Kiedy pojawia się mgła, zaczyna działać dodatkowy przepis ruchu drogowego. Tylko kto o tym pamięta?
Mgła znacząco pogarsza widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Kierowcy powinni w takiej sytuacji pamiętać o kilku istotnych zasadach oraz o przepisie, który zaczyna wtedy obowiązywać.
Spis treści
- Obowiązki kierowcy podczas mgły – przepisy
- Które światła powinno się włączyć we mgle?
- Czy przepisy pozwalają na wyprzedzanie we mgle?
Obowiązki kierowcy podczas mgły – przepisy
Gęsta mgła wymusza na każdym rozsądnym kierowcy zdjęcie nogi z gazu. To kwestia oczywista i intuicyjna, ale także wymagana prawem. Mało kto wie o tym, że mgła sprawia, iż zaczyna działać konkretny przepis ruchu drogowego (art. 30, ust. 1):
Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.
Może brzmi to jak ogólnik, który trudno jest wdrożyć w konkretnej sytuacji. Ale to tylko kwestia zdrowego rozsądku, bo to sam kierowca ma zachować się w sposób adekwatny do sytuacji. Z pewnością zachowując szczególną ostrożność, powinniśmy zmniejszyć prędkość, ze zwiększoną uwagą obserwować otoczenie i starać się zidentyfikować ewentualne zagrożenia, a także być gotowym w każdej chwili do zatrzymania się lub wykonania manewru, pozwalającego uniknąć zdarzenia drogowego.
A co jeśli tego nie zrobimy? To też zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli na przykład doprowadzimy do kolizji we mgle, policja może zarzucić nam właśnie złamanie powyższego przepisu. Skoro doszło do zdarzenia, to znaczy, że nie zastosowaliśmy się do jego zaleceń w odpowiednim stopniu.
Które światła powinno się włączyć we mgle?
Przepisy określają także kwestię oświetlenia, z jakiego powinniśmy korzystać podczas poruszania się we mgle:
Ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Ten zapis jest zastanawiający, ponieważ sugeruje jazdę na światłach pozycyjnych oraz przeciwmgielnych. W praktyce co do zasady podczas mgły, mamy obowiązek używania świateł mijania. Auta z czujnikami zmierzchu mogą nie zareagować na pojawienie się mgły, więc to na kierowcy ciąży obowiązek upewnienia się, czy nie jadą przypadkiem nadal na światłach do jazdy dziennej i ręcznie wybrać właściwe oświetlenie.
Ten płyn jest jeszcze ważniejszy od oleju, ale kierowcy o nim zapominają. To bardzo niebezpieczne
Popularnym błędem podczas jazdy we mgle jest nieprawidłowe używanie tylnych świateł przeciwmgłowych. Możemy je włączyć tylko, kiedy widzialność spada do 50 metrów, ponieważ są one mocne i mogą rozpraszać i przeszkadzać innym kierującym. Z kolei z przednich świateł przeciwmgłowych można korzystać swobodniej, warunkiem jest tylko ograniczona przejrzystość powietrza.
Czy przepisy pozwalają na wyprzedzanie we mgle?
To jeden z tych przypadków, w których nawet jeśli coś nie jest zakazane, nie znaczy to, że powinniśmy to robić. Przepisy nie zabraniają wyprzedzania podczas mgły, ale na kierowcy ciąży obowiązek stwierdzenia, czy ma odpowiednią widoczność, aby podjąć decyzję o wyprzedzaniu.
Zalecamy przy tym jednak dużą ostrożność, ponieważ przez gęstą mgłę możemy nie zauważyć odpowiednio wcześnie zbliżającego się pojazdu. Nie można też wykluczyć, że z naprzeciwka nadjeżdża samochód jadący tylko na światłach do jazdy dziennej, albo jakiś zupełnie nieoświetlony uczestnik ruchu (jak rowerzysta).
Prawo mówi natomiast, że kierujący powinien:
Poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.
Do tego zapisu podchodzilibyśmy jednak ostrożnie, ponieważ kierowcy często nie znają tego przepisu, a trąbienie mogą odebrać jako zaczepkę.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: