Mgła na drodze uruchamia dodatkowy przepis ruchu drogowego. Nie chodzi o światła
Jak prawidłowo zachować się w czasie mgły? Dla wielu kierowców to zagadka, co może doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze. A wystarczy tylko doczytać co na ten temat ma do powiedzenia Kodeks drogowy.
Spis treści
- Przepisy podczas jazdy we mgle
- Na jakich światłach jechać podczas mgły?
- Czy dozwolone jest wyprzedzanie we mgle?
Przepisy podczas jazdy we mgle
Jesienne mgły to bardzo niebezpieczne zjawisko, które łatwo może doprowadzić do nieszczęścia na drodze. Każdy rozsądny kierowca to rozumie, ale z tym rozsądkiem u niektórych różnie bywa. Dla rozwiania wątpliwości, odpowiednie informacje znajdziemy w Prawie o ruchu drogowym:
Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.
Fragment ten może wydawać się oczywisty, a do tego mało konkretny. To dlatego, że cała odpowiedzialność za ocenę sytuacji leży po stronie kierowcy. Ustawodawca nakłada na niego taki obowiązek, a kierujący musi go przestrzegać. Jak to zrobić w praktyce?
Z pewnością zachowując szczególną ostrożność, powinniśmy zmniejszyć prędkość, ze zwiększoną uwagą obserwować otoczenie i starać się zidentyfikować ewentualne zagrożenia, a także być gotowym w każdej chwili do zatrzymania się lub wykonania manewru, pozwalającego uniknąć zdarzenia drogowego.
A co jeśli tego nie zrobimy? To też zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli na przykład doprowadzimy do kolizji we mgle, policja może zarzucić nam właśnie złamanie powyższego przepisu. Skoro doszło do zdarzenia, to znaczy, że nie zastosowaliśmy się do jego zaleceń w odpowiednim stopniu.
Na jakich światłach jechać podczas mgły?
Odpowiedź na pytanie o właściwe światła do jazdy we mgle, znajdziemy w ciągu dalszym cytowanego wyżej przepisu:
Ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
Ten zapis jest trochę zaskakujący. Czy nie trzeba mieć włączonych tylnych świateł we mgle, tylko wystarczą przeciwmgłowe z przodu? Na to wygląda. Ale pamiętajmy, że aby włączyć przeciwmgłowe, musimy uruchomić przynajmniej światła postojowe, więc tył będzie oświetlony. Nie zalecamy jednak podobnych kombinacji.
Zwracasz uwagę na kąt? Jeśli nie będzie równo 90 stopni, płacisz 2000 zł mandatu
Podczas mgły należy włączyć światła mijania (jazda na światłach dziennych jest niedopuszczalna), a przednie przeciwmgielne polecamy tylko w momencie naprawdę gęstej mgły oraz nocą, kiedy mogą one wyraźnie poprawić widzialność najbliższego otoczenia pojazdu.
Z kolei używanie świateł przeciwmgłowych we mgle jest opcjonalne i nie ma takiego obowiązku. Tylne możemy włączyć tylko, kiedy widzialność spada do 50 metrów, ponieważ są one mocne i mogą rozpraszać i przeszkadzać innym kierującym. Nie ma też sensu włączać ich podczas jazdy z innymi samochodami, szczególnie w mieście.
Czy dozwolone jest wyprzedzanie we mgle?
Żaden przepis nie zabrania wyprzedzania podczas występowania mgły czy też innych opadów. Pozostawiono to do decyzji kierowcy, który sam musi ocenić, czy w danej sytuacji będzie mógł wykonać manewr przepisowo oraz bezpiecznie. Zalecamy przy tym jednak dużą ostrożność, ponieważ przez gęstą mgłę możemy nie zauważyć odpowiednio wcześnie zbliżającego się pojazdu. Nie można też wykluczyć, że z naprzeciwka nadjeżdża samochód jadący tylko na światłach do jazdy dziennej, albo jakiś zupełnie nieoświetlony uczestnik ruchu (jak rowerzysta).
Prawo mówi natomiast, że kierujący powinien:
Poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania.
Do tego zapisu podchodzilibyśmy jednak ostrożnie, ponieważ kierowcy często nie znają tego przepisu, a trąbienie mogą odebrać jako zaczepkę.
Najnowsze
-
Cupra Formentor VZ5 w edycjach specjalnych
Najmocniejszy wariant hiszpańskiego SUV-a Cupra Formentor VZ5 zyskał dwie limitowane edycje specjalne. Będą one możliwe do zakupu w Polsce. -
Porsche Taycan 4 i Taycan GTS – nowe warianty w gamie elektrycznego modelu
-
Lamborghini Revuelto ,,Opera Unica” zaprezentowane
-
Mercedes-AMG pracuje nad pierwszym własnym SUV-em
-
Zadebiutował nowy Nissan Interstar. Wyjedzie na ulice w 2025 roku
Zostaw komentarz: