Jazda w deszczu niebezpieczna?
Jazda podczas intensywnych opadów deszczu wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. Mokra i śliska nawierzchnia jezdni oraz znacznie ograniczona widoczność stwarzają zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.
![]() |
fot. Motocaina
|
Podstawową zasadą, o której powinni pamiętać kierowcy, to zmniejszenie prędkości, zachowanie dłuższego niż zazwyczaj odstępu od innych pojazdów oraz unikanie nagłego hamowania, które
w takich warunkach może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Na mokrej nawierzchni gwałtowne manewry stwarzają szczególne zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale także dla innych uczestników ruchu, np. jadących obok rowerzystów czy motocyklistów, których o tej porze roku jest znacznie więcej na drogach. Duża ilość wody na jezdni powoduje też ryzyko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności wskutek powstania utrzymującej się warstwy wody między oponą a nawierzchnią – dodaje.
O zjawisku aquaplaning przeczytasz tu. |
Szczególnie niebezpieczna w deszczowych warunkach jest jazda nocą. Światła innych samochodów wyostrzone poprzez krople deszczu na szybie mogą spowodować chwilowe utraty widoczności, przyczyniając się jednocześnie do szybszego zmęczenia wzroku kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jazdy w deszczu zapewnić sobie jak najlepszą widoczność umożliwiającą uważne obserwowanie innych uczestników drogi, np. hamujące samochody czy pieszych idących poboczem.
– Czterosekundowy odstęp od innych to minimum, jakie muszą zachować kierowcy podczas jazdy
w deszczu. Nie należy podjeżdżać zwłaszcza zbyt blisko autobusów i samochodów ciężarowych, ponieważ zwiększona ilość wody wydobywającej się spod dużych opon może istotnie utrudnić bezpieczną jazdę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Warto też pamiętać o ogromnej roli, jaką podczas jazdy w deszczu odgrywają wycieraczki – spełnią one swoją rolę tylko wówczas, jeśli są dobrze oczyszczone. Należy regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać pióra przynajmniej raz w roku.
![]() |
fot. Anna Dziedzic
|
Osobne zagrożenie stanowią kałuże. Przy ich pokonywaniu zawsze należy zmniejszyć prędkość
i zachować szczególną ostrożność. Najlepiej pokonywać kałuże, jadąc ze stałą prędkością, unikając zatrzymania samochodu. Jeśli poziom wody zaczyna sięgać linii podwozia auta, najlepiej się wycofać. Woda może uszkodzić systemy elektroniczne samochodu i w najgorszym wypadku całkowicie unieruchomić auto. Bezwzględnie nie należy przejeżdżać przez wodę płynącą na całej szerokości jezdni. W takim przypadku istnieje ogromne ryzyko, że nurt wody może zepchnąć samochód z drogi.
Najnowsze
-
Prosty sposób na szybsze rozgrzanie kabiny samochodu. Trzeba wcisnąć jeden przycisk
Kierowcy, którzy nie mają szczęścia parkować w garażu, muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami związanymi z zimowymi warunkami. Najważniejsze to konieczność odśnieżania auta, skrobania szyb oraz jazda wychłodzonym samochodem w oczekiwaniu, aż wnętrze się nagrzeje. Na szczęście jest sposób, aby proces ten przyspieszyć. -
Porsche Polska w Warszawie – nowa siedziba właśnie rozpoczyna działalność
-
Test: Nissan Ariya e-4orce – 306 KM w elektryku robi różnicę
-
12-letnia Julia Angelard w stawce Kartingowych Mistrzostw Polski 2025
-
5 rzeczy, które warto wiedzieć o systemie Apple CarPlay
Zostaw komentarz: