Jak sprzedać samochód?
W życiu każdego kierowcy przychodzi taki czas, że trzeba pomyśleć o zmianie samochodu. Stary należy sprzedać możliwie jak najbardziej korzystnie i wtedy można zacząć myśleć o nowym wozie. Aby sprzedaż samochodu odbyła się bez problemów warto odpowiednio przygotować auto oraz umieścić ogłoszenie w różnych serwisach internetowych, nie tylko tych motoryzacyjnych.
Samochód to dziś podstawowy środek transportu, bez którego naprawdę trudno się obyć. Jednak jest to sprzęt, którego nie omija motoryzacyjna starość. Wóz z czasem może przestać spełniać swoje zadania lub po prostu się znudzić. Wtedy można go sprzedać.
Sprzedaż samochodu nie jest zadaniem łatwym, gdyż na rynku pełno jest ofert, a wybór jest ogromny. Do zakupu nowego auta zachęcają dealerzy, oferując promocje i specjalne usługi. W związku z tym samochód z drugiej ręki musi być przygotowany wprost idealnie pod względem technicznym i wizualnym, aby sprzedał się w miarę szybko. Oto kilka porad, które z pewnością pomogą każdemu przygotować auto do sprzedaży.
Ładny na zewnątrz i doskonały wewnątrz
Kluczem do korzystnej sprzedaży jest zadbanie o auto w taki sposób, aby prezentowało się ono doskonale. Oto kilka punktów, które trzeba uwzględnić przed daniem ogłoszenia o sprzedaży samochodu.
- Do sprzedaży auto musi być solidnie umyte i wyczyszczone w środku. Dobrze przyjrzeć się silnikowi – jeśli znajdują się n nim oleiste plamy, można go umyć, jednak nie warto przeprowadzać takiego zabiegu domowymi sposobami. Niewiele dadzą. Lepiej oddać wóz w ręce specjalistów, którzy zajmą się tym profesjonalnie.
- Opony i zewnętrzne plastikowe elementy można dodatkowo nabłyszczyć specjalnym preparatem.
- Wymiana wycieraczek – to niewielka operacja i można ją zrobić samemu, a wiele zmienia w wyglądzie przedniej szyby.
- Karoseria często ulega mikrouszkodzeniom. Rysy czy odpryski lakieru da się naprawić lub wypełnić. Z pomocą przyjdzie albo specjalna farba albo zakład mechaniczny.
- Wnętrze musi być czyste. Lepiąca się kierownica, papierki po batonikach czy wyczuwalne pozostałości dymu papierosowego nie pomogą w sprzedaży auta. Wnętrze należy solidnie odkurzyć, usunąć wszystkie śmieci, opróżnić popielniczki i zabrać rzeczy osobiste. Uszkodzenia tapicerki można naprawić samodzielnie, a jeśli jest to zbyt skomplikowane dobrze poprosić o to np. krawcową. Popielniczki trzeba najpierw odmoczyć w ciepłej wodzie, następnie wyczyścić starą szczoteczką do zębów, a potem dokładnie osuszyć. Usuwanie zapachów może potrwać nieco dłużej. Samo wietrzenie auta to za mało. Lepiej kupić specjalny odświeżacz, który pochłania zapach dymu lub na kilka dni zostawić w wozie rozgniecione ziarenka kawy, które dobrze radzą sobie z zapachami. Dywaniki da się uprać, ale jeśli są naprawdę zniszczone i trwale zabrudzone, konieczna jest wymiana ich na nowe. Najtańsze są dostępne w supermarkecie, droższe – u autoryzowanego dealera danej marki. Elementy plastikowe wnętrza samochodu czyści się preparatem nadającym im delikatny półmatowy błysk.
- Aby bardziej zachęcić kupującego, można zakupić kilka niezbędnych w samochodzie produktów, np. butelkę płynu chłodniczego, płyn do spryskiwacza, gąbkę, podręczną apteczkę etc.
- Samochód w dniu sprzedaży musi być sprawny. Należy mu się przegląd i wymiana wszystkiego, co nie działa albo popsuje się w najbliższej przyszłości.
- Warto sprawdzić najważniejsze układy samochodu u mechanika i upewnić się, że auto jest bezpieczne.
- Książka serwisowa oraz instrukcja obsługi, a także dowód zakupu pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa OC, karta pojazdu, gwarancja (jeśli jest) rachunki za naprawy plus gwarancje na naprawy – takie dokumenty powinny być przedstawione nabywcy.
Doskonałe zdjęcia i zachęcający opis – podstawa dobrego ogłoszenia o sprzedaży samochodu
Przed przystąpieniem do sprzedaży należy auto odpowiednio sfotografować. Nie każdy umie robić zdjęcia, ale można się tego nauczyć. Pierwszym krokiem powinna być lektura magazynów samochodowych i stron z ogłoszeniami. Tam można wyszukać wiele profesjonalnych fotografii. Ważny jest sposób ustawienia samochodu i jego otoczenie. To dwa czynniki, które wstępnie „wzorkowo” sprzedają nasz samochód klientowi.
Oto jak zrobić dobre zdjęcie do ogłoszenia o sprzedaży samochodu:
- Zdjęcie w ładnej okolicy. Nie musi być najbliższa. Najlepiej wybrać przyjazne miejsce i fotografować samochód na tle np. domu z jasnym tynkiem. Fotografie trzeba zrobić w okolicy, która jest spójna, nie cechuje się np. chaosem osiedla z wielkiej płyty czy nie jest przypadkową lokalizacją. Odpadają więc zdjęcia prosto z czeluści przydomowego garażu, spod bloku, z warsztatu czy zrobione na stacji benzynowej.
- Zdjęcia, zrobione nawet najnowszym smartfonem, nie będą miały jakości tych, wykonanych dobrym aparatem. Można go w razie konieczności pożyczyć od znajomych.
- Wysoka rozdzielczość to wysoka jakość fotografii– wówczas klient będzie mógł lepiej przyjrzeć się detalom.
- Odpowiednie światło – zdjęcia najlepiej robić przy dobrym świetlne dziennym.
- Zdjęcia z wewnątrz pojazdu – warto trochę poczytać o kadrowaniu, aby na fotografiach ująć wnętrze samochodu w ciekawy sposób i aby były to kadry dobre pod względem jakości.
- Żadnych przeróbek! Fotografię można jedynie przekadrować, jeśli jest np. za dużo tła. Natomiast dłubanie przy zdjęciu za pomocą programów do obróbki graficznej jest po prostu nieuczciwe.
A teraz kilka słów o opisie samochodu:
- Warto podawać tylko prawdziwe dane techniczne.
- Oprócz specyfikacji można do opisu wprowadzić trochę humoru, opisując np. jakieś śmieszne sytuacje związane z samochodem.
- Dokładny przebieg, informacje o ewentualnych stłuczkach oraz o słabszych stronach samochodu – szczerość w relacji z kupującym pomoże zyskać jego zaufanie.
- Dokładny opis aktualnego stanu samochodu i poszczególnych części, wymienienie wszystkich napraw oraz modyfikacji, a także informacje o wyposażeniu dodatkowym (np. drugi komplet opon) – takie dane także powinny znaleźć się w ogłoszeniu.
- Podanie swojego numeru teflonu, adresu e-mail oraz godzin, w których najlepiej dzwonić z pewnością ułatwi kontakt z nabywcami.
Gdzie sprzedać samochód?
Najłatwiej zostawić ogłoszenie w Internecie. Dobrze zacząć od portali społecznościach i najpierw rozpuścić wici wśród znajomych, którzy będą taką informację udostępniać dalej. Może znajdzie się akurat ktoś, kto szuka właśnie takiego samochodu?
Inne adresy, które są dobrymi lokalizacjami w sieci to serwis aukcyjny Allegro.pl, OtoMoto.pl oraz Moto.gratka.pl.
Jest jeszcze serwis Gumtree.pl, w którym ogłoszenia można dodawać zupełnie za darmo. Jednak w tym wypadku trzeba pilnować, czy ciągle wyświetla się ono pośród ogłoszeń aktualnych.
Poza tym zostają jeszcze opcje „klasyczne”: komis, ogłoszenie w gazecie albo oddanie samochodu w rozliczeniu, przy zakupie nowego modelu.
A dla tych, którzy za Internetem nie przepadają zostaje kartka przyklejona do szyby z napisem „sprzedam” i z numerem telefonu oraz ceną.
Sprzedaż samochodu to zadane, które wymaga trochę pracy. Ale stosując się do powyższych porad dotyczących przygotowania pojazdu, można uzyskać za używane auto naprawdę przyzwoitą cenę.
Zostaw komentarz:
Najnowsze
-
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
Analitycy są przekonani, że trwający od ponad pół roku trend spadkowy na rynku ropy naftowej utrzyma się również w przyszłym roku. Nie ma jednak wśród nich zgody na temat jego skali. Jedni przewidują umiarkowane obniżki cen giełdowych, inny wieszczą drastyczne spadki. Ale czy spowoduje to spadki na stacjach paliw w Polsce? Jest taka szansa, ale wiele zależy od kursu dolara. -
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
-
MotoMikołajki.pl 2024 edycja XVI
Komentarze:
Anonymous - 5 marca 2021
Hm, polecam skorzystać z otosfery, pomogą przy formalnościach i wszystko pójdzie sprawnie.
Anonymous - 5 marca 2021
Ja może nie sprzedawałem ale kupiłem auto przez portal internetowy korzystając z otosfery. W przyszłości jeśli będę chciał sprzedać to pewnie tez przez Internet bo jest po prostu najwygodniej.