Konrad Maruszczak

Jakość paliwa coraz gorsza. Jest nowy raport UOKiK 2023

Ze stacji w całej Polsce pobrano próbki paliwa i poddano badaniom. Jakość paliwa znacznie się pogorszyła od zeszłego roku. Najgorzej jest w sześciu województwach. Zobacz, które stacje trzeba omijać z daleka.

Wydawałoby się, że już dawno minęły czasy „chrzczonego paliwa”, czyli rozcieńczanego innymi substancjami, które silniki spalinowe niekoniecznie tolerują. Okazuje się jednak, że ostatnie badanie przeprowadzone przez Inspekcję Handlową na zlecenie UOKiK wykazało o połowę gorszą jakość paliwa niż w roku ubiegłym.

Jakość paliwa na stacjach według raportu UOKiK 2023

Jeszcze dekadę temu 5-6% próbek paliwa pobranych z dystrybutorów nie spełniało norm określonych w ministerialnym rozporządzeniu. W ubiegłym roku liczba ta spadła wyjątkowo nisko, bo zaledwie 1,1% paliw nie spełniło wymaganych norm.

Najnowszy raport UOKiK 2023 wskazuje, że od początku stycznia do końca września tego roku nastąpiło wyraźne pogorszenie sytuacji. Na 1446 pobranych próbek w 25 wykryto parametry, które nie odpowiadały wymogom. Oznacza to, że na 1,7% stacji paliw wykryto nieprawidłowości.

Na których stacjach jest najgorsze paliwo?

Tankowanie na stacji, na której wykryto niewłaściwe parametry w paliwie nie oznacza, że wszystkie paliwa nie nadają się do użytku, ale trzeba podchodzić do takich miejsc ostrożnie. Jeżeli UOKiK wykrył nieprawidłowości, właściciel stacji musi liczyć się z wysokimi karami i najprawdopodobniej także z kolejnymi kontrolami w przyszłości.

Oto lista stacji, na których wykryto „chrzczone paliwo”:

Woj. kujawsko-pomorskie

  • Orlen, Bydgoszcz, ul. Fordońska 32 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu.
  • Poczta Polska S.A., Bydgoszcz, ul. Gajowa 99 – olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej.

Woj. lubelskie

  • Mobill, Włodawa, ul. Chełmska 100 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu.

Woj. łódzkie

  • Budex, Będków-Kolonia 1 – benzyna, niewłaściwy parametr prężności par.

Woj. małopolskie

  • KARIMA – BIS, Strzeżów 1 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu.
  • Tylka, Rogoźnik, ul. Za Torem 23A – olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne.

Woj. mazowieckie

  • A.A. Pietrzyk, Gołębiów 24A – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu.
  • Gwara (BP), Młodzieszynek 36 – benzyna, niewłaściwy parametr lotności.
  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Total (Avia), Radom, ul. 11-go Listopada 87 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu. Badanie pierwsze i powtórne.

Woj. podlaskie

  • Dobkowski Paliwa, Suwałki, ul. Mickiewicza 17 – olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne.
  • Orlen, Stawiski, Pl. Wolności 17 – benzyna, niewłaściwa liczba oktanowa.

Woj. pomorskie

  • A.B., Łeba, ul. Wybrzeże 11 – olej napędowy, niewłaściwa temperatura zapłonu.

Woj. śląskie

  • Eurobaza (Moya), Skoczów, ul. Cieszyńska 25 – olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne.

Woj. świętokrzyskie

  • Tanktir, Wąchock, ul. Starachowicka 108 – olej napędowy, przekroczona dopuszczalna zawartość wody.
  • Moya, woj. świętokrzyskie, Zawichost, ul. Ostrowiecka 36A – olej napędowy, przekroczona dopuszczalna zawartość wody.

Woj. warmińsko-mazurskie

  • Benzol, Biała Piska, ul. Mickiewicza 26 – olej napędowy, niewłaściwy parametr stabilności oksydacyjnej. Badanie pierwsze i powtórne.
  • A.P.M. Malinowski, S. Langowska, Świątki 38 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu. Badanie pierwsze i powtórne.

Woj. wielkopolskie

  • Watis, Turek, ul. Konińska 1 – olej napędowy, zaniżony parametr temperatury zapłonu. Badanie pierwsze i powtórne.

Jak silnik reaguje na paliwo złej jakości?

Prawdopodobnie jednorazowe zatankowanie paliwa złej jakości nie spowoduje szkód dla silnika, choć nowoczesne silniki z bezpośrednim wtryskiem są na to bardzo wrażliwe i jednostka może pracować nieprawidłowo, jeśli „dostanie” złe paliwo.

Długotrwałe tankowanie benzyny lub diesla złej jakości może prowadzić do skrócenia żywotności jednostki napędowej oraz poważnej i kosztownej awarii.

Niewłaściwy skład frakcyjny benzyny może wpływać na podniesienie temperatury spalania, w wyniku czego w silniku zacznie zbierać się nagar, a żywotność wielu elementów znacznie się skróci. Co więcej, zbyt wysoka zawartość siarki powoduje przyspieszoną korozję, a za niska liczba oktanowa może prowadzić do spalania stukowego.

W przypadku oleju napędowego niewłaściwy skład frakcyjny przekłada się na szybsze powstawanie nagaru. Dodatkowo, zbyt niski parametr temperatury zapłonu stwarza zagrożenie wybuchem oparów oleju podczas tankowania. Z kolei zbyt wysoka temperatura zapłonu powoduje spadek wydajności silnika, co skutkuje większym apetytem na paliwo.

Warto pamiętać, że jeżeli wykryjemy nieprawidłową pracę silnika, a winnym okaże się złe paliwo, możemy ubiegać się o odszkodowanie i zwrot kosztów naprawy do właściciela stacji. Kluczowym będzie tutaj dokument potwierdzający zakup paliwa (paragon lub faktura) oraz najlepiej orzeczenie serwisu, który stwierdzi, że kiepskiej jakości paliwo było przyczyną awarii.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze