![](https://www.motocaina.pl/thumbor_image/1920/864/1/0/!2F2021!2F02!2Fa696fb96f4569c38ecf72eda9434b88595ccd1c9.jpg)
COVID-19 – już niedługo rozpocznie się kwarantanna narodowa. Co to oznacza dla kierowców?
Rząd ogłosił niedawno nowy zestaw obostrzeń, które mają pomóc w zatrzymaniu epidemii koronawirusa. Wyjaśniamy na czym one polegają i kiedy będą obowiązywać.
Narodowa kwarantanna – na szczęście inna niż wiosną
Mówienie o „narodowej kwarantannie” natychmiast przywołuje skojarzenia z restrykcjami podczas pierwszej fali koronawirusa. Na szczęście nie przewiduje ona zakazu przemieszczania się. Sprowadza się głównie do ponownego zamknięcia galerii handlowych, zakazu przyjmowania gości przez hotele i pensjonaty (także tych podróżujących służbowo) oraz zamknięcie stoków narciarskich.
Koronawirus i dezynfekcja samochodu – czy ozonowanie auta zlikwiduje wirusa?
Wraca natomiast 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski, ale tylko transportem zorganizowanym. Jeśli wracamy do kraju prywatnym samochodem, zapis nas nie obejmuje. Bez zmian pozostają inne ograniczenia, jak na przykład dotyczące liczby pasażerów w transporcie zbiorowym (maksymalnie połowa tego ile jest miejsc siedzących).
Kierowca ma koronawirusa – czy kwarantannę musi odbyć także jego samochód?
Narodowa kwarantanna rozpocznie się 28 grudnia 2020 roku, a zakończy 17 stycznia 2021 roku. Termin pokrywa się z feriami w szkołach, co nie jest przypadkiem – rząd chce, żebyśmy w tym sezonie zimowym pozostali w domach.
Ograniczenia w czasie świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra
Wbrew wcześniejszym obawom, nie zdecydowano się na ustanowienie zakazu przemieszczania się na czas Wigilii oraz świąt Bożego Narodzenia. Inaczej więc niż w przypadku Wielkanocy 2019, możemy odwiedzić bliskich, ale z jednym zastrzeżeniem – poza osobami mieszkającymi w danym domostwie, będzie mogło w nim przebywać najwyżej pięcioro gości.
Inaczej sprawy się mają z Sylwestrem – od godziny 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia obowiązywał będzie zakaz przemieszczania się. Przekaz rządu jest prosty – mamy świętować nadejście Nowego Roku w gronie domowników, a nie na hucznych imprezach. Wyjść z domu będzie można, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Należy do nich na przykład nagła sytuacja wymagająca wizyty w aptece, albo podróż z lub do pracy. Wyjście z domu i pojechanie gdzieś dalej jest zatem zupełnie zakazane, ale powinniśmy mieć naprawdę dobry powód (i sposób na udowodnienie go) w razie zatrzymania do kontroli.
Najnowsze
-
Kto może żądać badania trzeźwości kierowcy autokaru? Oto jak wygląda bezpieczeństwo dzieci jadących autobusem na ferie
Na trwających feriach zimowych wg. MEN przebywa obecnie 957 tys. dzieci. To czas, kiedy najmłodsi często korzystają z transportu autobusowego, podróżując na zimowiska czy obozy. To także czas wzmożonej aktywności nietrzeźwych kierowców na drogach. -
Cena paliwa spadnie? Do końca ferii czekają nas zmiany na stacjach
-
Kierunkowskaz na rondzie włączają niedouczeni kierowcy – kiedy możesz to zrobić a kiedy nie wolno?
-
Elektroniczne winiety Węgry – co warto wiedzieć o węgierskim systemie opłat drogowych?
-
Pachnieć Rolls-Roycem? Teraz można! Marka wprowadza nowy zapach perfum Rolls-Royce Scent
Zostaw komentarz: