Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa, np. podczas wjeżdżania na ten sam pas?
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa, gdy w tym samym momencie zechcą na niego wjechać dwaj kierujący autami?
Spis treści
- Zmiana pasa ruchu – jak wykonać ją prawidłowo?
- Zmiana pasa ruchu, na który w tym samym momencie wjeżdża inny pojazd. Kto ma pierwszeństwo?
- Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa?
- Kiedy pierwszeństwo ma kierowca wjeżdżający na nasz pas?
Z roku na rok przybywa w Polsce dróg wielopasmowych, ale nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak zachować się na nich właściwie. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy na ten sam pas ruchu chcą jednocześnie wjechać dwaj kierujący. Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa?
Zmiana pasa ruchu – jak wykonać ją prawidłowo?
Wydaje się to oczywiste, ale przypomnijmy. Po pierwsze powinniśmy zmianę pasa ruchu sygnalizować odpowiednim kierunkowskazem, pamiętając, że służy on do sygnalizowania zamiaru, a nie samego manewru. Powinniśmy więc włączyć go jeszcze przed rozpoczęciem zjeżdżania na sąsiedni pas.
Po drugie musimy zachować szczególną ostrożność, pamiętając, że inny pojazd może znajdować się w naszym martwym polu. Mamy też obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierowcy, który już znajduje się na pasie, który chcemy dopiero zająć. Mówi o tym art. 22, ust. 4:
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać.
Zmiana pasa ruchu, na który w tym samym momencie wjeżdża inny pojazd. Kto ma pierwszeństwo?
Zasady zmiany pasa ruchu na drodze dwupasmowej można równie dobrze stosować na logikę. Lecz co w przypadku drogi z trzema pasami lub większą ich liczbą, kiedy jednocześnie dwa samochody zjeżdżają na ten sam pas?
Wyobraźcie sobie, że jedziecie lewym pasem i chcecie zjechać na środkowy. Jednocześnie kierowca z prawego pasa, też chce wjechać na pas środkowy, co grozi kolizją. Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa w tej sytuacji? Który kierowca powinien ustąpić?
Przeczytaj też:
Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – kto jedzie pierwszy?
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa?
Wyjaśnione jest to w cytowanym już fragmencie Prawa o ruchu drogowym, który wcześniej trochę skróciliśmy, bo wielu kierowców pamięta o nim tylko w przytoczonej poprzednio formie. Jego pełne brzmienie to:
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
Do wyjątków przejdziemy za chwilę – teraz interesuje nas informacja o ustępowaniu pojazdowi z prawej strony. Jak więc wykonać prawidłowo ten manewr i ostatecznie kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa? Jeśli my zjeżdżamy na pas środkowy z lewego, a inny kierowca z prawego, to on ma pierwszeństwo. Łatwo to zapamiętać, łącząc z zasadą prawej ręki, rozstrzygającej pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych.
Kiedy pierwszeństwo ma kierowca wjeżdżający na nasz pas?
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa Odpowiedź prosta brzmi – nigdy. Wersja dłuższa to odniesienie do ustępów 4a i 4b, mówiących o obowiązku jazdy na suwak. Wtedy kierowca zjeżdżający z zanikającego pasa (przy spowolnionym ruchu, czyli na przykład w korku), nadal nie ma przed nami pierwszeństwa. Lecz my mamy obowiązek go przed siebie wpuścić, bez względu na to, czy zjeżdża z naszej lewej czy prawej strony.
Warto też przeczytać o nieustąpieniu pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu tu.
Najnowsze
-
Droga S6 zmienia nazwę na Kaszëbskô Darga. Czy Kaszubi wreszcie doczekali się uznania?
Kilka dni temu, w Dzień Jedności Kaszubów, droga ekspresowa S6 otrzymała oficjalnie nazwę „Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga”. To nie tylko zmiana nazwy, ale także hołd dla kultury Kaszubów, którzy od wieków zamieszkują te tereny. -
Motocyklem przez Laos: trasy, ceny i nieoczekiwane wyzwania. Poradnik dla podróżników
-
Rewolucja w podatkach od aut: fiskus przykręca śrubę kierowcom! Kto zapłaci więcej za starsze i bardziej zanieczyszczające samochody?
-
TEST: sprawdzamy, czy Skoda Superb Combi IV generacji to nadal królowa kombiaków, czy już tylko wspomnienie? Wszystko co musisz wiedzieć o tym modelu
-
Zarządzanie flotą firmową a problemy kadrowe – jak zwiększyć efektywność fleet managementu?
Zostaw komentarz: