Jak muzyka wpływa na młodych kierowców?
Badanie przeprowadzone w Izraelu na grupie 85 nastolatków wykazało, że muzyka, której lubią słuchać w samochodzie, może skutkować błędami i nieuwagą za kierownicą.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez Wall Street Journal, z grupy 85 młodych kierowców – wszystkich w okolicach osiemnastego życia i niezbyt doświadczonych na drodze – aż 98% popełniło błędy, kiedy słuchali w samochodzie muzyki z własnego wyboru, czyli zazwyczaj szybkiej i rytmicznej.
Podczas badania młodzi kierowcy przejechali sześć wymagających tras, każda zajmowała średnio 40 minut jazdy. Towarzyszyli im doświadczeni instruktorzy. Muzyka była obecna podczas czterech kursów: dwukrotnie badani wybrali ją sami, a dwukrotnie była to nieofensywna muzyka w tle. Pozostałe dwa kursy przebiegły w ciszy. Nastolatki najczęściej decydowały się na szybkie rytmy, muzyka w tle natomiast została opracowana jako miks ballad soft rock i delikatnego jazzu. Po zakończeniu każdej jazdy badani określali skalę swojego nastroju, zaś instruktorzy analizowali ich zachowanie za kółkiem i rozmiar popełnionych błędów.
fot. materiały prasowe |
Wszyscy badani popełnili błędy – co najmniej trzy podczas co najmniej jednego z sześciu kursów. 27 osób otrzymało słowną reprymendę od instruktora. 17 osób doprowadziłoby do wypadku, gdyby nie szybka reakcja pasażera. 98% popełniało błędy, kiedy w tle grała wybrana przez nich muzyka. 92% – kiedy muzyki nie było w ogóle. Ale już tylko 77% wtedy, gdy towarzyszyła im muzyka opracowana przez prowadzących badanie. Wśród najczęstszych przewinień pojawiła się nadmierna prędkość, brak bezpiecznej odległości między pojazdami, prowadzenie jedną ręką i intensywne gestykulowanie. Mężczyźni zachowywali się bardziej agresywnie od kobiet, ich wykroczenia były też poważniejsze. Jeżeli zaś chodzi o skalę nastroju, młodzi kierowcy oznaczali ją najwyżej po trasach, w których wybrali ulubioną muzykę. Mieli również tendencję, by swoje własne playlisty rozkręcać do maksymalnej głośności, podczas gdy narzuconą melodię w tle zdecydowanie przyciszali.
Badani nie znali wcześniej towarzyszących im instruktorów i nie zapoznali się z udostępnionymi samochodami.
Pełne wyniki badania zostaną opublikowane w październikowym wydaniu biuletynu Accident Analysis & Prevention.
Najnowsze
-
TEST Peugeot 508 SW PSE – Shooting Brake z akcentem Le Mans
Hybryda z napędem na cztery koła, będąca dziełem inżynierów Peugeot Sport Engineered. Ten opis dotyczy zarówno startującego w 2023 roku w Le Mans modelu 9×8 Hypercar, jak i trochę łatwiej dostępnego 508 PSE. Sprawdziłyśmy w naszym teście, co oferuje francuski shooting brake ze sportowym akcentem. 508 SW PSE to inaczej mówiąc, sportowa ingerencja we francuskie […] -
Cena ropy naftowej w 2025 r. będzie spadać. Czy potanieją też paliwa?
-
Joanna Modrzewska – pierwsza Polka z Pucharem Świata w sportach motocyklowych za 2024 rok
-
Range Rover L460 SV Serenity – TEST – kiedy “zwykły” luksus to za mało
-
W pełni elektryczny SUV Volvo EX30 zdobywa 5 gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP
Zostaw komentarz: