
Kampania „Wyprzedzamy Nowotwór” powróciła na rajdowe trasy. Tym razem w cyfrowej wersji
Dotychczas „w realu”, teraz w świecie wirtualnym, Polski Związek Motorowi i zawodnicy rajdowi wspierają akcję, której celem jest poprawa wczesnej diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci.
Kampania społeczna „Wyprzedzamy nowotwór” pojawia się na rajdowych trasach już od trzech lat. Od początku wspiera ją PZM i wszyscy zawodnicy Motul HRSMP. W tym roku, ze względu na pandemię, rajdowa rywalizacja przeniosła się do świata wirtualnego. Właśnie poznaliśmy oficjalne wyniki pierwszej rundy czyli Cyfrowego Rajdu Norwegii. Triumfatorem klasyfikacji generalnej został Michał Pryczek startujący pod pseudonimem II Harvester.
Fundację reprezentują jak zawsze Emilia Kotarska i Wojtek Sroczyński. Tym razem wprawdzie pokonują OS-y w odrębnych autach, ale w tym samym celu. Inauguracyjna runda cyfrowych mistrzostw wypadła zresztą bardzo dobrze dla teamu „Wyprzedzamy Nowotwór Rally”, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich.
Tegoroczna edycja kampanii „Wyprzedzamy nowotwór” wygląda nieco inaczej niż planowaliśmy, ale dostosowanie się do zmieniających się warunków to przecież jedna z ważniejszych umiejętności rajdowych. Szybko skompletowaliśmy sprzęt i podjęliśmy wyzwanie – mówi Emilia Kotarska, członek Zarządu Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową.
Zabawa nie jest tak fajna, jak w czasie prawdziwych rajdów, ale jakiś smaczek rajdowania to daje. Ważne, że jadąc wirtualnie można wieźć nadal bardzo poważne przesłanie i nagłaśniać temat diagnostyki choroby nowotworowej u dzieci – dodaje Sroczyński.
Nowotwory u dzieci należą to tzw. chorób rzadkich czyli dotykają niedużą liczbę osób w porównaniu do całej populacji. Co roku w Polsce odnotowuje się około 1200 nowych zachorowań. Jednak alarmujące jest to, że nowotwory wciąż stanowią drugą (po wypadkach i zatruciach) przyczynę śmierci dzieci.
Ogromne znaczenie ma rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym etapie, kiedy leczenie jest najbardziej efektywne. A na wczesne rozpoznanie duży wpływ ma świadomość, wiedza o nowotworach i objawach choroby. Należy być bardzo uważnym, bo objawy są niespecyficzne i często przypominają inne choroby wieku dziecięcego.
Znajomość wczesnych objawów nowotworów u dzieci, obserwacja dziecka, samokontrola wśród młodzieży, tzw. bilanse pediatryczne… to wszystko jest ogromnie ważne i pomaga rozpoznać chorobę na wczesnym etapie – przypomina Emilia Kotarska.
Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza:
- Stopniowo nasilający się ból przeszkadzający w codziennych czynnościach
- Bóle kończyn występujące z niewielkimi przerwami lub bez przerw, także w nocy, wymagające podania leków przeciwbólowych
- Guzy i wybrzuszenia
- Ból głowy, wymioty
- Gorączka
- Osłabienie
- Podwyższone parametry stanu zapalnego, nawracające lub utrzymujące się pomimo leczenia antybiotykiem
- Powiększenie obwodu brzucha
- Zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca
- Niepoddające się leczeniu objawowemu infekcje (np. utrzymujący się wysięk z ucha, uporczywy kaszel)
- Nietypowe zmiany skórne
- Długo utrzymujące się, nieustępujące wraz z upływem czasu objawy urazu, zwłaszcza nieproporcjonalne do zdarzenia
Najnowsze
-
Autostrada A2 w chaosie! Kierowcy wściekli na gigantyczne utrudnienia. Kiedy koniec tej drogi przez mękę?
Od soboty autostrada A2 między Poznaniem a Świeckiem to dla niektórych farsa. Kierowcy muszą mierzyć się z koszmarem organizacji ruchu. Tymczasowe pasy, zakazy dla ciężarówek, ograniczenia prędkości do 50 km/h i brak pasa awaryjnego – to tylko część problemów. Dlaczego rozbudowa trzeciego pasa zamienia się w drogę przez mękę? Sprawdzamy zmiany i to czy da się przejechać bez nerwów. -
Amortyzatory to nie tylko wygoda! Oto groźne mity, które mogą skutkować śmiertelnym wypadkiem!
-
Volvo ES90 – 700 km zasięgu w elektryku dzięki polskim innowacjom! Co jeszcze stworzyli eksperci z Volvo Tech Hub w Krakowie?
-
Kto buduje polskie drogi? Firmy z UE i… Chin. Kto jeszcze zarabia miliardy i czy zdąży do 2030 roku?
-
Nowa Mazda6e – czy elektryk z duszą sportowego sedana podbije rynek?
Zostaw komentarz: