Zatrzymała cię drogówka? Jeśli to zrobisz, narazisz się na nieprzyjemności
Policyjne kontrole drogowe nie należą do przyjemnych sytuacji i dla wielu kierowców są stresujące. Dlatego warto wiedzieć, czego wtedy nie robić, aby działając w nerwach nie pogorszyć swojej sytuacji.
Kiedy policjant może zatrzymać nas do kontroli?
Najczęstszym powodem zatrzymania przez policję, jest popełnienie wykroczenia drogowego. Przepisy przewidują jednak całą listę sytuacji, kiedy funkcjonariusz może przeprowadzić kontrolę:
- podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przez kierującego pojazdem
- podejrzenie, że pojazd pochodzi z przestępstwa lub w pojeździe znajdują się osoby, które popełniły przestępstwo
- uzasadnione podejrzenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu
- podejrzane zachowanie kierującego pojazdem
- wykonywanie czynności służbowych na miejscu zdarzenia drogowego
- reagowanie na zgłoszenie przekazane policji przez obywatela
W sytuacji kiedy nie wiemy, dlaczego zostajemy zatrzymani, tym bardziej powinniśmy zachować spokój. Bardzo możliwe, że nie popełniliśmy nieświadomie żadnego wykroczenia, tylko policja prowadzi jakąś akcję i sprawdza kto kieruje napotkanymi pojazdami.
Obowiązki policjanta w czasie kontroli
Powód kontroli powinien być zresztą szybko dla nas jasny. Policjant ma obowiązek:
- przedstawić się (podać imię, nazwisko oraz stopień służbowy)
- podać powód zatrzymania
- na życzenie kierowcy wylegitymować się i podać podstawę prawną zatrzymania
Funkcjonariusz nie może więc zatrzymać nas bezpodstawnie i niedopuszczalne są rozmowy typu „Czy wie pan, panie kierowco, dlaczego pana zatrzymałem?”. Czasami jednak policjanci rozmawiają w ten sposób, chcąc nawiązać z kierowcą rozmowę i wybadać, czy świadomy jest on swojego stylu jazdy, popełnianych błędów oraz czy na wstępie wyrazi skruchę. Dlatego też lepiej nie wytykać funkcjonariuszowi nietrzymania się procedury, tylko podjąć dialog.
Mandat za wjazd do strefy LEZ – czy można go anulować?
Jak zachować się podczas kontroli drogowej?
Tak jak wspominaliśmy na początku – zachować spokój. Nie powinniśmy także podejmować sami żadnych działań, tylko czekać na polecenia. Po zatrzymaniu w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza, należy:
- pozostać w pojeździe
- trzymać ręce na kierownicy
- otworzyć okno, kiedy policjant się do nas zbliży
- wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne na polecenie policjanta
Warto zapamiętać te punkty, ponieważ to może zaważyć na dalszym przebiegu kontroli. Kierowca ani pasażerowie nie mają prawa opuszczać pojazdu bez zgody funkcjonariusza, dlatego wyskakiwanie z auta i pretensje lub tłumaczenie się, zanim policjant zacznie z nami rozmowę, jest bardzo nierozsądne.
Postarajcie się też postawić w roli funkcjonariusza. Nigdy nie wie, kogo akurat zatrzymał. Może poszukiwanego przestępcę, może jakiegoś agresywnego osobnika. Również dlatego należy zachować spokój i postępować zgodnie z procedurą, a więc w sposób przewidywalny dla policjanta.
Czy mogę odmówić wykonania polecenia podczas kontroli policyjnej?
Co do zasady kierowca oraz pasażerowie muszą wykonywać wszystkie polecenia funkcjonariusza. Muszą to robić nawet wtedy, kiedy uważają, że policjant nie powinien na przykład czegoś sprawdzać lub powód zatrzymania wydaje nam się niewiarygodny.
Pamiętajmy, że jeśli będziemy sprzeciwiać się poleceniom, to funkcjonariusz może nawet użyć siły. Jeśli mamy zastrzeżenia co do jego postępowania, powinniśmy złożyć na niego skargę, po zakończeniu kontroli.
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Zostaw komentarz: