Kobiety w Rajdzie Warszawskim
Już w ten weekend rozegrany zostanie 36. Rajd Warszawski. Na liście zgłoszeń widnieje Adriana Kociszewska, która będzie debiutować w roli kierowcy oraz trzy pilotki: Agnieszka Nowikow, Justyna Waliszewska i Martyna Zarębska.
36. Rajd Warszawski jest 6 rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz 3 rundą Szutrowego Pucharu Polski. Z powodu wiosennych powodzi baza zawodów została przeniesiona z Płocka do Sierpca. Start honorowy do rajdu nastąpi w piątek, 3 września o godzinie 19-tej i będzie połączony z festynem sportowo – rekreacyjnym. W ciągu następnych dwóch dni załogi ścigać się będą na dziesięciu odcinkach specjalnych o łącznej długości ok. 170 kilometrów.
24-letnia Adriana Kociszewska z Warszawy wystartuje w rajdzie z Tomkiem Tokarskim. Ich bronią będzie Honda Civic, przygotowana w klasie N-2.
Warszawianka sama budowała swoją rajdówkę. |
fot. z archiwum Adriany Kociszewskiej
|
– To mój pierwszy start po uzyskaniu licencji R1. Mam nadzieję, że 36 Rajd Warszawski będzie początkiem moich kolejnych startów (w ramach rozsądku finansowego). Zamierzam pojechać bardzo uważnie, czyli tak, aby cało dojechać do mety. Nie mam żadnych sponsorów i na wszystko sama zapracowałam, więc póki co, na aucie jest sporo wolnego miejsca – zachęca sponsorów zawodniczka. Adriana sama przygotowywała swoją rajdówkę. – Projekt i budowa Hondy Civic jest mojego autorstwa. W podwórkowym garażu tworzyłam moją rajdówkę, używając przy tym m.in.: młotków, kluczy i innych narzędzi. Malowałam wnętrze, montowałam fotele, system gaśniczy, pasy itd. Zawieszenie też zmontowałam sama, a chłopak podpowiadał mi jedynie, którą po kolei śrubę odkręcać lub dokręcać. To wszystko zajęło mi około roku, głównie z powodu ograniczonych funduszy, gdyż budowa takiego auta pochłania duże koszty finansowe – opowiada.
Start w Rajdzie Warszawskim to kolejny etap fascynacji Adriany rajdami.
– Do rajdów ciągnęło mnie od zawsze. Gdy dostałam wymarzone prawo jazdy, na treningach po osiedlowych ulicach, gięłam wahacze w moim pierwszym aucie -Fiacie Uno 1.1. Dużo osób kojarzy mnie z warszawskich KJS-ów, bo nie dość, że dziewczyna, to jeszcze miałam malezyjską odmianę Mitsubishi Colta, czyli Protona Personę. Właśnie na nim uzyskałam licencję. Próbowałam również swoich sił na 1/4 mili na warszawskim Bemowie, ale jako, że autko było seryjne z klatką, nie dało się nim powalczyć w klasie drag – wspomina Adriana.
Martyna Zarębska będzie dyktować w BMW 318 is. |
fot. z archiwum Martyny Zarębskiej
|
Pilotem zawodniczki będzie Tomek „RS” Tokarski, który pierwszy raz będzie miał okazję dyktować kobiecie: – W końcu doczekałem się ładnego kierowcy (niczego nie ujmując moim dotychczasowym) i mam nadzieję, że jak zwykle w moich startach z debiutantami i tym razem uda się zameldować na mecie – mówi. Załogę zobaczymy w Szutrowym Pucharze Polski z numerem 109.
Na rajdowe trasy wracają nieobecni podczas Rajdu Rzeszowskiego – Arkadiusz i Agnieszka Nowikow. Dzięki dotacji z Automobilklubu Polskiego załodze udało się kupić nowy silnik do Opla Calibra, którego zobaczymy na trasie z numerem 32.
Marcinowi Opałka w BMW 318is (z numerem 105) dyktować będzie Martyna Zarębska. Pilotka ubolewa nad niską frekwencją w rundzie Szuter Cup, ale cieszy ją fakt, że na 9 zgłoszonych samochodów, aż 6 to RWD.
Martyna zdaje sobie sprawę z trudności tego rajdu:
– Ten rajd wbrew pozorom do łatwych nie należy. Długie proste, sporo kopnego piachu i czyhające na zawodników pułapki potrafią skutecznie popsuć szyki, więc nie ustalamy żadnych planów, taktyk itd. Jedziemy swoje, a co z tego wyjdzie – to okaże się, mam nadzieje na mecie rajdu. Z tego miejsca zapraszam wszystkich gorąco do kibicowania, oczywiście bezpiecznego! Do zobaczenia w okolicach Sierpca! – mówi zawodniczka.
W tej samej klasie wystartuje jeszcze jedna pilotka – Justyna Waliszewska. Na trasie zobaczymy ją z Pawłem Poletyło w BMW E30 z numerem 103.
Po emocjonującym weekendzie zapraszamy na motocaina.pl, gdzie zawodniczki podsumują swój udział w Rajdzie Warszawskim.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: