Kod 96 w prawie jazdy – jakie daje uprawnienia kierowcom z kat. B? Jak go zdobyć?
Kierowcy zwykle wiedzą, jaki zakres uprawnień oznaczają kolejne litery w prawie jazdy. Tymczasem nie tylko one decydują o tym, czym możemy kierować. Jednym ze sposobów na rozszerzenie swoich uprawnień, jest zdobycie kodu 96.
Spis treści:
- Komu może się przydać kod 96 w prawie jazdy?
- Jakie uprawnienia daje kod 96 w prawie jazdy?
- Jak zdobyć kod 96?
- Czym różni się kod 96 od prawa jazdy kategorii B+E?
Komu może się przydać kod 96 w prawie jazdy?
Rozszerzenie uprawnień, poprzez uzyskanie kodu 96, dotyczy kierowców z kategorią B. Jak dobrze wiemy, ta najbardziej popularna kategoria, pozwala nam na kierowanie pojazdami o DMC wynoszącej 3,5 tony, ale to nie wszystko.
Mając kategorię B, możemy również holować przyczepę, ale pod kilkoma warunkami:
- DMC przyczepy nie przekracza 750 kg
- DMC zestawu (samochód + przyczepa) nie przekracza 3,5 t
Takie ograniczenia sprawiają, że nie będziemy mogli na przykład wybrać się na kemping z większą przyczepą. Nie znaczy to jednak, że musimy od razu robić prawo jazdy kategorii B+E. Wystarczy zdobycie kodu 96.
Jakie uprawnienia daje kod 96 w prawie jazdy?
Zdobycie kodu 96 rozwiązuje problemy większości osób, które chcą od czasu do czasu pociągnąć większą przyczepę. Po pierwsze znosi on sztywny limit DMC przyczepy, a pod drugie podnosi DMC zestawu z 3,5 do 4,25 t. Dokładne zasady zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami:
- rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej samochodu (art. 62 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym);
- stosunek dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) samochodu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1
Przełóżmy te zasady na prosty przykład. Jeśli dopuszczalna masa całkowita naszego samochodu wynosi 2000 kg, to możemy ciągnąć przyczepę ważącą 1500 kg.
Jak zdobyć kod 96?
Uzyskanie dodatkowych uprawnień, jakie daje kod 96 jest stosunkowo proste. Nie musimy iść na żaden kurs, ani na nowo wkuwać przepisów. Wystarczy zaliczenie egzaminu praktycznego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, kosztującego 170 zł.
Czym różni się kod 96 od prawa jazdy kategorii B+E?
Tak jak pisaliśmy wcześniej, kod 96 w prawie jazdy, zaspokoi potrzeby przewozowe większości kierowców. Niektórzy potrzebują jednak, często zawodowo, ale czasami też prywatnie, jeszcze większych możliwości. To dla nich przeznaczone jest prawo jazdy kategorii B+E.
Mając takie uprawnienia, możemy ciągnąć przyczepy o DMC 3,5 t. Ponadto na terenie Polski daje nam to możliwość prowadzenia zestawów pojazdów, składających się z pojazdu wolnobieżnego (na przykład ciągnika rolniczego) i maksymalnie dwóch przyczep.
Podstawową wadą prawa jazdy kategorii B+E jest konieczność odbycia odpowiedniego kursu, kosztującego średnio 2000 zł (zależnie od wybranego przez nas ośrodka), zanim podejdziemy do państwowego egzaminu.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: