policji nie jest wymagana, a nawet jeśli pojawi się na miejscu, ograniczy się do sprawdzenia dokumentów. Natomiast przy wypadkach, czyli kiedy są ranni, prowadzone jest bardziej szczegółowe śledztwo i oględziny pojazdów. Jeśli wtedy ktoś zauważy, że mamy większy silnik, niż wynika to z dokumentów, mamy naprawdę poważne kłopoty.

Jeśli mamy tylko prawo jazdy kategorii B, a motocykl ma większy silnik niż 125 cm3, to prowadzimy go bez odpowiednich uprawnień. Jazda bez właściwego prawa jazdy to kara przynajmniej 1500 zł (lub ograniczenia wolności) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na przynajmniej kilka miesięcy. Ponadto nie działa wtedy ubezpieczenie, więc jeśli do zdarzenia doszło z naszej winy, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokryje spowodowane przez nas szkody, a potem zwróci się z żądaniem zwrotu całej kwoty. Ta może być naprawdę wysoka, szczególnie gdy ktoś został ranny.

Służby zainteresują się także tym, jak motocykl z większym silnikiem został zarejestrowany jako 125. Jeśli była to nasza sprawka, grozi nam kara pozbawienia wolności za fałszowanie dokumentów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze