Kierowcy samochodów kontra rowerzyści. Czy przyjazna i bezpieczna koegzystencja na drodze jest możliwa?
Korzystanie z roweru w mieście lub poza nim to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów.
Niezależnie od tego jakim środkiem lokomocji jest poruszamy, pewne jest jedno – każdy uczestnik ruchu powinien stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, być skoncentrowanym na drodze oraz na innych. Przestrzeganie przepisów, wzajemna troska i uwaga są kluczowe do bezpiecznej koegzystencji kierowców i rowerzystów.
Filip Kaczanowski, trener Škoda Auto Szkoła, mówi:
Kwestia współpracy rowerzysty i kierowcy bywa kwestią sporną, ale czy tak musi być zawsze – oczywiście, że nie. Sam jestem kierowcą z bardzo długim stażem, a także zapalonym kolarzem, który pokonuje bardzo duże ilości kilometrów na rowerze. Moja rada dotycząca współpracy jest bardzo krótka i sprawdzona – jadę tak, jak chciałbym aby jeżdżono wokół mnie bez względu na to, jaki środek transportu wybiorę.
Przeczytaj też: Rowerzysta, który nigdy nie słyszał o przepisach, kłóci się z niedouczonym kierowcą
Rower powinien być zawsze wyposażony w przednie i tyle oświetlenie, które powinno być aktywne przez cały czas. Odblaskowe elementy garderoby rowerzysty wzmocnią jego widoczność na drodze.
Równie uważni powinni być kierowcy samochodów. Kierowcy nie powinni wyprzedzać, jeśli zagraża to bezpieczeństwu ich oraz innych użytkowników drogi. Niektóre kraje wprowadzają nawet przepisy prawne, określające minimalną odległość, którą należy zachować podczas wyprzedzania. Wyprzedzając rowerzystów, kierowcy powinni zachowywać się tak, jakby wyprzedzali samochód, czyli zmieniając pas ruchu. Zalecana jest szczególna ostrożność w przypadku, gdy samochód holuje przyczepę szerszą niż sam pojazd – taką jak przyczepa kempingowa. Jednym z niebezpieczniejszych manewrów jest skręcanie w prawo na drodze ze ścieżką rowerową, dlatego kierowca bezwzględnie powinien upewnić się, że z tyłu nie nadjeżdża rowerzysta. Z tego samego powodu należy zachować ostrożność podczas wysiadania i otwierania drzwi.
Nic nie zastąpi koncentracji i uważności niezbędnych do bezpiecznej koegzystencji użytkowników dróg, ale może w zdecydowany sposób wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Drogi są wspólną przestrzenią dla wszystkich użytkowników ruchu i każdy, niezależnie od wybranego środka transportu jest ich równoprawnym użytkownikiem.
Przeczytaj też: Rowerzysta który myśli, że jest samochodem, spotkał agresywnego kierowcę
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: