Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę? Kierowcy muszą uważać i na to
Jeśli pojedziemy zbyt szybko, narażamy się na mandat - to zrozumiałe dla każdego kierowcy. Mało kto jednak wie, że jest także coś takiego jak mandat za zbyt wolną jazdę. Oto w jakich sytuacjach możemy go dostać.
Z jaką prędkością powinniśmy prowadzić samochód?
To pytanie podstawowe, na które odpowiedzi są dwie. Po pierwsze nie większą niż dopuszczalny limit, a po drugie z prędkością bezpieczną. Jak czytamy w Kodeksie drogowym art. 19, ust. 1:
Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
Interpretacja tego zapisu jest prosta. Dozwolona prędkość umieszczona na znaku to tylko prędkość maksymalna dopuszczalna na tym odcinku. Nie oznacza ona prędkości z jaką faktycznie powinniśmy się poruszać, ponieważ panujące warunki mogą wymagać, aby jechać wolniej.
Mandat za zbyt wolną jazdę
Pojawia się jednak pytanie czy można przesadzić w drugą stronę? Czy można jechać na tyle wolno, żeby stworzyć zagrożenie i narazić się na mandat? Można. Mówi o tym już kolejny ustęp, przytoczonego wyżej artykułu, w którym czytamy:
Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
Nas najbardziej interesuje punkt pierwszy – nie możemy jechać w sposób utrudniający poruszanie się innych uczestników ruchu. Co to oznacza? To już zależy od konkretnej sytuacji Łatwo sobie jednak wyobrazić sytuację, w której ktoś przy ograniczeniu do 50 km/h, porusza się 30 km/h, pomimo doskonałych warunków drogowych, przez co powstał za nim zator.
Znak C-14 także może oznaczać mandat za zbyt wolną jazdę
Wielu kierowców nie pamięta, lub nawet nie wie o tym, że istnieje coś takiego jak znak C-14, określający minimalną dozwoloną prędkość. Nie jest on często spotykany, a jeśli już, to na drogach szybkiego ruchu.
Po minięciu go kierowca ma obowiązek jazdy z prędkością przynajmniej taką, jaka została określona na znaku. Odwołuje go znak C-15.
Jaki mandat za zbyt wolną jazdę?
Taryfikator przewiduje karę za jazdę ze zbyt małą prędkością, a jej wysokość zależy od tego, który dokładnie paragraf złamaliśmy, a także od decyzji kontrolującego nas funkcjonariusza.
Jeśli naszą zbyt wolną jazdą, utrudniliśmy innym ruch, grozi nam mandat nie mniejszy niż 500 zł. Co to oznacza? Kara może być wyraźnie wyższa, jeśli nasz styl jazdy spowodował naprawdę poważne utrudnienia.
Znacznie łagodniej traktowani są kierowcy, którzy poruszają się z prędkością mniejszą, niż wymagana znakiem C-14. Za jego nierespektowanie grozi grzywna 100 zł. Ale uwaga – ignorując wspomniany znak, mogliśmy spowodować utrudnienia i stworzyć zagrożenie na drodze. W takiej sytuacji policjant może nałożyć na nas karę także z wcześniejszego paragrafu.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: