Mercedes-Benz Zetros 2733 A (6×6) – pierwsza w pełni mobilna klinika weterynaryjna

Pracując jako wolontariusz w Indiach, brytyjski weterynarz Luke Gamble na własnej skórze doświadczył bolesnych skutków wścieklizny. Na Półwyspie Indyjskim choroba ta - roznoszona głównie przez bezpańskie psy - co godzinę przyczynia się do śmierci jednego dziecka.

W 2003 roku Gamble założył międzynarodową fundację pomocy weterynaryjnej Worldwide Veterinary Service (WVS), mającą na celu między innymi zwalczanie wścieklizny i chronienie przed nią zarówno dzieci, jak i psów. Gamble jest honorowym prezesem WVS oraz czynnym weterynarzem. Aktywnie włącza się także w pozyskiwanie sponsorów dla swoich działań społecznych i pracuje dla innych międzynarodowych organizacji wspierających zwierzęta, w tym Animal Welfare Board w Indiach.

Mercedes Zetros 2733A – ratunek dla ludzi i psów
fot. Mercedes

We wrześniu, przy wsparciu lokalnych ekologów, Luke Gamble wyruszy w liczącą około 2500 k podróż po Indiach na pokładzie samodzielnej jednostki ratowniczej, zbudowanej na bazie trzyosiowego Zetrosa 2733 A (6×6) o długości 9,5 m. Źródłem napędu 27-tonowego kolosa, zaprojektowanego z myślą o użytkowaniu w ciężkim terenie, jest silnik Mercedes-Benz OM 926 LA – rzędowa „szóstka” o mocy 240 kW (326 KM), zgodna z normą Euro V. Współpracuje ona z 9-stopniową przekładnią (8 biegów do jazdy w przód + przełożenie pełzające). Gamble wraz z zespołem wyruszy z miasta Ooty, położonego w górach Tamil Nadu na wysokości 2250 m n.p.m., i dotrze do Kalkuty (Bengal Zachodni), przemieszczając się z południa półwyspu na północny wschód.

Sala operacyjna, gabinet stomatologiczny, apteczki, chłodziarki…
fot. Mercedes

Celem 30-dniowej kampanii „Misja Wścieklizna” jest zaszczepienie przeciw wściekliźnie 50 tys. psów. Podczas wyprawy zespół Gamble’a odwiedzi wszystkie mijane po drodze centra walki z wścieklizną. Zabiegi niezbędne do zapobiegania wściekliźnie (np. szczepienie, kastracja) będą przeprowadzane we współpracy z lokalnymi organizacjami wspierania zwierząt, weterynarzami, urzędnikami państwowymi i innymi wolontariuszami z międzynarodowych zespołów weterynaryjnych. Na zakończenie misji Mercedes-Benz Zetros wróci do każdego z odwiedzonych na trasie ośrodków i przez miesiąc będzie pozostawał do jego dyspozycji. W tym czasie indyjska organizacja pomocy zwierzętom będzie wykorzystywać go do prowadzenia programu szkoleń z zakresu zapobiegania wściekliźnie dla weterynarzy i pielęgniarek. Zakłada się, że w ciągu następnych trzech lat dwa miliony psów zostanie zaszczepionych i wyleczonych w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wścieklizny raz na zawsze.

Mercedes-Benz Zetros w roli pierwszej na świecie kliniki weterynaryjnej na kołach zjawia się dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, pomagając w ratowaniu życia na trudno dostępnych obszarach wiejskich. Samochód wyposażony jest w kompletny sprzęt medyczny, salę operacyjną, gabinet stomatologiczny, apteczki, chłodziarki, sekcję wypoczynkową, urządzenia sanitarne, klatki i pokładowy system zasilania w energię elektryczną, a także w elementy pozwalające na przeprowadzanie kampanii szkoleniowych. WVS i Luke Gamble wybrali Zetrosa z uwagi na najbardziej dopasowane do swoich celów podwozie. Projekt pojazdu został opracowany w Wielkiej Brytanii przez WVS i zrealizowany przez specjalistów od budowy nadwozi – firmę Vipex z Sutton-in-Ashfield.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze