Ewa Kania

Czy można korzystać z telefonu na czerwonym świetle? A stojąc w korku?

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione i ten przepis znany jest chyba każdemu kierowcy. Wielu zastanawia się jednak, co w sytuacji, gdy zatrzymali się na czerwonym świetle i wiedzą, że zielone pojawi się najwcześniej za minutę. Czy wtedy można na moment sięgnąć po telefon?

Jak można zgodnie z przepisami korzystać z telefonu?

Prawo zabrania prowadzenia pojazdu i jednoczesnego trzymania telefonu w ręce. Ale wystarczy telefon umieścić na uchwycie, żeby móc bez przeszkód z niego korzystać.

Najlepiej robić to jak najmniej, ponieważ interfejs telefonu nie jest przystosowany do korzystania z niego w poruszającym się samochodzie i trafienie w literki, żeby odpisać komuś na komunikatorze, będzie trudne i ryzykowne.

Znacznie lepiej korzystać z asystentów głosowych i sparować telefon z samochodem, aby swobodnie rozmawiać korzystając z zestawu głośnomówiącego. Właściciele nowszych modeli, mogą też zdecydować się na wykorzystanie Android Auto lub Apple CarPlay, co pozwala na znacznie bezpieczniejsze wykorzystywanie aplikacji, jakie mamy w telefonie.

Czy można korzystać z telefonu stojąc na czerwonym świetle?

Wróćmy do pierwotnego pytania o to, czy można z telefonu korzystać, kiedy na przykład zatrzymamy się na światłach. Chyba podczas postoju nic się nie stanie, jeśli na moment sięgniemy po komórkę? Nic się nie stanie, ale stanie na czerwonym świetle to nie postój, tylko zatrzymanie. Na czym polega różnica?

Skończył mi się przegląd samochodu – czy mogę pojechać na badanie na kołach? Nie mamy dobrych wieści

Sięgnijmy do Kodeksu drogowego:

Zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów.

Postój pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

Rozumiecie różnicę? Z postojem mamy do czynienia, kiedy na przykład znajdujecie się na parkingu. Natomiast stojąc na czerwonym świetle, nadal znajdujecie się w ruchu drogowym, a stoicie, ponieważ to wynika z jego warunków. Możecie stać w korku przez nawet godzinę, ale nadal zgodnie z przepisami, nie będziecie mogli sięgnąć po telefon.

Co grozi za korzystanie z telefonu na czerwonym świetle?

Niewiele jest groźniejszych wykroczeń na drodze, niż sięgnięcie po telefon. Tak wynika z analizy taryfikatora mandatów. Obecnie maksymalna liczba to 15 punktów i tyle dostaniecie na przykład za jazdę po alkoholu. Za sięgnięcie po telefon otrzymacie 12 punktów, czyli mniej, niż za spowodowanie kolizji. Przynajmniej „niski” jest mandat za telefon – 500 zł.

Kierowcy powinni bardzo uważać na pokusę sięgnięcia po telefon, ponieważ policja coraz częściej korzysta z mobilnych centrów monitoringu oraz dronów. Funkcjonariusze pochwalili się nawet kilka miesięcy temu akcją, w której latali dronem nad samochodami oczekującymi na przejazd przed przejazdem kolejowym. Słusznie uważali, że znudzeni kierowcy sięgną po komórki, wiedząc, że czekają ich długie minuty nudy. Jesteśmy pewni, że takie akcje bardzo przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – w przeciwnym razie policja by ich nie organizowała, prawda?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze