Michele Mouton jako menedżer World Rally Championship
Tym razem zobaczymy Michele Mouton w innej roli niż kierowcy rajdowego i przewodniczącej komisji w FIA. Słynna zawodniczka zajmie się organizacją najwyższych rangą rajdowych mistrzostw świata.
Przewodniczącą komisji ds. udziału kobiet w sportach motorowych, rajdowa wicemistrzyni świata (1982 r.) i mistrzyni Republiki Federalnej Niemiec (1986 r.), współorganizatorka jednej z najważniejszych imprez sportu motorowego Race of Champions – Michele Mouton, okrzyknięta za życia legendą – nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Decyzją FIA została powołana na stanowisko menedżerki Rajdowych Mistrzostw Świata. Od teraz będzie odpowiedzialna za wszelkie kwestie organizacyjne związane z bezpieczeństwem, regulaminem oraz kalendarzem.
fot. FIA
|
Francuska dała wielokrotnie dowód swoich umiejętności organizacyjnych. Zasłużyła się również w promocji sportu motorowego, dlatego zdecydowano się powierzyć jej rolę reprezentanta FIA podczas większości rund WRC. Sama Michale liczy, że poprzez ścisłą współpracę ze wszystkimi udziałowcami Rajdowych Mistrzostw Świata, uda jej się wnieść nową dynamikę do rajdów płaskich.
Michele Mouton urodzona w Grasse we Francji, jest bezapelacyjnie jedną z najwybitniejszych kobiet w historii motorsportu. Od 1973 roku nieustannie zaskakiwała zarówno współzawodników, jak i kibiców rajdowych, chociaż jak sama twierdzi, mimo chęci zdobycia najwyższych lokat, postępy przychodziły dosyć wolno. W trakcie swojej kariery związana była zarówno z Renault, Fiatem, Audi, jak i Peugeotem. W 1986 roku urodziła córkę Jessi i zakończyła karierę. Miała wtedy na swoim koncie 29 ukończonych rajdów cyklu WRC.
Jako pierwsza i jedyna kobieta, wygrała rajd zaliczany do klasyfikacji mistrzostw świata. Również jako jedyna kobieta walczyła o mistrzostwo świata ( po wygraniu trzech rajdów w 1982 roku); startując Audi Quattro zajęła drugie miejsce ze stratą zaledwie 12 punktów do Waltera Rohrl’a. Francuzka była także pierwszą kobietą, która wygrała wyścig górski rozgrywany na górze Pikes Peak w USA. Zwyciężyła w 1985 roku, również za kierownicą Audi Quattro.
Pasja i miłość do rajdów nie pozwoliły wycofać się jej całkowicie z motorsportu i w 1988 roku stworzyła, i od tego czasu zarządza, wyścigiem mistrzów – Race of Champions (ku pamięci Henri Toivonena), obecnie najbardziej prestiżowej imprezy sportu motorowego. W 2010 roku o Michele znów stało się głośno, gdy Mouton zgotowała 40-tysięcznej publiczności widowisko dachując w legendarnym Audi S1 Quattro, podczas przerwy między kolejnymi wyścigami ROC.
2010 rok to również emocjonująca walka o prowadzenie w Rallye International du Maroc – rajdzie samochodów historycznych. Michele Mouton i Fabrizia Pons ostatecznie zajęły druga pozycję przegrywając o 4.46 z załogą Gregoire de Mevius / Nicolas Gilsoul.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
pisze się chyba CHAMPIONSHIP a nie „..chip” ???? !!!!
Anonymous - 5 marca 2021
teraz wszystko jest na chipy..więc i ten team może być…no literówka bo temat goooorący;>
Anonymous - 5 marca 2021
pisze się chyba CHAMPIONSHIP a nie „..chip” ???? !!!!
Anonymous - 5 marca 2021
teraz wszystko jest na chipy..więc i ten team może być…no literówka bo temat goooorący;>