Zapaliła ci się kontrolka EPC? Pod żadnym pozorem jej nie ignoruj
Współczesne samochody wyposażone są w wiele systemów, które zwykło oznaczać się trzyliterowymi skrótami. Nie mamy tu jednak na myśli niczego pokrewnego systemowi ABS, BAS, ESP czy też TCS. Zapalenie się kontrolki EPC to informacja i istotnym problemie, który na dodatek może być trudny do zdiagnozowania.
Co oznacza kontrolka EPC?
Większość kierowców zna i rozumie kontrolkę check engine. Wskazuje ona na jakiś bliżej nieokreślony problem związany z jednostką napędową. Nie zabrania on jazdy, ale wymaga od kierującego rychłej interwencji i udania się do warsztatu.
A co oznacza kontrolka EPC? Skrót ten rozwijamy jako Electronic Power Control, co odnosi się do układu elektrycznego i elektronicznego samochodu. Zaświecenie się tej kontrolki wskazuje, że nie mamy do czynienia z usterką czysto mechaniczną, ale związaną właśnie z elektroniką lub elektryką w samochodzie.
Na jaką usterkę wskazuje kontrolka EPC?
Odpowiedź na to pytanie bywa trudna, nawet jeśli już trafimy do serwisu. Może być to problem z jakimś czujnikiem, sterownikiem, a nawet przepaloną żarówką. Zwykle nie da się stwierdzić tego, podczas pobieżnego sprawdzenia samochodu.
Dopiero podłączając auto do odpowiednich urządzeń diagnostycznych (a przypomnijmy, że nie każdy warsztat nieautoryzowany posiada odpowiednie oprogramowanie do każdego modelu każdej marki), mechanik jest w stanie zweryfikować, co jest źródłem problemu.
Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?
Pojawienie się kontrolki EPC nie oznacza, że nasz samochód jest niesprawny, więc można nadal nim jechać. Rozsądnie jest jednak zachować ostrożność i postarać się wychwycić, czy informacja o błędzie nie wpłynęła w żaden sposób na zachowanie pojazdu.
Jeżeli auto prowadzi się normalnie, a podstawowe elementy wyposażenia (takie jak oświetlenie) działają, to możemy kontynuować jazdę. Nie można jednak ignorować tego komunikatu i należy jak najszybciej udać się do serwisu, który zweryfikuje, na czym dokładnie polega problem.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: