Jak prawidłowo dobrać opony do samochodu?
Odpowiednie dobranie opon do samochodu jest niezwykle ważne. Wpływa to bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także na oszczędności związane z optymalnym spalaniem. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rozmiar, ale również profile ogumienia. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać opony do swojego auta.
Dlaczego wybór właściwych opon jest tak ważny?
Zakup opon do samochodu należy poprzedzić dokładną analizą. Ma on bowiem duże znaczenie dla naszej codziennej jazdy. Właściwie dobrane opony wpływają na poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróży. Przekładają się również na dynamikę pojazdu oraz na jego spalanie. Stosowanie w samochodzie źle dobranych opon może skutkować zwiększonymi kosztami podróży, zwiększonym ryzykiem awarii czy też nawet uszkodzeniem układu jezdnego. Wybierz odpowiednio dobrane opony do swojego auta, a szybko to docenisz.
Gdzie szukać informacji o tym, jakie opony pasują do auta?
Producenci samochodów wskazują na to, jakie opony przeznaczone są do stosowania w danym modelu. Informacje te powinieneś uzyskać w momencie zakupu pojazdu. Jeżeli decydujesz się na auto z drugiej ręki, to dane dotyczące zalecanych rozmiarów opon znajdują się m.in. w książce serwisowej pojazdu. W wybranych pojazdach znajdziesz je także na naklejkach, które przyklejane są we wnęce drzwi od strony kierowcy lub po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.
Jeżeli masz problem z określeniem rekomendowanego rozmiaru opon, możesz skorzystać z pomocy zaufanego mechanika lub specjalisty z zakładu wulkanizacji. Alternatywą jest skorzystanie z internetowych wyszukiwarek opon. Wystarczy, że wpiszesz tam podstawowe parametry swojego samochodu, a w odpowiedzi system wskaże Ci właściwe opony.
Co wziąć pod uwagę przy doborze opon do samochodu?
Wskazaliśmy już, gdzie szukać informacji na temat rozmiaru opon rekomendowanych dla danego modelu. Często producenci zostawiają pewną dowolność, wskazując na kilka typów, które mogą być wykorzystywane w danym pojeździe. W związku z tym warto wiedzieć, jakie kluczowe parametry warto wziąć pod uwagę. Z punktu widzenia kierowcy kluczowe są:
- szerokość opony;
- wysokość profilu opony;
- typ opony;
- średnica użytkowanej felgi;
- dane dotyczące nośności i prędkości.
Ważne jest, aby ogumienie dobierać do warunków atmosferycznych. W okresie zimowym zaleca się stosowanie opon zimowych, a w okresie ciepłych miesięcy opon letnich. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży oraz na poziom spalania. Im to ostatnie jest niższe, tym bardziej ekonomiczna jazda.
Ponadto zwróć uwagę na to, że opony zawsze muszą być dopasowane do rozmiaru felg. Dodatkowo nie mogą być one węższe niż modele rekomendowane przez producenta pojazdy. W przypadku opon używanych zadbaj o to, aby te znajdujące się w jednej osi znajdowały się w takim samym stanie technicznym. Nie może dojść do sytuacji, w której opona z jednej strony będzie bardziej zużyta od drugiej, ponieważ może to wpływać na spadek bezpieczeństwa podróży.
Jak czytać informacje zawarte na oponie?
Producenci opon odpowiednio je znakują. Na boku możesz znaleźć ciąg cyfr i liter. Co one oznaczają? Wiedza na ten temat jest kluczowa do tego, aby trafnie określić parametry opon. Ma to znaczenie zarówno w przypadku zakupu produktów fabrycznie nowych, jak i używanego ogumienia.
Weźmy pod uwagę przykładowe oznaczenie: 205/55 R16 91V. Co ono oznacza? Czytając kolejno poszczególne symbole to:
- 205 – szerokość opony podana w milimetrach;
- 55 – profil opony;
- R – znak dla opony radialnej (ew. D oznacza oponę diagonalną)
- 16 – rozmiar felgi;
- 91V – indeks nośności i prędkości.
Masz opony? Nie zapomnij o ubezpieczeniu
Prawidłowy dobór opon ma bardzo duże znaczenie dla codziennej jazdy. Jeżeli korzystasz z auta, to nie zapomnij również o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza auta – trzeba je wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale nie później niż przed wprowadzeniem do ruchu drogowego. Dodatkowo możesz zdecydować się na ubezpieczenie AC lub NNW. Ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego w tym zakresie przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4.
AC obejmuje ochroną Twój pojazd i dzięki temu ubezpieczeniu w razie szkód powstałych w wyniku nagłego zdarzenia otrzymasz odszkodowanie. Z kolei z NNW wypłacane jest świadczenie za uszczerbek na zdrowiu dla kierowcy lub pasażera poniesiony w wyniku wypadku.
Kalkulator OC znajdujący się na stronie https://kalkulatory.link4.pl/moto/ pozwoli Ci obliczyć składkę ubezpieczenia w kilka minut. Jeśli wolisz skonsultować się z doradcą, zadzwoń pod numer 22 444 44 23. Możesz też spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: