Lotnisko Warszawa-Radom. Ile czasu zajmie ci dojazd z Warszawy i czym się tam dostać?
Lotnisko Warszawa-Radom już działa, pierwsi pasażerowie odprawieni, samoloty latają, pozostaje jedna kwestia, jak tam dojechać z Warszawy?
Lotnisko Warszawa-Radom zostało 27 kwietnia 2023 uroczyście otwarte. Jeżeli macie deja vu, to słusznie, bo już raz w XXI wieku to lotnisko było otwierane, ale wówczas byli inni właściciele, którzy ostatecznie ogłosili upadłość. Obecny właściciel (PPL) przejął lotnisko w Radomiu w 2018 roku. Ile czasu zajmie dojazd z Warszawy na to lotnisko i czym najlepiej tam się dostać? Sprawdzamy.
Lotnisko Warszawa-Radom – opcje kolejowe
Teoretycznie najszybszym sposobem na pokonanie trasy z Warszawy do Radomia jest kolej. Problem w tym, że warszawski węzeł kolejowy jest przebudowywany i na przykład pomysł by wyruszyć na lotnisko Warszawa-Radom z dworca kolejowego Warszawa Centralna jest po prostu kiepski. PKP proponuje start ze stacji Warszawa Zachodnia lub Warszawa Gdańska. Pasażerowie, którzy zdecydują się na start ze stacji Warszawa Gdańska do Radomia dotrą co najmniej po godzinie i 16 minutach. W przypadku, gdy wybierzemy jako stację początkową dworzec Warszawa-Zachodnia, czas przejazdu skraca się o ok. 10 minut.
To jednak nie wszystko, ponieważ w samym Radomiu trzeba dojechać ze stacji Radom Główny na lotnisko Warszawa-Radom. To nieco ponad 4 kilometry. Na lotnisko można dotrzeć taksówką, bądź komunikacją miejską. Wybierając to drugie rozwiązanie, warto pamiętać, że na lotnisko docierają autobusy radomskiej komunikacji miejskiej nr 5 i 14, koszt biletu to 4 zł. Czas przejazdu linii 5 kursującej bezpośrednio pomiędzy lotniskiem a dworcem kolejowym Radom Główny jest szacowany na ok. 12 minut.
Lotnisko Warszawa-Radom – dojazd własnym autem
Z kolei teoretycznie najwygodniejszą formą transportu z własnego lokum w Warszawie na lotnisko Warszawa-Radom jest skorzystanie z własnego samochodu lub poproszenie kogoś z rodziny o podwózkę (ta druga opcja ma więcej zalet, do czego za chwilę dojdziemy). Z centrum Warszawy na lotnisko w Radomiu dojechać można albo trasą S7, która w Mapach Google sugerowana jest w ciągu dnia najczęściej jako najszybsza. Pamiętajmy jednak, że zależy to od sytuacji na tej trasie danego dnia, wystarczy kolizja na S7 i natychmiast tworzą się zatory, co znacznie wydłuża czas przejazdu. Dlatego warto wyruszyć z pewnym zapasem czasowym.
Czas przejazdu z centrum Warszawy na lotnisko Warszawa-Radom trasą S7 jest szacowany na ok. 1,5 godziny. Alternatywna trasa biegnąca drogami S79, DW722 i dołączająca do S7 w okolicach Grójca zajmuje ok. dwóch godzin.
Niestety, problem w przypadku wyboru takiej metody podróży z Warszawy do Radomia, leży w parkingu. Co prawda lotnisko w początkowym etapie (przypomnijmy, zostało otwarte 27 kwietnia) oferuje bezpłatne parkingi. Niestety, nie ma gwarancji, że gdy dotrzemy na miejsce, będą wolne miejsca. W przypadku braku miejsc na lotniskowym parkingu w Radomiu są parkingi „lotniskowe” położone nieco dalej, ale z opcją rezerwacji. Udało nam się znaleźć serwis, który pozwala zarezerwować odpłatnie miejsce parkingowe, tydzień kosztuje ok. 100 zł. Parking jest położony 2 km od lotniska, ale w cenę rezerwacji miejsca parkingowego wliczony jest transfer z parkingu na lotnisko, a po przylocie – z lotniska na parking. Uwaga, jeżeli jesteście zainteresowani taką formą, rezerwację parkingu trzeba zaklepać ze sporym wyprzedzeniem, jeżeli liczycie, że uda się znaleźć miejsce ot tak, to z tym może być kłopot.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy korzystamy z uprzejmości znajomych czy rodziny. W takim przypadku zwracamy uwagę na czas przejazdu, parking nas nie obchodzi, bo osoba, która nas na lotnisko przywiozła po prostu wraca do domu.
Lotnisko Warszawa-Radom – pierwsze samoloty już korzystają
Pierwsze samoloty już korzystały z nowego lotniska w Radomiu. 27 kwietnia na nowym pasie startowym radomskiego lotniska wylądował samolot naszego narodowego przewoźnika PLL LOT z Paryża. Dziś samolot leci do Rzymu. LOT za pomocą tego lotniska zamierza obsługiwać m.in. takie kierunku jak Warna w Bułgarii, Antalya w Turcji, Tirana w Albanii, czy Preweza w Grecji, zatem miejscowości raczej znane ze swojego turystycznego i wypoczynkowego charakteru.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: