Ewa Kania

Jest pierwszy kierowca, któremu zabiorą auto za jazdę po pijaku. Tylko jest problem z przepisami

14 marca weszły w życie przepisy, na mocy których, pijani kierowcy mają tracić samochody. Trafił się też pierwszy kandydat do tego grona. Natychmiast pojawiły się też problemy w stosowaniu nowego prawa, o których mówiło się już od dawna.

Spis treści

Pierwsza konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

Nowe przepisy zaczęły obowiązywać 14 marca i już o godzinie 6 rano, pojawił się pierwszy kandydat do poznania mocy nowego prawa na własnej skórze. Jak informuje policja z Radzynia Podlaskiego w miejscowości Tchórzew-Kolonia, kierowca Renault Scenica nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu kierującemu Fiatem Ducato.

W wyniku zdarzenia oba pojazdy wypadły z drogi, a Renault wylądowało na dachu. Ranne zostały wszystkie cztery osoby biorące udział w tym zdarzeniu. Wiadomo też, że kierujący Renault był pijany, więc wobec niego powinno zostać zastosowane nowe prawo dotyczące konfiskaty pojazdów. Niestety sprawa nie jest jednak taka prosta.

Czy nieletni może stracić pojazd za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jak informuje policja, Renault podróżowały trzy osoby – 20-latek, mający ponad 2 promile alkoholu, 17-late z 1,5 promila oraz 17-latka mająca niecały promil. Problem w tym, że funkcjonariusze nie wiedzą, kto siedział za kierownicą.

Każdy prędkościomierz podaje fałszywe dane. Oto jak go sprawdzisz

Policja dopiero próbuje to ustalić, ale już teraz widać pierwszy problem całej sytuacji. Czy jeśli nietrzeźwym kierowcą była osoba nieletnia, nieposiadająca prawa jazdy, to czy wobec niej też stosuje się prawo konfiskaty pojazdu? Tego przepisy nie wyjaśniają. A to tylko początek problemów.

Przepisy dotyczące konfiskaty samochodów za jazdę po pijaku są martwe

Przypomnijmy, że obowiązujące od 14 marca przepisy przewidują konfiskatę pojazdu w przypadku gdy kierowca:

  • prowadzi samochód mając ponad 1,5 promila alkoholu
  • spowoduje wypadek mając ponad 1 promil alkoholu
  • spowoduje wypadek mając 0,5-1 promila alkoholu, sąd może zdecydować o konfiskacie
  • zostanie przyłapany mając powyżej 0,5 promila alkoholu drugi raz w ciągu 24 miesięcy

Zasady wydają się proste, ale przepisy tak naprawdę nie zostały do końca wprowadzone. Okazuje się, że brakuje na przykład przepisów wykonawczych. Co to oznacza? Jak wyjaśnił na antenie Radia ZET wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha:

Mamy świadomość, że w jego obecnym brzmieniu, mogą być po prostu praktyczne problemy z jego realizacją.

Trwają już co prawda prace nad wprowadzeniem stosownych zmian, ale obecnie przepisy dotyczące konfiskaty samochodów pijanym kierowcom, okazują się martwe.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze