
Karetka pogotowia wyłączy radio
Często zdarza się, że ambulans pogotowia ratunkowego musiał stać w korku, ponieważ w kilku samochodach stojących na skrzyżowaniu nie było słychać auta jadącego na sygnale. Naukowcy opracowali system, który automatycznie wyciszy radioodbiorniki.
Kierowcy słuchają zbyt głośno muzyki, która zagłusza sygnały dochodzące spoza kabiny. Może się okazać, że w okolicy porusza się na sygnale pojazd uprzywilejowany, który nie zostanie zauważony przez innych kierowców. Dlatego pojawiło się rozwiązanie, które zwiększy bezpieczeństwo.
Nad systemem pracuje trzech studentów KTH Royal Institute of Technology. Opracowane przez nich rozwiązanie transmituje sygnały ostrzegawcze za pośrednictwem głośników w samochodach. Wykorzystuje do tego sygnał radiowy FM, który pozwala wyświetlać odpowiednie ostrzeżenia na radiowych wyświetlaczach. Dzięki odpowiedniemu zasięgowi kierowcy mają czas na odpowiednią reakcję wobec nadjeżdżającego pojazdu ratującemu komuś życie.
Nowatorski pomysł może być wykorzystany w przypadku ambulansów i wozów strażackich. Do tej pory rozwiązanie wykorzystano na ulicach Sztokholmu, ale wstępne plany zakładają wykorzystanie tego systemu w kraju.
Technologia wykorzystuje rozwiązanie monitorujące natężenie ruchu w rejonie. Następnie wysyła ostrzeżenia przez głośniki samochodu, dzięki czemu kierowcy i pasażerowie słyszą komunikat o nadjeżdżającym pojeździe uprzywilejowanym.
Twórcy szacują, że rozwiązanie pozwoli ostrzec nawet 66 proc. wszystkich kierowców, zagłuszając na chwilę radio i połączenie Bluetooth. Jeżeli chociaż połowa zareaguje w odpowiedni sposób, to będzie wielki sukces.
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: