Ewa Kania

Jak używać klimatyzacji w aucie podczas upałów? Prawdopodobnie robisz to źle

Do Polski wróciły fale upałów, a jazda samochodem bez klimatyzacji to prawdziwa udręka. Właściciele aut z tym udogodnieniem powinni jednak pamiętać, że nie wystarczy tylko wcisnąć „magicznego” przycisku AC. Szczególnie podczas upałów istotne jest, żeby z klimatyzacji korzystać w sposób właściwy. Potrafi to zrobić dużą różnicę.

Spis treści

Jak skutecznie ochłodzić wnętrze w samochodzie?

Niewtajemniczeni kierowcy sądzą, że mając samochód z klimatyzacją wystarczy wcisnąć przycisk AC, ustawić temperaturę nawiewu na najniższą i wiatrak na wysokie obroty. Tak uda nam się ochłodzić wnętrze, ale będzie to trwało naprawdę długo. Pamiętajmy, że przy temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza, we wnętrzu zamkniętego pojazdu może być nawet 60-70 stopni! Nawet osiągnięcie wartości panujących na zewnątrz może być czasochłonne.

Dlatego chłodzenie wnętrza powinno zacząć się od opuszczenia szyb. Podczas jazdy szybko przewietrzymy w ten sposób wnętrze. Dopiero gdy uznamy, że pozbyliśmy się większości nagrzanego powietrza, powinniśmy zamknąć szyby i włączyć klimatyzację. Wiele osób ustawia strumień bezpośrednio na siebie, ale ciągły podmuch zimnego powietrza może doprowadzić do przeziębienia. Lepiej jest ustawić go na szybę i skupić się na obniżeniu temperatury całej kabiny. Pomocne w tym jest zamknięcie obiegu. Dlaczego? Auto będzie wtedy czerpało już częściowo schłodzone powietrze z wnętrza, a nie nagrzane z zewnątrz, co przyspieszy cały proces.

Jak należy prawidłowo korzystać z klimatyzacji manualnej w samochodzie?

Jeśli nasze auto ma klimatyzację ręczną, wszystkimi ustawieniami musimy zarządzać sami. Najpierw powinniśmy ustawić temperaturę powietrza na najniższą, nawiew na wysoką lub najwyższą pozycję (jeśli nie przeszkadza nam głośna praca wiatraka), strumień powietrza kierujemy na czołową szybę (żeby uniknąć przeziębienia) oraz zamykamy obieg powietrza.

Kiedy wnętrze zacznie się schładzać, możemy zacząć zmniejszanie siły nawiewu, a także otworzyć obieg. Można też zmienić kierunek nawiewu według własnych preferencji – kiedy nie jest mocny, ryzyko przeziębienia się maleje. Nie ma raczej sensu zmiana temperatury na wyższą, a utrzymywać komfortowe warunki najlepiej jest za pomocą siły nawiewu.

Jak należy prawidłowo korzystać z klimatyzacji automatycznej w samochodzie?

Klimatyzacja automatyczna w teorii robi wszystko za nas. Wybieramy żądaną temperaturę, wciskamy przycisk Auto i czekamy na efekt. Czasami warto jednak samemu trochę pobawić się ustawieniami, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Przykładowo podczas wietrzenia wnętrza można wcisnąć przycisk z piktogramem przedniej szyby oraz napisem MAX. To funkcja używana zwykle do szybkiego odparowania szyb, ale sprawdzi się też podczas przewietrzania wnętrza.

Widzisz pieszego na wysepce – musisz go przepuścić czy nie? To bardzo podchwytliwe pytanie

Czy po przewietrzeniu wnętrza i zamknięciu szyb wciskamy już przycisk Auto? Możemy, ale wtedy układ skieruje zwykle mocny nawiew prosto na nas. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby samemu wybrać kierunek „wiania”, a sterowanie mocą nadal pozostawić komputerowi. Możemy też sami zamknąć obieg, aby przyspieszyć wychładzanie wnętrza.

Ważną zasadą, o której nie wszyscy wiedzą, jest ustawianie temperatury od razu na taką, jaka nas interesuje. Wybrana wartość to nie temperatura powietrza, jakie będzie wpadało do kabiny, tylko wartość, jaką układ ma osiągnąć, a później utrzymać.

Sama temperatura nie powinna być zbyt niska, ponieważ wysiadając potem z auta doznamy małego szoku termicznego. Niektóre poradniki zalecają, aby różnica wynosiła 5-6 stopni, co jest mało realistyczne, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz to na przykład 35 stopni Celsjusza. Za optymalne ustawienie uznaje się zakres 20-22 stopnie.

Jak uniknąć przeziębienia od klimatyzacji w aucie?

Wysoka temperatura powietrza oraz niska w samochodzie, mogą wystawić nasz układ immunologiczny na próbę. Wiele osób ma podczas upałów problem z przeziębieniem, właśnie z powodu niewłaściwego korzystania z klimatyzacji.

Tak jak pisaliśmy poprzednio, trzeba unikać ustawiania nawiewu zimnego powietrza bezpośrednio na siebie. Nie należy także przesadzać z niską temperaturą we wnętrzu.

Ważne jest także stosowanie tak zwanej „zasady 5 minut”. Polega ona na wyłączeniu klimatyzacji na 5 minut przed dotarciem do celu i zgaszeniem samochodu. Wciskamy więc przycisk AC, ale pozostawiamy aktywny nawiew. W ten sposób wnętrze samochodu zacznie się stopniowo nagrzewać i wysiadając z niego, nie odczujemy dużej różnicy temperatur.

Ponadto wyłączając klimatyzację na 5 minut przed dotarciem do celu, pozwalamy parownikowi układu na osuszenie się. W przeciwnym razie wilgoć na nim zgromadzona, będzie dobrym środowiskiem dla rozwoju grzybów, które potem odpowiedzialne są za brzydki zapach z nawiewów i mogą powodować choroby.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze