Ewa Kania

Kierunkowskaz na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym – nie kombinuj „na chłopski rozum”

Używanie kierunkowskazów to jeden z tych obowiązków, jaki opisany w sposób prosty i dający jasne wytyczne, jak stosować go w różnych sytuacjach drogowych. Wytyczne, które sporo kierowców poddaje własnym, błędnym interpretacjom. Szczególnie dobrze widać to na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym.

Co to jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?

Każdy kierowca wie, jak wygląda skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, nawet jeśli nie wie, że tak się ono nazywa. Oznaczane jest ono tablicą T-6, występującą w różnych wariantach. Wyznaczony jest na niej przebieg drogi z pierwszeństwem oraz umiejscowienie drogi lub dróg podporządkowanych.

„Łamanie” pierwszeństwa polega na tym, że droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost, tylko skręca w lewo lub w prawo. Tym samym jeśli na wprost też mamy asfalt, to jest to już droga podporządkowana, ze wszystkimi tymi konsekwencjami.

Kiedy włączać kierunkowskaz na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Jeżeli na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i widzimy, że właśnie w lewo prowadzi droga z pierwszeństwem, czy to oznacza, że nie musimy stosować kierunkowskazu? Zdaniem wielu kierowców nie ma takiej potrzeby.tu podobną logikę, jak podczas jazdy po łuku – skręcamy, ale nadal jedziemy „swoją” drogą. Jest to niestety logika błędna.

Cyrkowcy go nienawidzą. Kierowca katapultował się przez boczną szybę samochodu

Przyjmijmy, że droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a podporządkowana znajduje się na wprost. Jeśli jadąc w lewo nie dalibyśmy kierunkowskazu, to jak zasygnalizować chęć jazdy prosto? Prawym kierunkowskazem? A co ze skrzyżowaniem, gdzie oprócz drogi z pierwszeństwem mamy dwie podporządkowane?

Dlatego też na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym, stosujemy taką samą logikę, jak na każdym innym. Bez względu na przebieg drogi z pierwszeństwem, używamy odpowiedniego kierunkowskazu, żeby zasygnalizować skręt w lewo lub w prawo i nie używamy żadnego, jeśli jedziemy prosto. Zgodnie z art. 22, ust. 5 Prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze