Kobieta, zawód: mechanik samochodowy
Brzmi dziwnie? A dlaczego? Przecież to zawód jak każdy inny. Dłubiące we wnętrznościach aut czy motocykli panie to nadal rzadkość, choć - na szczęście - od zachodu wieje nadzieją...
![]() |
fot. Motocaina
|
Wraz z upływem lat coraz bardziej bledną stereotypy o kobietach za kierownicą. Zamiast blondynki w różowym, malutkim autku, zszokowanej tym, że jej samochód w ogóle jedzie, częściej widzimy obraz pewnej siebie i niezależnej bizneswoman w hot hatchu lub odpowiedzialnej matki wożącej swoje dzieci do szkoły bezpiecznym, dużym samochodem. Przemysł motoryzacyjny otworzył się dla kobiet także w kwestiach zatrudnienia, proponując stanowiska dotąd zarezerwowane dla mężczyzn: widać już panie jako kierowców autobusu, taksówki czy ciężarówki. Jednak wciąż istnieją pewne zawody, w których kobiety są rzadkością i takim zajęciem jest między innymi mechanik samochodowy.
Całkiem niesłusznie zresztą, bo na zachodzie już od jakiegoś czasu przekonano się, że kobieta jako mechanik często sprawdza się o wiele lepiej niż mężczyzna. Dwa prawdopodobnie najsłynniejsze przykłady pochodzą z Ameryki, gdzie kobiety pracują nad składaniem kultowych motocykli Harley’a Davidson’a, a także często zatrudniane są do produkcji odrzutowców F-16 i F-22. Ich praca jest ceniona przede wszystkim za wyjątkową precyzję i perfekcjonizm w wykonaniu, sumienność i stawianie na dobry produkt, a nie na prędkość produkcji.
Kobiety już od stulecia lubią mechanikować, tylko zwykle są w tym wyręczane. |
![]() |
fot. archiwum
|
Także i w Polsce sytuacja powoli ulega poprawie, choć niestety z widocznym opóźnieniem względem zachodnich sąsiadów. Winę za to ponoszą właśnie stereotypy, które panując w głowach pracodawców, dają wizerunek kobiety jako istoty wątłej, delikatnej, podatnej na stres i nie radzącej sobie w trudnych sytuacjach. Wina może leżeć także i w bliższych relacjach z płcią „brzydką”, która nader często wyręcza nas w tak prostych sprawach jak wymiana oleju czy dolanie płynu do spryskiwaczy, mimo że o to nie prosimy.
Na całe szczęście pędząca do przodu technika jak i dobre wieści z zachodu sprawiają, że panie myślące o zawodzie mechanika mogą śmiało patrzeć w przyszłość. Narzędzia są o wiele łatwiejsze w użyciu, a postępująca komputeryzacja każdej, nawet najmniejszej części, sprowadzi naprawy samochodów do delikatnej, koronkowej wręcz roboty. A w tym kobiety się znają już od stuleci.
Najnowsze
-
Dlaczego Volkswagen Transporter jest najlepszym wyborem dla firm kurierskich i logistycznych?
Pośród wielu dostępnych na rynku modeli aut dostawczych Volkswagen Transporter wyróżnia się jako lider w swojej klasie, oferując nieprzeciętne możliwości dostosowane do potrzeb firm działających w sektorze logistycznym. Precyzja wykonania w połączeniu z przemyślanymi rozwiązaniami funkcjonalnymi sprawia, że model ten cieszy się niesłabnącą popularnością wśród przedsiębiorców poszukujących optymalnego pojazdu dla swojej floty. Wysokie standardy jakości idące w parze z ekonomiczną eksploatacją stanowią fundament sukcesu tego modelu na wymagającym rynku pojazdów użytkowych. -
Proste sposoby na zaparowane szyby w aucie. Nie sięgaj po gąbkę ani nie włączaj klimy
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
-
TEST Jaguar F-Pace SVR 1988 Edition – TEST -prawdziwi sportowcy jeszcze istnieją
-
Wyniki rankingu najwyżej wycenianych firm motoryzacyjnych na świecie – sprawdź, czy dobrze zgadujesz
Zostaw komentarz: