Konrad Maruszczak

Stosuj się do tych zaleceń, a Twoja hybryda Ci podziękuje. Mechanicy mówią, jakich błędów unikać

Baterie w hybrydach po czasie mogą się zużyć, a ich wymiana może być czasami nieopłacalna. Mechanicy rozwiewają wątpliwości, co do poprawnego użytkowania hybryd.

Spis treści

Hybryda jest już w Polsce często wybieraną wersją napędową – według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego we wrześniu br. w Polsce zarejestrowano łącznie 17,5 tys. egzemplarzy pełnych (HEV) i miękkich hybryd (MHEV). To spora liczba samochodów, która w niedługim czasie może trafić także na rynek aut używanych.

W samochodach hybrydowych kluczowe są baterie, bowiem są jednym z najbardziej kosztownych elementów. W niektórych przypadkach może okazać się, że ich wymiana będzie nieopłacalna. Dlatego szczególnie ważne jest dbanie o kondycję baterii.

Jak dbać o baterię w samochodzie hybrydowym?

Styl jazdy, korzystanie z opon przeznaczonych do aut hybrydowych czy nawet aktualizacje oprogramowania – to tylko niektóre zagadnienia, które mogą mieć wpływ na dłuższe życie baterii w autach hybrydowych. Na te elementy wskazują eksperci:

1. Hybrydą jeździj płynnie

Delikatnie operuj gazem i postaraj się zminimalizować gwałtowne ruchy – hamowania i przyspieszenia. W miarę możliwości utrzymuj stałą prędkość i wykorzystuj z hamowania rekuperacyjnego. Dzięki temu wydłuża się pracę napędu elektrycznego, a dodatkowo zmniejsza zużycie benzyny.

Przy mocniejszym dodawaniu gazu, bateria w samochodzie jest mocno obciążona, szybciej się zużywa, a to z kolei skraca jej żywotność – tłumaczy Michał Surowiński, właściciel warsztatu Q SERVICE.

2. Nie bój się korzystać z baterii

Baterie w samochodach hybrydowych źle znoszą dłuższe przestoje. Dobrze jest unikać pozostawiania ich na niskim poziomie naładowania, ale jeszcze gorzej nie korzystać z nich wcale. W efekcie może to doprowadzić do rozładowania baterii, a tym samym skrócenia jej żywotności.

Ważną kwestią jest również utrzymywanie właściwej temperatury baterii. Zalecane jest parkowanie pojazdu w miejscach zacienionych oraz w garażu w trakcie upałów. Akumulatory w samochodach źle znoszą ekstremalne wartości temperatur.

3. Stosuj opony do aut hybrydowych

Specjaliści sugerują, aby wybierać opony o niskim oporze toczenia, co pomoże zmniejszyć obciążenie silnika spalinowego i zwiększyć wydajność hybrydowego napędu.

Wiele osób nie docenia wagi odpowiednich opon. Dla samochodów zelektryfikowanych
dedykowane są modele o niższym oporze toczenia. Takie rozwiązanie może w znaczny sposób
wpłynąć na zasięg pojazdu z układem elektrycznym, ponieważ w rzeczywisty sposób
zmniejsza się zużycie energii podczas jazdy. Przybliżona wartość różnicy przy oponach z oceną
„A”, a pojazdem z oponami „E” wynosi około 7,5 proc. Wszystko po to, by w znaczący sposób
ułatwić ekonomiczny styl jazdy – dodaje Surowiński.

4. Nie pomijaj aktualizacji systemu

Może się to wydawać dziwne, bo przecież aktualizacje systemowe, owszem są ważne, ale w komputerze lub telefonie, ale w samochodzie? Niektóre aktualizacje systemu mogą poprawić wydajność pracy układu hybrydowego, a jednocześnie przyczynić się do dłuższego życia baterii.

Ekspert podpowiada również, by sprawdzać, czy takie części jak filtry, układ chłodzenia oraz osprzęt chroniący baterię pozostają w dobrym stanie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze