Kontrolka EPC to zagadka dla kierowców. Tymczasem to bardzo ważna informacja
Wskaźniki samochodów pełne są kontrolek, które zwykle się na szczęście nie świecą, więc nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego kiedy nagle się któraś pojawi, kierowcy mają często problemy z ich interpretacją. Tak jest na przykład z kontrolką EPC.
Spis treści
- Kontrolka EPC – znaczenie
- Co oznacza zapalenie się kontroli EPC?
- Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?
Im nowszy samochód, tym więcej elektroniki, różnych systemów oraz określających je oznaczeń. Często są to trzyliterowe skróty, takie jak ABS, BAS, ESP czy też TCS. Dlatego często pojawienie się kontrolki EPC bywa z nimi kojarzone, chociaż nie ma z nimi nic wspólnego.
Kontrolka EPC – znaczenie
Kontrolkę, która świadczy o problemie z samochodem, którą kierowcy dobrze znają, jest check engine. Jej pojawienie się informuje o jakimś problemie związanym z jednostką napędową. Nie zabrania on jazdy, ale wymaga od kierującego w miarę szybkiej interwencji i udania się do warsztatu.
Można powiedzieć, że kontrolka EPC należy do tej samej „rodziny”, co check engine. Skrót ten rozwijamy jako Electronic Power Control, co odnosi się do układu elektrycznego i elektronicznego samochodu. Zaświecenie się tej kontrolki wskazuje, że nie mamy do czynienia z usterką czysto mechaniczną, ale związaną właśnie z elektroniką lub elektryką w samochodzie.
O krok od kuli ognia. Cysterna z płynnym gazem utknęła na przejeździe kolejowym
Co oznacza zapalenie się kontroli EPC?
Problem z interpretacją kontrolki EPC jest podobny jak w przypadku check engine. Wiemy o jaki rodzaj problemu chodzi, ale gdzie go dokładnie szukać? Może chodzić na przykład o jakiś czujni, sterownik lub nawet przepaloną żarówkę. Zwykle nie da się stwierdzić tego, podczas pobieżnego sprawdzenia samochodu.
Dopiero podłączając auto do odpowiednich urządzeń diagnostycznych (a przypomnijmy, że nie każdy warsztat nieautoryzowany posiada odpowiednie oprogramowanie do każdego modelu każdej marki), mechanik jest w stanie zweryfikować, co jest źródłem problemu.
Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?
Pojawienie się kontrolki EPC nie oznacza, że nasz samochód jest niesprawny, więc można nadal nim jechać. Rozsądnie jest jednak zachować ostrożność i postarać się wychwycić, czy informacja o błędzie nie wpłynęła w żaden sposób na zachowanie pojazdu.
Jeżeli auto prowadzi się normalnie, a podstawowe elementy wyposażenia (takie jak oświetlenie) działają, to możemy kontynuować jazdę. Nie można jednak ignorować tego komunikatu i należy jak najszybciej udać się do serwisu, który zweryfikuje, na czym dokładnie polega problem.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Komentarze: