Kobiety vs mężczyźni za kierownicą: czy pasja do motoryzacji ma płeć? Ocenia psycholog transportu
Blisko 90% Polaków zwraca uwagę na estetykę i wygląd swojego samochodu. Jakie są jednak różnice w damskim i męskim podejściu do wyglądu auta? Czy można postrzegać samochód "kobiecym okiem"?
Jak wykazują badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie 3M, aspekty wizualne pojazdu są niezwykle istotne dla kierowców niezależnie od płci. Kierowcy ze względu na pasję do motoryzacji oraz rozwijający się trend personalizacji, coraz częściej decydują się na udoskonalenie swoich pojazdów poprzez nadanie im niepowtarzalnego charakteru.
Przeczytaj też: Seriale i programy motoryzacyjne na Netflixie – nasze TOP 5
oraz
TOP 10 filmów motoryzacyjnych na Netflixie
Kobiety vs m mężczyźni – na jakie aspekty zwracają uwagę w swoich samochodach?
Polacy są prawdziwymi estetami. Deklarują, że dbają o wygląd swojego otoczenia, a samochody nie stanowią wyjątku. Prawie 90% badanych uważa aspekty wizualne pojazdów za bardzo istotne (89% kobiet vs 85% mężczyzn), a szerzący się trend personalizacji sprawia, że kierowcy coraz częściej decydują się na dostosowanie samochodów do indywidualnych potrzeb czy preferencji.
Mogłoby się wydawać, że dla kobiet najważniejszy jest ogólny wygląd auta; jednak wyniki badań wykazują, że bardzo często zwracają uwagę na szczegóły. Co ciekawe, kobiety zdecydowanie rzadziej dbają o czystość swojego pojazdu (96,5% mężczyzn vs. 69,1% kobiet). Ponadto dla pań mniej istotny jest stan lakieru (66,4% mężczyzn vs. 57,3% kobiet) oraz wygląd felg (38,3% mężczyzn vs. 32,8% kobiet), a estetyczne detale takie jak wyposażenie wnętrza czy barwa karoserii stanowią kwestie kluczowe.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni patrzą na samochód z praktycznego punktu widzenia, dostrzegalne są w tym jednak pewne różnice płciowe. Wszystko, co ładne i wyjątkowe jest pożądane dla obu płci, stąd pojawia się chęć wyróżnienia się lub zwrócenia na siebie uwagi, np. poprzez personalizację auta. Różnica tkwi jednak w motywatorach. W przypadku płci pięknej wrażenia wizualne, takie jak wyposażenie wnętrza, tkaniny w nim użyte czy kolory wzbudzają poczucie bezpieczeństwa, ogólnego komfortu oraz przyjemności z prowadzenia. Umysł męski uznawany jest natomiast za bardziej „praktyczny”, dlatego też mężczyźni zwracają większą uwagę na stan techniczny auta, jak np. felg czy lakieru. Dobry stan techniczny samochodu wpływa na ich pewność siebie – w końcu zagniecione felgi czy porysowana karoseria mogą świadczyć o brawurowej jeździe – komentuje dr Sylwia Milewska, psycholog transportu.
Przeczytaj też: Karolina Pilarczyk zapowiada prezentację aut driftingowych online
Jaki kolor lakieru samochodów wybierają kobiety, a jaki mężczyźni?
Pogląd, że przywiązanie do estetyki i kierowanie się aspektami wizualnymi podczas wyboru samochodu jest charakterystyczne jedynie dla kobiet można już uznać za nieaktualny. Jak pokazują najnowsze statystyki, dla ponad 1/3 badanych kobiet i prawie 1/3 ankietowanych mężczyzn ważne jest, aby samochód miał atrakcyjny kolor. Interesującą różnicą pomiędzy preferencjami obu płci jest wybierana paleta kolorystyczna karoserii. Kobiety częściej decydują się na barwy ciepłe, czerwienie (red metallic), natomiast mężczyźni stawiają na klasyczny, srebrny kolor lakieru (sliver gloss).
Powszechnie wiadomo, że wybór koloru karoserii jest jednym z najważniejszych determinantów podczas wyboru samochodu. Można powiedzieć, że mężczyźni wybierali z punktu praktycznego kolor szary, ponieważ uznawany on jest za taki, który „najmniej się brudzi”. Kobiety natomiast w swoich wyborach częściej kierują się emocjami, dlatego kwestie techniczne są dla nich nieco mniej istotne. Lubią wyrażać siebie poprzez wizualizację, dlatego częściej wybierają kolory, które podkreślą ich osobowość i temperament. Czerwony jest barwą ciągle najbardziej lubianą przez kobiety, nie od dziś uznawaną za kolor stylu, odwagi, siły i elegancji – dodaje dr Sylwia Milewska.
Dlaczego i jak kierowcy zmieniają wygląd swoich samochodów?
Kierowcy przedstawiają wiele powodów, dla których warto utrzymać pojazd w jak najlepszym stanie. Właściciele twierdzą, że troszczą się o wygląd pojazdu ze względów ekonomicznych albo poprzez jego wygląd chcą podkreślić swój charakter i indywidualny styl. Tak więc car wrapping, zmiana wyglądu lub zabezpieczenie auta poprzez oklejenie go specjalną folią PPF, staje się coraz bardziej popularna nie tylko wśród mężczyzn. Aż 52,5% badanych kobiet deklaruje, że zdecydowałoby się na tę metodę zabezpieczenia lakieru. Paniom zależało również na zmianie koloru samochodu lub jego elementów w sposób odwracalny – folię można odkleić. 1/5 ankietowanych kobiet, które zleciły oklejenie karoserii folią czuła się znudzona jej fabrycznym zabarwieniem, a 20% skorzystała z car wrappingu, aby umieścić na samochodzie grafikę związaną z własną firmą lub tą, w której pracują.
Źródło: 3M
Zobacz też:
Zobaczcie przejazd opustoszałymi ulicami Nowego Yorku
Blokowanie tirów na autostradzie – zabawa dla całej rodziny?
Kobieta „kradnie” kabel ładującej się Tesli
Zawracał w korytarzu życia i zajechał drogę wozowi strażackiemu
Dwaj 14-latkowie uciekali autem przed policją!
Nasze raporty o koronawirusie:
Koronawirus w samochodzie. Jak porządnie zdezynfekować wnętrze?
Przez koronawirusa pracę w Polsce może stracić nawet 1,3 mln osób! Także w motoryzacji
Amerykańskie firmy przestawiają się z produkcji samochodów na… respiratory
Drogi opustoszały, a w polskich miastach nadal jest smog! Czyżby aktywiści nie mieli racji?
Koronawirus coraz bardziej uderza w przemysł motoryzacyjny – którym markom grozi bankructwo?
Koronawirus: kiedy odbędą się wyścigi, rajdy i zawody w sportach motorowych?
Bolt reaguje na koronawirusa, ale dyskryminuje polskich kierowców
Koronawirus diametralnie zmienia pracę firm transportowych. Mapa z informacjami o kontrolach sanitarnych
Koronawirus spowodował ogromne korki na granicach. Zobaczcie nagranie
Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców, dotyczące koronawirusa
W ramach walki z koronawirusem państwo może zabrać ci auto!
Koronawirus w drive-thru? Na świecie można, a w Polsce?
Koronawirus zlikwidował korki? Nie wszędzie
Gwałtowne spadki cen ropy naftowej – czy paliwo na stacjach będzie tańsze?
Volkswagen wstrzymuje produkcję! Również w Polsce
Sprzątasz wnętrze samochodu? Uważaj na drobnoustroje! Czytaj o tym tutaj.
Kierownica brudniejsza, niż… sedes w publicznej toalecie? Czytaj o tym tu.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
W węgierskiej fabryce w mieście Kecskemet wyprodukowano już ponad dwa miliony samochodów marki Mercedes. Ten jubileuszowy, 2-milionowy, trafi do polskiej firmy carsharingowej. -
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
-
Odświeżone Porsche 911 Carrera T zostało zaprezentowane. Ma być jeszcze lepsze niż jego poprzednik
-
Ford Performance Motorsports łączy siły z zespołem HRT. Ford Mustang GT3 wyjedzie na tor w 2025 roku
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Nie ma 😉 Uwielbiam samochody od dziecka, tata zabierał mnie ze sobą na giełdę, bo był handlarzem. Teraz jeżdżę rextonem na ramie bo lubię duże bryki, w kompakcie ostatni raz siedziałam zdając egzamin na prawko