Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?
Obecna sytuacja jest dla wielu osób źródłem stresu. Wpływa on na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które reagują złością na sytuacje stresowe, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, np. przekraczania prędkości. Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?
Zestresowany kierowca gorzej radzi sobie z prowadzeniem samochodu. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii aż 71% kierowców wskazało, że w ciągu ostatniego roku straciło koncentrację podczas prowadzenia samochodu z powodu stresu lub poirytowania. Oprócz tego niektóre osoby reagują na sytuacje stresowe złością. Zwiększa to ryzyko agresywnych zachowań, takich jak przekraczanie dozwolonej prędkości, nagła zmiana pasa ruchu, jazda na zderzaku oraz przejazd na czerwonym świetle.
Jak kierowcy mogą się chronić przed stresem?
Stres jest w dużej mierze wywoływany przez czynniki niezależne od nas, ale możemy ograniczać ich wpływ. Jeżeli stresują nas informacje, które docierają do nas za pośrednictwem mediów, najlepiej w czasie jazdy zrezygnować ze słuchania radia. Gdy chcemy się uspokoić, pomóc może relaksująca muzyka, ćwiczenia oddechowe czy zawieszka o zapachu mięty czy cynamonu, gdyż te zapachy obniżają napięcie związane ze stresem.
Stres może się także pojawić w wyniku samego prowadzenia samochodu, najczęściej z powodu dużego ruchu na drodze czy agresywnej jazdy innych kierowców, lub w wyniku naszego pośpiechu. Postarajmy się zdystansować, zapewnić sobie przestrzeń i sprawdzić, jak wielu nerwowych sytuacji możemy uniknąć przez jazdę defensywną.
Wystarczy zwolnić, obserwować daleko drogę. Wówczas jazda stanie się płynniejsza, będziemy mieć więcej czasu na spokojne decyzje. Panowanie nad sytuacją obniża poziom stresu – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Pamiętajmy również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu. W ten sposób mamy szansę ustrzec się przed skutkami agresywnych zachowań innych kierowców, które mogą być związane ze stresem.
Pandemia koronawirusa to wyzwanie dla wszystkich. Życzymy wam jak najmniejszej liczby koniecznych podróży! Z pewnością trzeba się do nich odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na następujące kwestie:
– dezynfekcja samochodu;
– tankowanie samochodu – jak zrobić to bezpiecznie?
– jak długo wirus utrzymuje się na poszczególnych elementach w samochodzie?
– wyjazd za granicę Polski podczas epidemii koronawirusa;
– kiedy Państwo może zabrać ci auto?
Warto przeczytać: Koronawirus – publikujemy najważniejsze informacje dla kierowców
Najnowsze
-
Ford Ranger – idealny wóz strażacki
Ford Ranger to wszechstronny pickup, którego szeroka gama silników zapewnia wyjątkową ładowność i zdolność do holowania ciężkich przyczep. Najnowsza odsłona tego modelu sprawdza się również w roli samochodu straży pożarnej. -
2-milionowy Mercedes trafi do Polski. Jest to elektryczny SUV
-
Najbardziej srebrna Honda Civic na 25 lecie hybryd w Europie
-
Ferrari i Iveco kolejny raz łączą siły w Formule 1
-
Odświeżone Porsche 911 Carrera T zostało zaprezentowane. Ma być jeszcze lepsze niż jego poprzednik
Zostaw komentarz: