Kradzież auta. Co robić?
Kradzież samochodu nie należy do przyjemnych doświadczeń kierowcy. Przekonał się o tym każdy, kto przeżył taką przygodę. W wyniku emocji i stresu, jakie towarzyszą temu wydarzeniu, często zapominamy, jak powinniśmy się zachować i co zrobić w pierwszej kolejności.
Po upewnieniu się, że doszło do kradzieży (ludzie często zapominają, gdzie zaparkowali samochód – zwłaszcza na parkingach wielkopowierzchniowych) zgłaszamy na numer alarmowy Policji fakt kradzieży, podając następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, nr rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz.
Kradzież auta może nastąpić w wyniku pokonania zabezpieczeń lub np. poprzez kradzież kluczyków. W obu przypadkach można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.
W pierwszym przypadku możemy wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokada kierownicy tzw. fajkę i innego rodzaju zabezpieczenia, typu odłączenie zapłonu.
Ważne jest też niestwarzanie „okazji” do kradzieży tzn. parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy nie pozostawianie auta w miejscach powszechnie znanych z kradzieży aut.
W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą „kieszonkową”, nie pozostawiajmy kluczyków w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe – w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, kupowania papierosów w kiosku – co zdarza się nagminnie – zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.
Jak jeszcze możemy działać, aby zminimalizować skutki utraty auta? Skutecznym sposobem jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Dodatkowo, zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków – tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.
Źródło: Škoda Auto Szkoła
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Ja polecam system Gantrack i firme Gannet Guard Systems, oni mają najskuteczniejsze zabezpieczenie jeśli chodzi o kradzieże samochodów. Po zgłoszeniu kradzieży auto za kilka godzin wraca do właściciela!
Anonymous - 5 marca 2021
Ja polecam system Gantrack i firme Gannet Guard Systems, oni mają najskuteczniejsze zabezpieczenie jeśli chodzi o kradzieże samochodów. Po zgłoszeniu kradzieży auto za kilka godzin wraca do właściciela!