
Kradzież na PKN Orlen. Koncern ostrzega przed oszustami
Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Na oszustwo na PKN Orlen narażony jest każdy, nie tylko kierowcy.
Oszuści mają nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy od nieuważnych osób. Złodzieje podszywają się pod PKN Orlen i nakłaniają do „opłacalnych inwestycji”. Najczęściej fałszywe ogłoszenia zachęcają do inwestowania w akcje spółek Grupy Orlen oraz projekty inwestycyjne prowadzone przez Grupę. Fałszywe ogłoszenia pojawiają się w mediach społecznościowych, w serwisie YouTube, różnych stronach internetowych, a także w mailach i SMS-ach.
Sprawa jest na tyle poważna, że PKN Orlen wydał oficjalne ostrzeżenie. W komunikacje polskiego koncernu możemy przeczytać:
PKN Orlen zachęca do inwestowania wyłącznie przez swoje oficjalne kanały, takie jak: orlen.pl, orlenwportfelu.pl lub oficjalne profile w mediach społecznościowych.
PKN Orlen przygotował specjalny poradnik, jak rozpoznać oszustów. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się każdemu, jeśli przedstawione na grafice lub ogłoszeniu kwoty będą zaskakująco wysokie.
Jak rozpoznać oszustwo na PKN Orlen?
- Zdjęcia profilowe często przedstawiają przerobione logo PKN Orlen lub innych spółek skarbu państwa. Wykorzystywane są też w grafikach postów czy w reklamach.
- Należy zwracać uwagę na podejrzane nazwy profili, z których pochodzą posty. W przykładowej grafice przedstawiają nazwę zbliżoną do PKN Orlen. Dobrym sposobem na weryfikację prawdziwości profilu jest także sprawdzenie liczby obserwujących. Jeśli jest niewielka, może to oznaczać, że strona tylko podszywa się pod daną firmę.
- Teksty postów zawierają nieprawdziwe informacje o rzekomych inwestycjach i aktywach Grupy Orlen czy innych spółek skarbu państwa. Mogą zawierać także błędy językowe.
- Grafiki umieszczone w postach to często fotomontaże, którymi PKN Orlen nie posługuje się w swojej komunikacji. Na zdjęciach można też zobaczyć sylwetki polityków, sportowców czy członków zarządów spółek skarbu państwa.
- Na grafikach mogą występować różne kolory tekstów, których PKN Orlen nie używa w swojej komunikacji.
- Posty prowadzą do stron, które w żaden sposób nie są powiązane z PKN Orlen lub licencjonowanymi domami maklerskimi.
- Pod postami, które zawierają nieprawdziwe informacje może występować duża liczba negatywnych reakcji oraz mała liczba komentarzy, co może świadczyć o ukrywaniu komentarzy osób, które próbują ostrzec innych przed oszustwem.

Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: