Klimatyzacja w samochodzie to zbawienne rozwiązanie w upały. Ale czy kierowcy potrafią z niej prawidłowo korzystać? Doradzamy!
Ewa Kania

Masz klimę w aucie? Prawdopodobnie używasz jej źle – klimatyzacja w samochodzie ma minusy

Pierwsze tegoroczne upały to moment, kiedy klimatyzacja w samochodzie jest szczególnie przez nas doceniana. Jak korzystać prawidłowo z klimatyzacji w aucie? Wbrew pozorom nie każdy kierowca to tym wie.

Choć uwielbiamy jeździć w samochodzie w lekki chłodzie, to niestety nasze organizmy, gdy wsiadamy do pojazdu z dużego upału, przeżywają szok termiczny. Dlatego klimatyzacja w samochodzie może mieć negatywny wpływ na wszystkich tych, którzy nieumiejętnie z niej korzystają.

Jak szybko schłodzić wnętrze samochodu?

Kiedy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu zamkniętego samochodu robi się prawdziwy piekarnik. Temperatura w kabinie może osiągać nawet 60-70 stopni Celsjusza! Jazda tak nagrzanym samochodem nie jest ani przyjemna, ani też bezpieczna. Jak szybko słodzić wnętrze auta?

Najprostszy sposób to opuszczenie wszystkich szyb – najlepiej jeszcze przed podróżą. Po ruszeniu też zostawiamy je otwarte, aby pęd powietrza przewietrzył wnętrze i usunął z niego to najbardziej nagrzane. Uruchamianie klimatyzacji wtedy nie ma większego sensu, ponieważ i tak chłodne powietrze zaraz opuści kabinę. Jednak włączenie nawiewu może przyspieszyć przewietrzanie kabiny.

Kiedy po chwili uznamy, że najbardziej gorące powietrze opuściło już nasze auto, zamykamy szyby i uruchamiamy klimatyzację. Wiele osób ustawia strumień bezpośrednio na siebie, ale ciągły podmuch zimnego powietrza może doprowadzić do przeziębienia. Lepiej jest ustawić go na szybę i skupić się na obniżeniu temperatury całej kabiny. Pomocne w tym jest zamknięcie obiegu. Dlaczego? Auto będzie wtedy czerpało już częściowo schłodzone powietrze z wnętrza, a nie nagrzane z zewnątrz, co przyspieszy cały proces.

Jak używać klimatyzacji manualnej w samochodzie

W przypadku klimatyzacji ręcznej, sami musimy wszystko ustawić i konieczne będzie zmienianie ustawień w miarę ochładzania się wnętrza. Zaczynamy od przestawienia pokrętła temperatury powietrza na najzimniejsze, kierunku nawiewu na szybę, a siły dmuchawy na najwyższy bieg.

Gdy już wstępnie przewietrzymy samochód i zamkniemy szyby, naciskamy przycisk AC, uruchamiając sprężarkę klimatyzacji oraz zamykamy obieg. Kiedy wnętrze zacznie się schładzać, możemy zacząć zmniejszanie siły nawiewu, a także otworzyć obieg. Tak jak pisaliśmy wcześniej, ustawianie zimnego powietrza bezpośrednio na siebie może zakończyć się przeziębieniem, podobnie kierowanie go na nogi, więc najzdrowiej pozostawić nawiew skierowany na szybę.

Jak używać klimatyzacji automatycznej w samochodzie

Teoretycznie w przypadku klimatyzacji automatycznej powinniśmy wcisnąć przycisk „Auto” i zdać się na elektronikę, ale warto czasem samemu pozmieniać ustawienia. W fazie wietrzenia wnętrza, możemy nacisnąć przycisk oznaczony piktogramem przedniej szyby oraz napisem „MAX”. To funkcja używana zwykle do szybkiego odparowania szyb, ale sprawdzi się też podczas przewietrzania wnętrza.

Kiedy zakończymy ten etap, zamykamy szyby i teoretycznie możemy wcisnąć przycisk „Auto”. Układ klimatyzacji sam będzie już regulował siłę i kierunek nawiewu oraz jego temperaturę, ale w nagrzanym aucie najprawdopodobniej skieruje powietrze na nas. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić kierunek nawiewu na szybę (siła dalej będzie regulowana przez auto), a także zamknąć obieg, jeśli elektronika sama nie korzysta z tego rozwiązania.

klimatyzacja wsamochodowa
klimatyzacja w samochodzie

Natomiast temperaturę w klimatyzacji automatycznej ustawiamy od samego początku taką, jaką chcemy osiągnąć. Wiele osób mylnie interpretuje odczyt temperatury, sądząc, że jeśli wybierzemy na przykład 20 st. C, to o takiej temperaturze powietrze będzie wpadać do kabiny. Nie jest to prawda. Wybieramy interesującą nas temperaturę, a układ stara się ją możliwie szybko osiągnąć, a potem utrzymać.

Sama temperatura nie powinna być zbyt niska, ponieważ wysiadając potem z auta doznamy małego szoku termicznego. Niektóre poradniki zalecają, aby różnica wynosiła 5-6 stopni, co jest mało realistyczne, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz to na przykład 35 stopni Celsjusza. Za optymalne ustawienie uznaje się zakres 20-22 stopnie.

Klimatyzacja w samochodzie – jak uniknąć przeziębienia?

Wysoka temperatura powietrza oraz niska w samochodzie, mogą wystawić nasz układ immunologiczny na próbę. Wiele osób ma podczas upałów problem z przeziębieniem, właśnie z powodu niewłaściwego korzystania z klimatyzacji.

Tak jak pisaliśmy poprzednio, trzeba unikać ustawiania nawiewu zimnego powietrza bezpośrednio na siebie. Nie należy także przesadzać z niską temperaturą we wnętrzu.

Ważne jest także stosowanie tak zwanej „zasady 5 minut”. Polega ona na wyłączeniu klimatyzacji na 5 minut przed dotarciem do celu i zgaszeniem samochodu. Wciskamy więc przycisk AC, ale pozostawiamy aktywny nawiew. W ten sposób wnętrze samochodu zacznie się stopniowo nagrzewać i wysiadając z niego, nie odczujemy dużej różnicy temperatur.

Ponadto wyłączając klimatyzację na 5 minut przed dotarciem do celu, pozwalamy parownikowi układu na osuszenie się. W przeciwnym razie wilgoć na nim zgromadzona, będzie dobrym środowiskiem dla rozwoju grzybów, które potem odpowiedzialne są za brzydki zapach z nawiewów i mogą powodować choroby.

Środowisko doskonałe dla drobnoustrojów

Warunki panujące w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i bakterii, które dostają się do kabiny przez nawiew. Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora powinien być dla kierowcy czytelnym sygnałem, że układ klimatyzacji wymaga czyszczenia. Należy więc pamiętać o serwisowaniu klimatyzacji i wymianie wkładu filtra. Należy to zrobić w certyfikowanym warsztacie.

Komentarze:

Mirek - 12 lipca 2022

Jadąc zawsze prawą stroną ronda i mam włączony lewy kierukowskaz. Jak zjeżdżam z ronda wtedy włączam prawy. Kazdy kierowca samochodu stojacy na wjezdzie na rondo obserwujee moją jazde. Nie zdarzyło mi się abym miał wypadek. Kierowcy. Koledzy. To jest moja dobra rada.

Odpowiedz

Piotr - 2 grudnia 2023

Z tak daleko idącą zasadą ograniczonego zaufania do innych użytkowników drogi, jak i do pieszych – nie da się jeździć.

Odpowiedz

Kemyt - 16 lipca 2022

Polecam zrobić prawo jazdy.

Odpowiedz

Kemyt - 16 lipca 2022

Na rondzie daje się tylko kierunkowskaz w prawo, bo bo jedyna zmiana kierunku, to w prawo.

Odpowiedz

Boguś - 15 lipca 2022

A ja wcale nie używam migaczy. Jeżdżę po rondach skrzyżowaniach i tez nigdy nie miałem wypadku. Nigdy nie zapłaciłem mandatu (zawistnicy mówił że to dlatego że sołtysem jestem) i nigdy nie wymieniałem żarówek. To się po prostu opłaca.

Odpowiedz

Cuckold - 13 lipca 2022

Widocznie jeździsz tylko po wioskowych rondach, na, wielu pasowych był byś zagrożeniem, skoro ktoś nie włącza na, zjeździe kierunku to znaczy że nie zjeżdża i tyle

Odpowiedz

Klimatuzator - 10 lipca 2022

Pozmieniać ustawienia? Kto pisał ten artykuł?
Jak mamy automatyczna klimę to auto cały rok, gdy upał szyby w dół zaraz po uruchomieniu silnika, gdy mamy klimę ręczna tak samo zimne na maksa i szyby w dół.
Tu nie ma filozofii, jak ustawisz nadmuch na siebie, gdzie ze sprawnej klimy dmucha 6-8 stopni, to jesteś kretyn i się przeziębisz wsiadając z 30 na dworze. Proste jak budowa cepa. Chłodzić kabinę, nie siebie. Nie chlodzic o wiecej jak 6-8 stopping w odniesieniu do temp na dworze.

Odpowiedz

Roksana - 15 lipca 2022

Uprawiając szoping, najlepsze tempo schopipipipi jest na dworze.

Odpowiedz

Pawel - 10 lipca 2022

Ustawiamy nawiew na szybe… Czy aby na pewno? Szyba nie pęknie

Odpowiedz

Kriss - 10 lipca 2022

Prawdopodobnie używasz źle… Po wymianie nieszczelnego parownika z którym jeździłem blisko 3 lata, klimatyzacja w moim aucie chyba już nie ma żadnych tajemnic. Przez ostatni czas od strony teoretycznej zdołałem nauczyć się na pamięć co wchodzi w skład całej instalacji i oczywiście obsługi jej. Tak czy owak warto przyswoić info. o prawidłowej obsłudze klimy w każdym aucie, bo może się to zemścić na naszym zdrowiu lub skarbonce.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze