Mary Anderson: kobieta, która wymyśliła wycieraczki
Kobieta może nie wymyśliła samochodu, za to masa elementów usprawniających jego funkcjonowanie to czysto kobieca zasługa. Mówimy tu o gaźniku, sprzęgle, rozruszniku elektrycznym, izolacji świec zapłonowych i wreszcie wycieraczkach.
Mary Anderson |
![]() |
fot. materiały prasowe
|
Na początku XX wieku Mary Anderson, ranczerka i właścicielka winnicy, wybrała się w podróż do Nowego Jorku. Pogoda była paskudna, nieustannie padało. Żeby cokolwiek widzieć, kierowcy musieli wystawiać głowy za okno. Mary zaczęła kombinować – a gdyby w jakiś sposób udało się oczyszczać przednią szybę z deszczu i śniegu bez opuszczania auta?
Jej pomysł na wycieraczkę samochodową został opatentowany w 1905 roku. Wynalazek Mary składał się z wahadłowo poruszającego się ramienia pokrytego gumą i sterowanego dźwignią znajdującą się wewnątrz pojazdu. Początkowo jednak pomysł został odrzucony – producenci uznali, że podobny mechanizm będzie tylko niepotrzebnie rozpraszał kierowców. Jednak już w 1916 wycieraczki montowano w amerykańskich samochodach seryjnie.
Co ciekawe, inna kobieta – Charlotte Bridgwood – w 1917 roku zaprezentowała opracowaną przez siebie elektryczną wycieraczkę, która jednak nie odniosła sukcesu. W latach 30. XX wieku Helen Blair Bartlett, z wykształcenia geolog, opracowała nowy rodzaj izolacji świec zapłonowych. W „Women’s Bureau Bulletin” z 1928 roku w segmencie „transport” niemal połowa wymienionych patentów dotyczyła samochodów. Można wśród nich znaleźć aż 25 usprawnień dotyczących sygnalizacji świetlnej i kierunkowskazów.
I jak tu nie pomyśleć ciepło o pomysłowej Mary, podróżując samochodem w kapryśnych warunkach polskiej zimy?
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Dlaczego Volkswagen Transporter jest najlepszym wyborem dla firm kurierskich i logistycznych?
Pośród wielu dostępnych na rynku modeli aut dostawczych Volkswagen Transporter wyróżnia się jako lider w swojej klasie, oferując nieprzeciętne możliwości dostosowane do potrzeb firm działających w sektorze logistycznym. Precyzja wykonania w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi sprawia, że model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących optymalnego pojazdu dla swojej floty. Wysokie standardy jakości idące w parze z ekonomiczną eksploatacją stanowią fundament sukcesu tego modelu na wymagającym rynku pojazdów użytkowych. -
Proste sposoby na zaparowane szyby w aucie. Nie sięgaj po gąbkę ani nie włączaj klimy
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
TEST Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – TEST -prawdziwi sportowcy jeszcze istnieją
-
Wyniki rankingu najwyżej wycenianych firm motoryzacyjnych na świecie – sprawdź, czy dobrze zgadujesz
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
No i tak było: http://nowahistoria.interia.pl/ii-rzeczpospolita/news-jozef-hofmann-zapomniany-wynalazca-spinacza-i-wycieraczek-sa,nId,1572354