Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodowych?
OC, AC, Assistance, NNW - ilość rodzajów ubezpieczeń może sprawić, że serce właściciela samochodu zabije szybciej. Nie dość, że każde z nich ma inny zakres, to jedne są obowiązkowe, zaś inne dobrowolne. Można też łączyć je i rozszerzać, aby idealnie dopasować zakres pod swoje potrzeby. Dowiedz się więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych.
Ubezpieczenie OC. Co wchodzi w zakres?
OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego (w skrócie OC ppm) to jedyne ubezpieczenie samochodu, które jest obowiązkowe. Jest ono przypisane do właściciela pojazdu mechanicznego. Dlatego wykupić może je nawet osoba, która nie ma uprawnień do kierowania posiadanym pojazdem, np. nie ma prawa jazdy, ale np. otrzymała auto w spadku. Zgodnie z prawem, a dokładnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, OC musi posiadać każdy właściciel posiadający zarejestrowany pojazd mechaniczny, czyli samochód, motorower, motocykl, ciągnik rolniczy, przyczepa, a także większość pojazdów wolnobieżnych. Co ważne, nawet pojazdy, które nie są użytkowane (nawet wraki), ale nie zostały wyrejestrowane, potrzebują polisy.
Zakres OC jest narzucony przez wspomnianą ustawę i każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące taką polisę musi się do niej stosować. OC obejmuje rekompensatę szkód spowodowanych kolizją lub wypadkiem drogowym. Trzeba jednak mieć na uwadze, że owa rekompensata jest wypłacana wyłącznie poszkodowanemu. Sprawca musi pokryć szkody własne na swój koszt. Z OC pokrywane są zarówno szkody osobowe, jak i materialne. Czy więc uszczerbku na zdrowiu dozna osoba trzecia, czy uszkodzony zostanie jej pojazd, czy też bagaż, który się w nim znajduje – nie trzeba pokrywać rekompensaty z własnej kieszeni, ale zajmuje się tym ubezpieczyciel.
Przezorny zawsze ubezpieczony… z AC
Autocasco, czyli AC to ubezpieczenie od uszkodzenia lub kradzieży samochodu. W przeciwieństwie do OC, odszkodowanie w ramach AC należy się właścicielowi polisy. Jej zakres nie jest uregulowany ustawą, więc przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, co obejmuje. Czasem jeden ubezpieczyciel ma w ofercie kilka wariantów AC. Tak jest np. w PKO BP. Do wyboru są warianty Mini, Warsztat i ASO, które różnią się chociażby tym, jaki jest maksymalny wiek pojazdu, który może zostać objęty ubezpieczeniem. Inna różnica to części zamienne, jakie zostaną użyte w ramach napraw: czy będą to oryginały, czy zamienniki zgodne ze specyfikacją producenta albo o porównywalnej do oryginałów jakości.
Na odszkodowanie z AC można liczyć zarówno, jeśli pojazd zostanie uszkodzony przez zjawiska pogodowe, jak chociażby grad, huragan, pożar czy powódź, ale też jeśli przyczyną szkody jest stłuczka lub wypadek. Jeśli natomiast auto zostanie skradzione, ubezpieczony może liczyć na rekompensatę wysokości wartości rynkowej pojazdu w dniu kradzieży. Chyba, że ma wykupione dodatkowe opcje, takie jak „Suma ubezpieczenia 100%”.
Cena AC jest uzależniona od wielu czynników i jest ustalana indywidualnie. Zależy ona nie tylko od marki, rocznika czy danych technicznych auta, ale też od wieku i doświadczenia kierowcy oraz przede wszystkim historii szkodowej.
Od czego chroni Auto Assistance?
Auto Assistance to z kolei szybka pomoc w razie awarii czy kolizji. W jej ramach można liczyć np. na naprawę pojazdu w miejscu zdarzenia albo holowanie, a także na samochód zastępczy na czas naprawy. Sytuacje, w których Assistance może się przydać, to nie tylko pęknięta opona czy łożysko zepsute podczas jazdy po autostradzie. To także zatrzaśnięte w samochodzie kluczyki czy dostarczenie paliwa.
Ponownie biorąc za przykład ubezpieczenia oferowane przez PKO BP, trzeba zwrócić uwagę, że Assisance występuje w czterech wariantach. Niektóre z nich zawierają takie usługi, jak: ubezpieczenie szyb, szkołę bezpiecznej jazdy, pomoc medyczną.
Co wyróżnia NNW od OC lub AC?
Sprawca wypadku, nawet jeśli dozna obrażeń fizycznych, nie otrzyma odszkodowania z OC. Nie dostanie go też z AC, bo to ubezpieczenie pokrywa szkody materialne. Jedynie NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie doznania obrażeń lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel może też wypłacić świadczenie za pobyt w szpitalu, jeżeli tak stanowią warunki ubezpieczenia. Natomiast w razie śmierci ubezpieczonego, wsparcie finansowe otrzymają jego najbliżsi.
NNW można dokupić do każdej polisy w PKO BP. Ze szczegółami oferty można zapoznać się tutaj: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/.
Najnowsze
-
Test Skoda Enyaq Coupe RS Maxx. Ile warta jest najdroższa Skoda w historii?
Kiedy debiutowała na rynku, wielu przecierało oczy w niedowierzaniu. Elektryczna Skoda wyceniona na ponad 300 tys. złotych zwiastowała poważną zmianę wiatru w ofercie czeskiego producenta. Co otrzymamy, kupując najdroższy model w historii marki? Sprawdziłyśmy to, testując model Enyaq Coupe w topowej wersji wyposażenia RS Maxx. -
Gosia Rdest z kolejnym podium w tym roku!
-
Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Czy trzeba wymieniać go na nowy?
-
Ford Puma 2024 – test. Miejski crossover ze sportowymi korzeniami
-
La Squadra One Shoot – do takich samochodów wzdychają fani motoryzacji!
Zostaw komentarz: