Ewa Kania

Wiesz jak uruchomić samochód na kable? Prosty błąd i oba auta nie pojadą

Niskie temperatury wystawiają na próbę kondycję samochodów i niejeden kierowca boleśnie przekonał się o tym rano, kiedy nie mógł uruchomić swojego pojazdu. Wtedy najlepszym sposobem na szybkie rozwiązanie problemu, jest odpalenie auta z kabli, pożyczając prąd z innego pojazdu. Tylko łatwo przy tym popełnić poważny błąd.

Spis treści

Dlaczego samochód nie chce odpalić na mrozie?

Powodów, dla których auto nie chce się uruchomić, może być kilka, ale głównie są to rozważania czysto teoretyczne. Może na przykład zepsuć się rozrusznik (kiedy auto nie chce „kręcić”), albo pompa paliwa (kiedy „kręci”, ale silnik nie chce się zapalić). Zimą najpewniejszym i najczęściej spotykanym problemem, jest rozładowany akumulator.

Jeśli bateria nie rozładowała się całkowicie, możemy usłyszeć, jak rozrusznik próbuje „kręcić”, ale zbyt krótko i słabo, żeby uruchomić silnik. Przy poważniejszym rozładowaniu, po przekręceniu kluczyka nie pojawią się nawet żadne kontrolki na desce rozdzielczej. To jednoznaczny sygnał, że akumulator całkowicie się wyczerpał.

Podłączanie kabli rozruchowych – jak zrobić to dobrze?

Dawno temu w razie problemów z akumulatorem, uruchamiało się samochód na popych, ale w nowszych autach ryzykujemy poważną awarią (taką jak zerwani paska rozrządu lub przeskoczenie faz rozrządu). Najprostszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jest podłączenie się kablami do akumulatora innego samochodu, ale błąd również może oznaczać poważne problemy.

Pieszy może przechodzić przez ulicę poza przejściem czy nie? O tych przepisach mało kto słyszał

W roli samochodu „dawcy” powinien występować pojazd o akumulatorze o podobnej lub większej pojemności. Zdecydowanie nie powinien być to akumulator mniejszy. Kable rozruchowe powinno się podpinać w następującej kolejności:

  • czerwony przewód do plusa dawcy
  • drugi koniec czerwonego przewodu do plusa biorcy
  • czarny przewód do minusa biorcy
  • drugi koniec czarnego przewodu do masy dawcy

Kiedy uda się uruchomić silnik w samochodzie biorcy, należy odłączyć kable, stosując odwróconą kolejność. Trzeba być uważnym szczególnie podczas podłączania i nie pozwolić, aby przypadkiem końcówki przewodów się dotknęły. Jakikolwiek błąd może doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej dawcy i go unieruchomić. Teoretycznie w skrajnych przypadkach możliwy jest nawet wybuch akumulatora.

Jak prawidłowo uruchomić auto na kable?

Z uruchamianiem pojazdu z wyczerpanym akumulatorem nie należy się spieszyć. Najlepiej pozostawić oba auta podłączone kablami przez kilka minut – samochód dawcy musi cały czas mieć włączony silnik. Doładujemy w ten sposób baterię „biorcy” i ułatwimy mu rozruch. Z tego samego powodu powinno się wyłączyć wszystkie urządzenia, które pobierają prąd – klimatyzację, radio, oświetlenie itd. Przed przekręceniem kluczyka, można dodać trochę gazu w aucie dawcy.

Jeśli mimo tego, nie uda się samochodu uruchomić, można poczekać kolejne kilka minut i ponowić próbę. Jeśli i ona się nie powiedzie, jest kilka możliwości:

  • dawca ma wyraźnie słabszy akumulator od biorcy
  • kable są zbyt cienkie i nie przewodzą właściwiej ilości prądu
  • akumulator w aucie biorcy nadaje się tylko do wymiany
  • to nie akumulator jest problemem

W razie problemów powinniśmy sprawdzić dokładnie każdą z tych ewentualności. Jeśli nawet wsadzenie do auta nowego (lub przynajmniej naładowanego) akumulatora niczego nie daje, pozostaje tylko wezwanie lawety i zawiezienie auta do warsztatu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze