Jazda w deszczu niebezpieczna?
Jazda podczas intensywnych opadów deszczu wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności. Mokra i śliska nawierzchnia jezdni oraz znacznie ograniczona widoczność stwarzają zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.
fot. Motocaina
|
Podstawową zasadą, o której powinni pamiętać kierowcy, to zmniejszenie prędkości, zachowanie dłuższego niż zazwyczaj odstępu od innych pojazdów oraz unikanie nagłego hamowania, które
w takich warunkach może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Na mokrej nawierzchni gwałtowne manewry stwarzają szczególne zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale także dla innych uczestników ruchu, np. jadących obok rowerzystów czy motocyklistów, których o tej porze roku jest znacznie więcej na drogach. Duża ilość wody na jezdni powoduje też ryzyko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności wskutek powstania utrzymującej się warstwy wody między oponą a nawierzchnią – dodaje.
O zjawisku aquaplaning przeczytasz tu. |
Szczególnie niebezpieczna w deszczowych warunkach jest jazda nocą. Światła innych samochodów wyostrzone poprzez krople deszczu na szybie mogą spowodować chwilowe utraty widoczności, przyczyniając się jednocześnie do szybszego zmęczenia wzroku kierowcy. Dlatego tak ważne jest, aby podczas jazdy w deszczu zapewnić sobie jak najlepszą widoczność umożliwiającą uważne obserwowanie innych uczestników drogi, np. hamujące samochody czy pieszych idących poboczem.
– Czterosekundowy odstęp od innych to minimum, jakie muszą zachować kierowcy podczas jazdy
w deszczu. Nie należy podjeżdżać zwłaszcza zbyt blisko autobusów i samochodów ciężarowych, ponieważ zwiększona ilość wody wydobywającej się spod dużych opon może istotnie utrudnić bezpieczną jazdę – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Warto też pamiętać o ogromnej roli, jaką podczas jazdy w deszczu odgrywają wycieraczki – spełnią one swoją rolę tylko wówczas, jeśli są dobrze oczyszczone. Należy regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać pióra przynajmniej raz w roku.
fot. Anna Dziedzic
|
Osobne zagrożenie stanowią kałuże. Przy ich pokonywaniu zawsze należy zmniejszyć prędkość
i zachować szczególną ostrożność. Najlepiej pokonywać kałuże, jadąc ze stałą prędkością, unikając zatrzymania samochodu. Jeśli poziom wody zaczyna sięgać linii podwozia auta, najlepiej się wycofać. Woda może uszkodzić systemy elektroniczne samochodu i w najgorszym wypadku całkowicie unieruchomić auto. Bezwzględnie nie należy przejeżdżać przez wodę płynącą na całej szerokości jezdni. W takim przypadku istnieje ogromne ryzyko, że nurt wody może zepchnąć samochód z drogi.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: