Kradzież motocykla – czy można jej zapobiec?
Wysokie średnie temperatury dają jasno do zrozumienia, że czas pożegnać zimę. Dla właścicieli motocykli i skuterów nadchodzi moment przygotowań do nowego sezonu. I nie chodzi jedynie o wymianę płynów eksploatacyjnych, kontrolę ogumienia i mycie pojazdów. Czy można zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?
Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ciągu ostatnich trzech lat zarejestrowano w naszym kraju ponad 125 tys. nowych jednośladów. – Tak wysoki popyt oznacza także wzmożoną działalność złodziei, dla których warte nawet kilkadziesiąt tysięcy pojazdy to nie lada gratka. Warto zatem pomyśleć o systemie monitoringu, który nie tylko umożliwia namierzenie skradzionego jednośladu, ale może uratować życie właściciela – zauważa Dariusz Kwakszys, IT Manager w firmie Gannet Guard Systems.
– Najwięcej motocykli i skuterów kradzionych jest w okresie wakacyjnym. Właśnie wtedy ich właściciele organizują różnego rodzaju wycieczki, podczas których jednoślady padają łupem złodziei. Nawet zlot motocyklowy, który trwa 2-3 dni, jest miejscem, gdzie przestępcy potrafią upatrzyć sobie maszynę, a następnie w nocy ją ukraść – ostrzega Marek Szymański z portalu www.skradzionymotocykl.pl.
Czy można się zabezpieczyć?
W wielu wypadkach ani blokada kierownicy, ani zabezpieczenie montowane na koło nie czy odcięcie zapłonu powstrzymują złodzieja. Czy zatem kradzieży można zapobiec? Mówiąc wprost – raczej nie. Tym bardziej, że niektórzy przestępcy w ogóle nie kłopoczą się uruchamianiem pojazdu. – Podczas kradzieży złodzieje coraz częściej wykorzystują busy. Ładują motocykl czy skuter na tył samochodu i bezpośrednio tam demontują zabezpieczenia jednośladu – wyjaśnia Marek Szymański.
Co dzieje się ze skradzionymi motocyklami?
Po kradzieży nowsze modele jednośladów są rozkręcane i w formie podzespołów opuszczają kraj. Części nieco starszych motocykli i skuterów sprzedawane są na różnych portalach internetowych lub giełdach. – A jest na nie spore zapotrzebowanie, bo np. osoby, które zaczynają przygodę z jednośladami, często kupują używane motocykle czy skutery i w razie konieczności wymiany części w związku z uszkodzeniem owiewki, kierunkowskazów lub stópki po wywrotce nie idą do salonu czy sklepu po nowy element, tylko szukają tańszego używanego – podsumowuje ekspert z www.skradzionymotocykl.pl
Co zrobić gdy jednoślad zostanie kradziony?
Gdy pojazd zostanie skradziony, szansa na jego odzyskanie zwykle jest niewielka. Chyba że zostanie wyposażony w odpowiedni system lokalizacji. – Umożliwia on bieżące monitorowanie pozycji motocykla, skutera lub quada. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu aplikacji mobilnej oraz systemu alertów, informuje o nieautoryzowanym przemieszczaniu się pojazdu czy demontażu urządzenia i – co jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowcy – wykorzystując odpowiednie czujniki, w momencie wypadku automatycznie przesyła informacje o zdarzeniu do zdefiniowanych wcześniej odbiorców: bliskich motocyklisty, centrali alarmowej, odpowiednich służb ratunkowych –wyjaśnia ekspert z Gannet Guard Systems.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Komentarze: