Mandat za jazdę pasem DOP. Możesz go dostać nawet nie wiedząc, że łamiesz przepisy
Buspasy przeznaczone są tylko dla autobusów, prawda? Otóż nieprawda i korzystać z nich może coraz więcej kierowców, ale muszą oni uważać na dodatkowe oznaczenia DOP. Z ich powodu mogą nieświadomie narazić się na mandat.
Kto może jeździć po buspasie?
Wbrew nazwie i oczywistym skojarzeniom, buspasy przeznaczone są nie tylko dla autobusów. Jak możemy przeczytać w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych:
§ 49. 1. Znaki:
1) D-11 „początek pasa ruchu dla autobusów”,
2) D-12 „pas ruchu dla autobusów”
oznaczają odpowiednio początek lub kontynuację pasa ruchu przeznaczonego tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.
Oznacza to, że na buspasy mogą wjechać nie tylko autobusy miejskie, ale także prywatni przewoźnicy, korzystający z własnych autobusów, autokarów i busów.
Oprócz tego Ustawa o elektromobilności pozwala na korzystanie z buspasów przez samochody elektryczne i wodorowe:
Art. 148a. 1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie się pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, oraz pojazdów napędzanych wodorem, o których mowa w art. 2 pkt 15 tej ustawy, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów.
2. Zarządca drogi może uzależnić poruszanie się pojazdów elektrycznych po wyznaczonych pasach ruchu dla autobusów od liczby osób poruszających się tymi pojazdami.
Warto zwrócić uwagę na punkt drugi. Zarządcy zwykle z niego póki co nie korzystają, ale w przyszłości mogą zacząć sięgać po taką możliwość, wraz ze wzrostem liczby aut elektrycznych.
Buspasami mogą poruszać się także służby ratunkowe.
Co to jest pas DOP?
Na tym jednak nie kończy się lista pojazdów, które mogą korzystać z buspasów. Zarządca drogi ma możliwość wyznaczenia kolejnych grup kierujących, otrzymujących dostęp do tego przywileju. Wtedy pojawia się dodatkowe oznaczenie DOP, co jest skrótem od „dopuszczony”. Wskazuje ono, że tym buspasem mogą poruszać się także inne pojazdy, oprócz tych, które przewidują przepisy ogólne.
Uważaj na ronda bez znaku A-7. To pułapka na nieuważnych i niedoświadczonych kierowców
To o jakie pojazdy chodzi, powinno być wyszczególnione na dodatkowej tabliczce umieszczonej pod znakiem. Zwykle są to motocykle, taksówki oraz pojazdy przewożące niepełnosprawnych. Czasami aby móc skorzystać z buspasa, potrzebna jest tylko odpowiednia liczba pasażerów na pokładzie.
Korzystanie z buspasa na podstawie oznakowania DOP rodzi jednak ryzyko, że otrzymamy mandat. Lista pojazdów dopuszczonych do korzystania z buspasów może być różna nie tylko w każdym mieście ale na każdym odcinku drogi. Może więc okazać się, że jednym fragmentem jechaliśmy legalnie, ale drugim już nie.
Jaki mandat za jazdę buspasem
W drugim przypadku, musimy liczyć się z mandatem za nieuprawnione poruszanie się buspasem. Wraz ze wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów w styczniu 2022 roku, kara za takie wykroczenie nie uległa zmianie. Oznacza to, że grozi nam grzywna 100 zł oraz 1 punkt karny.
Najnowsze
-
Europejska premiera BYD Sealion 7
BYD Sealion 7 to siódmy w pełni elektryczny samochód wprowadzony przez chińską markę na europejski rynek. Jest to też czwarty model z serii ,,Ocean”, do której należy już Dolphin, Seal i Seal U. Pierwsze modele mają dotrzeć do klientów jeszcze w tym roku. -
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
-
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
Zostaw komentarz: