Mój GPS jest kobietą!
„Za dziesięć metrów skręć w prawo” – sugeruje GPS robotycznym wprawdzie, ale bez wątpienia kobiecym głosem. Systemy nawigacji, aplikacje w Iphone’ach, syntezatory mowy... coraz częściej sztuczna inteligencja jest płci żeńskiej. Dlaczego?
Przyczyn może być kilka. Jedna z teorii sugeruje, że – ogólnie rzecz biorąc – damskie głosy są przyjemniejsze dla ucha i dlatego są preferowane. Clifford Nass z Uniwersytetu Stanford twierdzi, że zdecydowanie łatwiej znaleźć kobiecy głos, który by wszystkim odpowiadał, aniżeli jego męski odpowiednik. Kształtowanie tych preferencji sięga jeszcze życia płodowego. Dziecko jest w stanie rozpoznać głos matki i reagować na niego, ale nie wykazuje żadnej reakcji na głos ojca.
Kolejna teoria szuka wyjaśnienia w historii – systemy nawigacji lotniczej podczas II Wojny Światowej były obsługiwane przez kobiety, aby odróżniać się od głosów pilotów. Również telefonistki tradycyjnie nosiły spódnice.
Poradzi, wesprze, pokieruje… |
![]() |
fot. materiały prasowe
|
Co ciekawe, ten trend jest wyraźnie widoczny w wielu miejscach na świecie, ale w Niemczech się nie przyjął. Próby wprowadzenia w późnych latach 90. nawigacji sterowanej kobiecym głosem wywołało falę protestów mężczyzn, którzy nie życzyli sobie otrzymywać wskazówek od płci pięknej.
Jeszcze jedna teoria jest po części popkulturowa. Pamiętacie HAL-a, komputer z „Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka z 1968 roku? Przemawiał głosem, od którego ciarki chodziły po plecach. Skojarzenia okazały się na tyle silne i głęboko zakorzenione, że wiele firm produkujących systemy elektroniczne zrezygnowało z męskich głosów z uwagi na HAL-a. Co innego komputer pokładowy ze Star Treka – głos „Pierwszej Damy Star Treka” Majel Barrett budził wyłącznie dobre skojarzenia.
Majel Barrett, pomocny głos ze Star Treka |
![]() |
fot. materiały prasowe
|
Po uruchomieniu pomocnej aplikacji Siri w iPhone’ach 4S, pełniącej rolę automatycznej asystentki (może zamówić pizzę, sprawdzić prognozę pogody, a nawet zorganizować spotkanie) podniosły się głosy, że trend ewoluuje w kierunku seksizmu. Zwłaszcza że głosy sugerujące wiedzę i władzę (na przykład narratorów w filmach) są częściej męskie. Dlaczego damskie mają koić i służyć?
Zdaniem socjologa Rebeki Zorach z Uniwersytetu w Chicago, po części mamy tu może do czynienia z utrwalaniem istniejących stereotypów, ale raczej nie z ich tworzeniem. Kobiety tradycyjnie mają sobie radzić lepiej niż mężczyźni w dziedzinie komunikacji i związków międzyludzkich. Dlatego twórcy technologii, wspierając się badaniami marketingowymi, odpowiadają po prostu na już istniejące potrzeby.
Źródło: CNN
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Zostaw komentarz: