Korzystasz jesienią z tego przycisku? Większość kierowców nie, a potem płacą na wiosnę
Do czego służy przycisk AC, wie chyba każdy kierowca. Każdy też chyba wie, że wciśnięcie go zwiększa zużycie paliwa, więc nie ma sensu korzystać z niego, jeśli nie jest to naprawdę konieczne. Znacznie mniej osób ma świadomość, że takie szukanie oszczędności, widoczne zwłaszcza jesienią i zimą, potrafi się zemścić.
Spis treści
- Czy powinno się korzystać z klimatyzacji jesienią?
- Czy nieużywana klimatyzacja może się zepsuć?
- Na jaką temperaturę ustawić klimatyzację jesienią?
Czy powinno się korzystać z klimatyzacji jesienią?
Przycisk AC o którym mowa, odpowiada oczywiście za włączenie klimatyzacji w samochodzie. A z klimatyzacji korzysta się latem, kiedy w kabinie robi się gorąco. Jaki jest sens włączania jej, gdy zależy nam raczej na zwiększeniu temperatury w aucie?
Jesienią często okazuje się przydatna w deszczowe dni. Pojawia się wtedy wilgoć we wnętrzu i łatwo o zaparowanie szyb. Włączenie klimatyzacji powoduje osuszenie powietrza i w ciągu dosłownie sekund, możemy mieć szyby zupełnie pozbawione pary. Wbrew temu co sądzą niektórzy, klimatyzacja może działać, pomimo tego, że nagrzewamy a nie wychładzamy wnętrze.
Pamiętajcie tylko, że zbyt suche powietrze nie jest korzystne dla śluzówek, co szczególnie odczuwalne jest zimą. Przycisk AC bywa więc przydatny, ale nie warto go nadużywać.
Czy nieużywana klimatyzacja może się zepsuć?
Jest jeszcze jeden powód, dla którego nie powinno się rezygnować z używania klimatyzacji, nawet w chłodne dni. Każdy element mechaniczny w samochodzie, gdy nie jest używany, może ulec awarii. Dotyczy to także sprężarki klimatyzacji, a to z powodu czynnika chłodzącego oraz oleju, które smarują i konserwują cały układ.
Pędzący na jednym kole motocyklista, wrobił kierowcę osobówki w mandat z fotoradaru
Jeśli nie korzystamy z klimatyzacji przez dłuższy czas, sprężarka nie jest konserwowana i uruchomiona po kilku miesiącach może nie działać prawidłowo. Koszty jej naprawy mogą okazać się bardzo wysokie, więc nie warto oszczędzać na paliwie i wciskać przycisk AC sporadycznie, bo może skończyć się to poważnymi wydatkami.
Na jaką temperaturę ustawić klimatyzację jesienią?
Mroźne poranki i wieczory zachęcają do ustawienia wyższych temperatur w samochodzie, żeby się porządnie ogrzać. Zwłaszcza jeśli bierzemy sobie do serca to, że nawet jesienne kurtki i płaszcze ograniczają swobodę ruchów i lepiej jest je zdjąć, gdy prowadzimy samochód. To sugeruje wybór tym większej temperatury.
Tymczasem ustawianie klimatyzacji na przykład na 24 st. C to poważny błąd. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że zrobimy się rozkojarzeni i senni, a to negatywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Ponadto wysiadając mocno rozgrzani z samochodu, łatwiej się przeziębimy, czując nagle zimne powietrze. Dlatego warto trzymać się temperatur nie wyższych niż 20 stopni. Ewentualnie podwyższyć ją nieco po stronie pasażera, ale pozostawić niższą dla kierowcy.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: