Mini John Cooper Works Clubman – kulig na „306 koni”. Zobaczcie fantastyczne zdjęcia z Laponii!
Podczas zimowej wycieczki przez północną Finlandię śnieg jest gwarantowany. Zobaczcie, jak doskonale bawi się na śniegu Mini!
Przy odrobinie szczęścia na nocnym niebie można zaobserwować zorzę polarną. W ciągu dnia nieskończenie długie, przeważnie puste drogi krajowe są idealnym miejscem do testowania osiągów ekstremalnego sportowca brytyjskiej marki z napędem na wszystkie koła, a to wszystko w krainie legendarnych „latających Finów”.
To chyba właśnie ze względu na warunki treningowe panujące w ich ojczyźnie, dwóch najlepszych kierowców, którzy kiedykolwiek trafili na tory rajdowe tego świata, pochodzi z Finlandii. Na opuszczonych drogach w Laponii, w większości zaśnieżonych już od późnej jesieni, a czasem nawet na zamarzniętych jeziorach, Timo Mäkinen i Rauno Aaltonen nabrali w dłoniach i stopach wyczucia, które później przydawało im się w walce o sekundy.
MINI ma z obydwoma „latającymi Finami” szczególną więź. W latach 1965 i 1967 Mäkinen i Aaltonen zajęli drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Monte Carlo w klasycznym MINI Cooper S.
Wyruszając z Tampere do Laponii, można jechać na północ przez setki kilometrów wzdłuż zachodniego wybrzeża Finlandii, aby powoli przyzwyczajać się do arktycznych temperatur. W Laponii zima objawia się w czystej postaci: bardzo mroźna i z dużą ilością śniegu. Nie wolno więc zapomnieć o ciepłych ubraniach.
Po krótkim postoju w stolicy Laponii – Rovaniemi – wkrótce przekraczamy koło podbiegunowe. Rozległość krajobrazu zachęca do tego, aby podczas jazdy przez gęste lasy iglaste, kryjące mnóstwo jezior, po prostu podążać drogą przed siebie. MINI John Cooper Works Clubman niewzruszenie przedziera się przy tym przez głęboki śnieg. Z dala od znaków stop i świateł drogowych oblodzone powierzchnie zachęcają do doskonalenia sztuki pokonywania zakrętów w drifcie.
Region Laponii rozciąga się na północy Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji. Obejmuje obszar osadnictwa pierwotnej grupy ludności – Saamów, których kultura i historia są obrazowo udokumentowane w muzeum w miejscowości Inari. Ci, którzy tam dotarli, mogą rozważać kontynuację podróży do Przylądka Północnego na norweskiej wyspie Magerøya. Wystarczyłoby teraz przecież pokonać niecałe 400 dodatkowych kilometrów.
Wiele miejsc w Laponii oferuje możliwość obserwacji lisów polarnych, sów śnieżnych i innych zwierząt w ich naturalnym otoczeniu. Ponadto chęć zobaczenia zorzy polarnej podczas długiej zimowej nocy przyciąga na daleką północ turystów z całego świata. Gdy tylko temperatury i widoczność staną się idealne dla tego naturalnego zjawiska, trzeba się spieszyć, aby dotrzeć na czas do odpowiedniego punktu obserwacyjnego.
W Mini John Cooper Works Clubman także ta dodatkowa wycieczka jest czystą przyjemnością. Podczas nocnego „kuligu na 306 koni” opcjonalne diodowe reflektory adaptacyjne z funkcją matrycową dla świateł drogowych wskazują drogę do jednego z tych miejsc, gdzie szczególnie dobrze można obserwować kolorowy spektakl na niebie.
Nieskomplikowane spotkania z arktyczną fauną umożliwia ogród zoologiczny w Ranua. Na obrzeżach tego miasteczka położonego około 80 kilometrów na południe od Rovaniemi można zobaczyć łosie, renifery, niedźwiedzie brunatne i polarne, wilki, lisy polarne i wiele innych rodzimych zwierząt północnej Skandynawii. Przez rozległy wybieg prowadzą drewniane ścieżki i mosty. Ranua Wildlife Park został otwarty w 1983 roku i jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w północnej Finlandii.
Na dłuższy pobyt na terenie parku dzikiej przyrody dostępne są domki oraz tzw. Arctic Fox Igloo. Obiekty te położone są bezpośrednio nad brzegiem jeziora Ranuanjärvi i posiadają nie tylko własną saunę, ale także w pełni przeszkloną i skierowaną na północ sypialnię, która jest również przede wszystkim stacją obserwacyjną. Ponieważ nigdzie w Laponii nie można wygodniej i przytulniej oczekiwać na pojawienie się słynnej zorzy polarnej.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: