Jeśli nie włączysz tego w aucie po zmierzchu, narażasz się na mandat i punkty
Nawet 6 punktów karnych można otrzymać za zapominalstwo. Dni coraz krótsze, warto pamiętać o tym, jakich świateł używać.
Wszyscy wiemy, że jazda z włączonymi światłami jest w Polsce obowiązkowa przez całą dobę, warto jednak pilnować, czy mamy włączone odpowiednie światła zależnie od pory dnia i przejrzystości powietrza. Niestety, niektórzy kierowcy zapominają o włączeniu świateł mijania po zmierzchu i jadą dalej na światłach dzienny. W takim przypadku owszem, z przodu jesteśmy w miarę widoczni, ale z tyłu już nie!
Według najnowszego taryfikatora jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu jest wykroczeniem karanym kwotą 300 zł i 6 punktami karnymi dopisanymi do konta kierowcy w bazie CEPiK.
Policja przypomina, że sprawne i prawidłowo ustawione światła w samochodzie są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa osób podróżujących konkretnym pojazdem, jak i innych uczestników dróg. Jakich świateł można używać w jakich porach dnia? Wyjaśniamy.
Jakich świateł potrzebujemy od świtu do zmierzchu?
W czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, kierujący mogą używać zarówno świateł mijania, jak i świateł do jazdy dziennej. Brak świateł do jazdy dziennej i nie jest wytłumaczeniem jazdy bez żadnych świateł. Jeżeli nasze auto jest pozbawione świateł do jazdy dziennej, wówczas należy poruszać się z włączonymi światłami mijania. Uchybienie obowiązkowi używania świateł od świtu do zmierzchu, jest według najnowszych przepisów karane 100-złotowym mandatem i dwoma punktami karnymi dopisanymi do konta kierowcy.
Prawidłowe użycie świateł mijania
Prawidłowe użycie świateł mijania precyzuje art. 51 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. W myśl tego przepisu, kierujący pojazdem ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą lub opadami atmosferycznymi ma obowiązek włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie lub oba te światła jednocześnie. Uwaga, jeżeli holujemy inny pojazd w ciągu dnia, pamiętajmy by włączyć światła mijania także przy dobrej widoczności, i to nawet, gdy nasze auto jest wyposażone w światła dzienne.
Prawidłowe użycie świateł drogowych
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub też łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie. Warto w tym miejscu obalić popularny mit, jakoby świateł drogowych nie można było używać w obszarze zabudowanym. Użycie świateł drogowych jest zależne wyłącznie od oświetlenia drogi (np. latarniami ulicznymi) i nie ma znaczenia, czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym, czy też poza nim. Warto natomiast pamiętać, że nie wolno używać świateł drogowych w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza. Zgodnie z nowym taryfikatorem korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z przepisami naraża kierowcę na mandat w kwocie 200 zł i 4 punkty karne
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: